ATM Para Yuttu Ne Yapmalıyım? (Param bankamatikte kaldı)

ATM paramı yuttu, ya da ATM bankamatik kartımı yuttu gibi bankalar günde belki de milyonlarca şikâyet alıyorlar.

ATM Para Yuttu Ne Yapmalıyım? (Param bankamatikte kaldı)

ATM paramı yuttu, ya da ATM bankamatik kartımı yuttu gibi bankalar günde belki de milyonlarca şikâyet alıyorlar. ATM’lerin bir diğer adıyla bankamatiklerin, neden bu tarz sistem hataları verdikleri vatandaşlarca merak ediliyor. Hayatımızın büyük bölümünü kolaylaştıran ve kısa sürede insan hayatının tamamına yayılan bu paramatikler zaman zaman bizleri zor duruma sokabiliyor. ATM paranızı ya da kartınızı yuttuysa endişeye kapılmayın yapmanız gereken basit birkaç yöntemle çözüme kolayca ulaşabilirsiniz. Bankamatikler paranızı ya da kartınızı yuttuğunda yapmanız gerekenleri ayrıntılarıyla açıklamadan önce şu uyarıyı yapmak elzemdir; böyle bir durumla karşılaşırsanız bankamatiğin önünden sakın ayrılmayın aksi takdirde bu paranızı ya da kartınızı ATM’lerin başında fırsat kollayan dolandırıcılara kaptırmak demek olur.

ATM’de Sıkışan Paranızı Geri Almak İçin

Gündelik hayatımızda çoğumuzun başına gelen bir durumdur, bankamatiklere sıkışan kartlar, paramızı yutan ATM’ler günlük çıkmazlarımızdan başında gelir. Peki, bankamatiklere kartımızı ya da paramızı kaptırırsak neler yapmalıyız derseniz adım adım anlatalım;

  • Genel itibariyle ATM’ler banka şubelerinin dışarısında yer alırlar, eğer böyle bir bankamatikte sorun yaşarsanız; şube içindeki herhangi bir banka çalışanından yardım isteyebilirsiniz. Ancak yardım istediğiniz kişinin bir banka çalışanı olduğundan emin olunuz. Aksi takdirde paranızı kaptırabilirsiniz.

  • İlk yöntem en basit olanıydı. Peki, yakınlarda bir banka şubesi yoksa yahut mesai saatleri dışında bir ATM işlemi gerçekleştirdiyseniz ne yapmalısınız. Böyle bir durumla karşılaşmak olabilecek en kötü senaryodur. Ancak tavsiyelerimize uyarsanız paniğe kapılmanıza gerek yok. Mesai saatleri dışında ya da banka şubesinden uzak bir bankamatikte paranız sıkışabilir. ATM  para yutması durumuyla karşılaşırsanız; işlemi gerçekleştirdiğiniz bankamatik önünden ayrılmayın ve bankamatiğin üzerinde bulunan (mutlaka bir iletişim numarası vardır) müşteri hizmetlerini arayın, yaşadığınız problemi banka çalışanına detaylıca anlattıktan sonra en kısa sürede bankamatiğin tamiri ve paranız için yardıma geleceklerdir.
  • Paranızın yanında ATM kartıma el koydu ya da ATM kartımı yuttu gibi şikâyetlerde sıkça gelmektedir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız yapmanız gerekenler oldukça basit. Bankamatik üzerinde bulunan numaralardan durumu müşteri temsilcisine bildirerek kartınızı ne zaman ve ne şekilde alacağınızı öğrenebilirsiniz. Bir başka yöntem ise eğer kartınızın sizin yanınızda olmamasından endişelenirseniz kartınızı iptal ettirebilirsiniz.

ATM’lerde Kalan Kart ve Paranız İçin Ulaşabileceğiniz Numaralar

Bankamatiklerde yaşadığınız sorunların çözümünde genel itibariyle telefon yardımı sizlerin imdadına koşuyor. Peki, bankamatiğin üzerinde bir iletişim numarası yoksa müşteri hizmetlerine nasıl ulaşabilirsiniz;

  • Ziraat Bankası: ATM kartımı yuttu Ziraat Bankası diyorsanız işte ulaşmanız gereken numara; 444 00 00

  • Vakıfbank: Vakıfbank müşteri hizmetleri için; 444 0 724 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz.
  • Halk Bankası: Halkbank müşteri hizmetlerine; 444 0 400 nolu numara ile ulaşabilirsiniz

Bankamatiklerde en çok yaşanan kart ve para sıkışmasının çözümü için en çok kullanılan bazı bankların müşteri hizmetleri numaraları sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

ATM’den Kartız Para Çekme İşlemi

Bankamatiklerde yaşanan sorunların azalması ve hayatımızı kolaylaştıran bu teknoloji sayesinde artık bankamatiklerden kartsız para çekebilirsiniz. Bankamatikten kartsız para nasıl çekilir;

  • Hesabınızın olduğu bankanın internet bankacılığı yardımıyla kolayca bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız; akıllı telefonunuza çalıştığınız bankanın uygulamasını indirin ve QR kod yardımıyla paranızı rahatlıkla çekin.

  • Bir başka kolay yöntem ise cep anahtarı ile işlem gerçekleştiriyor olabilmenizdir. TC kimlik numaranız vasıtasıyla cep telefonunuza gelen onay kodunu bankamatiğe girerek kolay bir şekilde paranızı banka hesap kartı kullanmadan dilediğiniz kadar çekebilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER