Deprem Çantasında Mutlaka Olması Gerekenler

Türkiye, bulunduğu coğrafi konum ve deprem kuşağının üstünde olması nedeni ile deprem ile yaşamaya alışması gereken ülkelerin başında geliyor. Bu noktada depreme karşı gereken önlemleri almak son derece önemli. Deprem çantası, bu anlamda birçok farklı malzemeye sahip olmak zorunda.

Deprem Çantasında Mutlaka Olması Gerekenler

Deprem Çantası Hayat Kurtarıyor

Deprem kuşağı içinde yer alan ülkemiz, son dönemdeki politikaları ile bu doğal afete karşı daha hazırlıklı bir görüntü çizmekte. Bu anlamda binaların inşa edilmesi sırasında depreme dayanıklılık kriterinin olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra her meskenin bir deprem sigortası yaptırmak zorunda olması da gerekmekte. Deprem sonrasında panik havasına kapılmadan, soğuk kanlı ve sakin kalarak hareket etmek lazım. Bu hususta deprem çantasının çok büyük bir önemi var. Deprem çantası, gerek tıbbi malzeme gerekse gündelik yaşamda kullanılabilecek birçok şey ile doldurulmalı.

Deprem Çantasında Şunlar Mutlaka Olmalı

Deprem çantası hazırlanırken, şu malzemelerin olmasına mutlaka dikkat edilmeli;

 • Deprem sonrasında en çok ihtiyaç duyulan şeylerin başında su geliyor. Bundan dolayı su, çanta içinde bulunmalı.
 • Enerji veren her çeşit yiyecek de unutulmamalı.
 • İlkyardım çantası, olası yaralanmalara müdahale edebilmek için hazır olarak bulundurulması gereken bir başka aparat.

 • Olası enkaz altında kalma durumları için ise mutlaka bir fener ve yedek piller de hazırlanmalı.
 • Bunun yanı sıra gün içinde kullanılan ve kişisel reçete ile verilen ilaçlarınızı da eksik etmemelisiniz. Tansiyon, kalp ve damar ilaçları, deprem çantasının içinde yer almak zorunda.
 • Çocukların kullanmış olduğu ilaçlar varsa bunların da çanta içine eklenmesi gerekiyor.
 • Herhangi bir olumsuzluğa karşılık parayı da kesinlikle deprem çantası içine koymalısınız. Bir miktar para, o panik anından oldukça gerekli olabilir.

 • Buna ek olarak giysi de hazır edilmelidir. Birer kattan oluşan giysiler, çantaya eklenmek zorundadır.
 • Olası kötü sonuçlar hesaba katılarak, çanta içine battaniye de konulmalıdır.
 • Bir çakı, deprem sonrasında size büyük bir fayda sağlayabilir.

 • Bunun yanı sıra deprem çantası içindeki bir düdük ile enkaz altında kalmanız durumunda, çevrenizdekilere orada olduğunuzu duyurabilirsiniz.
 • Kağıt ve kalem ise unutulmaması gereken diğer malzemeler içinde dikkat çeker.
 • Yaşlılar, çocuklar, ev hayvanları ve engelli kişiler için özel olarak tabir edilen bir takım malzemeleri de unutmamak gerekiyor.
 • Ayrıca tuvalet atıklarını sağlıklı ve hijyenik bir şekilde tahliye edebilmek için naylon poşet ve tuvalet kağıdını da unutmamanız lazım.

Deprem çantası içinde olması gereken bu malzemelerin raf ömrü son derece önemlidir. Bu nokta su ve yiyeceklerin, son kullanma tarihi kesinlikle kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra hazırlanmış olan deprem çantası kış ve yaz ayları için daha farklı malzemeler içerebilir. Ayrıca mevcut çantadan bir tane yerine birkaç tane hazırlamak daha mantıklıdır. Buna göre bir çanta evinizde, diğeri yazlığınızda ve son çanta ise arabanızda bulunabilir.

Deprem Anında Şunları Yapmak Gerekiyor

Deprem, çok ani bir şekilde gelişen doğal afetlerdendir. Buna göre deprem olduğu zaman kesinlikle çok güvenli olan bir yere geçmek lazım. Ardından da dizinizin üstüne çökmelisiniz. Depremin sona ermesini, bu şekilde beklemek zorundasınız. Deprem anından nefes alışverişleri kontrol edilmelidir. Ayrıca depremin bitmesine kadar mutlaka bulunmuş olduğunuz yerde kalmalısınız. Bunun yanı sıra balona çıkmak, balkondan atlamak gibi şeylerden kaçınmak, son derece mantıklı olacaktır. Bunlara ek olarak deprem sırasında baş ve ense bölgesini korumanız gerektiğini unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER