Devalüasyon Nedir? Devalüasyonda Neler Olur?

Devalüasyon Nedir? Devalüasyonda Neler Olur, Neden Uygulanır? Devalüasyonun tanımı, bu sistem niçin uygulanır. Toplum ve Ekonomi için faydası ve zararları.

Devalüasyon Nedir? Devalüasyonda Neler Olur?

Devalüasyon Nedir? Devalüasyonda Neler Olur ve Neden Uygulanır?

Yabancı para birimlerinin ülke para birimine oranla daha fazla değer kazandığında, akla hemen devalüasyonun yapılıp yapılmadığı soruları gelmektedir. Ayrıca, devalüasyon genellikle ülke ekonomisine zarar veren bir araç olarak görülmektedir. Bir konu hakkında iyi veya kötü diyebilmek için öncelikle o konu hakkında yeterli bilginin olması gerekir.

Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon aslında para politikası olarak kullanılan bir araçtır. Özellikle sabit veya yarı sabit kur uygulayan ülkelerin kendi para birimlerinin değerini, diğer para birimlerine göre belirli oranlarda düşürülmesine devalüasyon denmektedir. Enflasyon oranı yüksek olan ülkelerde merkez bankasının karşılığı olmadan para basmasından dolayı, piyasadaki para miktarı olması gerekenden fazla olur ve ülkedeki toplam kıymetlerin de değerinden yüksek olur. Devalüasyonla yapılan paranın değerinin düşürülmesi ile bu oran da eşitlenmiş olur. Her ne kadar bu araç ekonominin düzelmesi için faydalı olsa da, uygun politikalarla desteklenmediğinde ileriki zamanlarda yüksek enflasyona da sebep olabilir.

Devalüasyon Neden Uygulanır?

Normal olarak düzgün işleyen bir ekonomide devalüasyon uygulanmaz, bu sistem bazı sorunların çözümü için kullanılır. Özellikle ulusal paranın değerinin düşürülmesi ihracatın artması ve ithalatın ise azalmasını sağlar. Yabancı para ile yapılan ithalatlarda, paranın değeri düştüğünden, ithal edilen ürünlerin değeri artmış olur ve aynı paraya daha az ürün alınacağından firmalar sadece acil olan ihtiyaçlarını ithal ederler, bu da ithalatı azaltmış olur. İhracat ise tam tersine yabancı ülkeler kendi paraları ile daha fazla mal alabileceklerinden artış gösterir. Ülkede yerli üretime daha fazla önem verileceğinden, üretimde artış sağlanır ve ülke halkı daha ucuza alım yapmaya başlar ve bu da tasarrufa katkı sağlar.

Devalüasyonda Neler Olur?

Devalüasyonda önemli bir sonuç da, ithalatın azalıp ihracatın artmasından dolayı dış ticaret açığının azalmasıdır. İhracatın artması sonucunda da ülkenin milli geliri de artmış olur. Hükumetler veya merkez bankaları tarafından yapılan devalüasyonların başarılı olması için öncelikle ülkede enflasyonun düşük olması, diğer ülkelerin karşı devalüasyon yapmamış olması ve ihraç mallarının talep artışına cevap verebilecek miktarda olması gerekmektedir. Yanlış yapılan devalüasyonlarda ise yabancı para ile borç ve kredi almış olan kurum ve kuruluşların borç miktarı artmış olacağından istenen sonuçlar alınamayabilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 21:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER