Mutfağınızı Çok Pratik Şekilde Temizleyin

Mutfak temizlemek, gündelik yaşam içinde kadınların en çok zorlandığı konuların başında gelir. Çünkü mutfak, en kolay kirlenebilen alanlardan birisidir. Bu noktada önemli olan şey ise hem hızlı hem de pratik bir biçimde mutfağın temizlenebilmesidir. Bunun için bir takım kriterlere göre hareket etmek gerekiyor.

Mutfağınızı Çok Pratik Şekilde Temizleyin

Beyaz Eşyalardan Başlamak Mantıklı

Mutfak temizliği noktasında ilk olarak burada bulunan beyaz eşyaları temizlemelisiniz. Bunların başında ise elbette buzdolabı geliyor. Birçok farklı yiyecek ve içeceği içinde barındıran buzdolabı, iyi bir bakım yapılmadığı zaman bakteri oluşumunu tetikleyebilir. Bunun önüne geçebilmek için buzdolabının ilk olarak iç kısmının temizlenmesi gerekmekte. Önce rafları çıkarın ve bunun sonrasında ise termostatı kapatın. Ayrıca dolabın içini tam anlamı ile boşaltmak lazım. Buzdolabındaki tüm ürünleri çıkarın. Bir sünger yardımı ile dolabın için derinlemesine bir biçimde temizlemeniz mümkündür. Temizleme sona erdikten sonra ise kesinlikle havlu ile kurulama işlemine geçmelisiniz. Başarılı bir kurulamanın ardından buzdolabına, yiyecek ve içecekleri yerleştirebilirsiniz. Buz dolabı temizliğinin en az 2 haftada bir olarak yapılması şarttır.

Buzdolabının çok daha uzun süre temiz kalmasını istiyorsanız, bunun için streç film kullanabilirsiniz. Bu film sayesinde olası lekelenmelerin de önüne geçmek mümkün olacaktır. Buna ek olarak sirke kullanımı sayesinde buzdolabının için kısmı silinebilir. Sirkeye bir miktar suyun eklenmesi şarttır. Tüm bunları yapmadan önce beyaz eşyaların fişini çekmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Fırın Temizliği Çok Kolay

Mutfakta yer alan bir diğer beyaz eşya ise fırın. Buna göre fırın temizliğini yapmak için çok daha farklı bir yol izlemek gerekiyor. Bu aşamada ilk olarak fırının iç kısmında bulunan rafların çıkarılması lazım. Mevcut işlemin sona ermesinden sonra fırını mutlaka çalıştırmalısınız. 800 ya da 900 derece gibi bir ısıda çalışan fırın ile inatçı yağ lekeleri artık bir toza dönüşmeye başlayacaktır. Ardından fırının fişini çekmelisiniz. Bir süre bekledikten sonra toz halini almış yağları temizlemeniz çok daha basit olacaktır. Fırın tepsilerinin temizlenmesi noktasında ise tuz kullanımı çok mantıklıdır. Tuz ile ovulacak olan fırın tepsisi, çok daha temiz olacaktır.

Kullanılacak Ürünler Doğal Olmalı

Mutfak temizliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kullanılacak malzemeler. Buna göre son derece doğal olarak tanımlanan ürünler ile temizleme işlemini yapmak gerekir. Özellikle mutfağın lavabo bölümünde birikmiş olan yağ ve kireç artıklarını, sirke katılmış bir su ile temizlemeniz çok mantıklıdır. Eğer lavabonuzun iç bölümünde açık bir renge sahipse, bunu daha da açık bir hale getirebilmek için karbonat ve limonu tercih edebilirsiniz. Çizilmiş olan bir tezgah yüzeyini temizlemek amacı ile çatalın ucunu kullanabilirsiniz. Ancak çatalın ucuna bir bez takılmalıdır. Bezin nemli olmasına dikkat etmelisiniz.

Mutfak süngerleri, temizlik aşamasında en çok kullanılan malzemelerin başında gelir. Ancak bu süngerler, aynı zamanda sık bir biçimde bakteri üretirler. Bundan dolayı bir sünger, en fazla 1 hafta kadar kullanılmalıdır. 1 haftalık kullanım sonrasında mutlaka süngeri değiştirmelisiniz. Dolap temizliği çok önemlidir. Özellikle bulaşığın yıkanmasından sonra mutlaka tabaklar iyice kurulanmalı ve bunun sonrasında özenli bir biçimde dolaba yerleştirilmelidir. Böylelikle dolabın korunması da mümkündür.

Sirkeli Su Avantaj Sağlıyor

Sirke ile karıştırılmış olan su, mutfak temizliğinde çok büyük bir öneme sahiptir. Örneğin bulaşıklarda kalmış olan her türlü kalıntı ve leke, sirkeli su ile çok kısa bir süre içinde çıkacaktır. Ayrıca çaydanlıkların dibi için de aynı ürünü kullanmanız mümkündür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER