Süleyman Soylu Kaçak Sigara Konusunda Uyardı

Göreve geldiği günden beri terörle mücadele konusunda göstermiş olduğu başarılar ile dikkat çeken İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz gün kaçak sigara tüketimi ile alakalı çok çarpıcı ifadeler kullandı. Bakan Soylu, satın alınan ya da içilen tek bir kaçak sigaranın bile terör örgütüne yardım anlamına geldiğini söyledi.

Süleyman Soylu Kaçak Sigara Konusunda Uyardı

Terör ve Uyuşturucu Çeteleri Birleşti

Geçtiğimiz günlerde Narkotim Temel Eğitimini tamamlayanlara verilen sertifika törenine katılan İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, son derece önemli açıklamalar yaptı. Bakan Soylu, özellikle uyuşturucu ve terörün artık iç içe geçen kavramlar olduğunu ifade etti. Bakan Soylu şunları ifade etti; bakanlığım süresince, ülkemizin en büyük sorunlarının terör, trafik ve asayiş olduğunu gördüm. Trafik  tamamen bizimle alakalı bir problem. Ancak terör ve uyuşturucu konusu, daha küresel bir yapıya sahip. Bu noktada hem uyuşturucunun hem de terörün, artık birleşmiş bir şirket görüntüsüne sahip olduğunu görmekteyiz. Bizim savaşımız her ikisi ile de devam ediyor, dedi.

Kaçak Sigaradan PKK Gelir Elde Ediyor

Sözlerini sürdüren Soylu şöyle konuştu; Türkiye olarak uyuşturucunun merkezi olan bir coğrafyaya yakın bir yerde yaşıyoruz. Elbette bu durum bizim için büyük bir talihsizlik anlamına geliyor. PKK, gelirlerinin çok büyük bir kısmını uyuşturucudan elde ediyor. Ancak tek gelir kaynakları uyuşturucu değil. Çünkü kaçak sigara da terör örgütünün en çok para kazandığı yasadışı bir yol olarak karşımıza çıkmakta. Bu sektörün, PKK'ya ciddi anlamda bir finans getirdiğini görüyoruz. Bu yüzden uyuşturucu ile olan mücadele sadece bu alanda devam etmiyor. Kaçak sigaraya karşı da büyük bir mücadele söz konusu. Satın alınan kaçak sigaradan, PKK gelir elde etmekte.

Uyuşturucu İle Sadece Karada Mücadele Etmiyoruz

Bakan Soylu, uyuşturucu ile yapılan mücadeleye dair ayrıntılı bilgiler paylaştı ve şunları ifade etti; Düzensiz bir şekilde ülkemize gelen göçmenler var. Bunlar aynı zamanda uyuşturucu da satıyor. Bu yüzden uyuşturucu ile olan mücadelede çok geniş bir sahayı kontrol etmek zorunda kalıyoruz. Mücadelemiz sadece karada değil, aynı zamanda denizde de sürüyor. Doğu Akdeniz bu noktada son derece kritik bir öneme sahip. Özellikle Sahil Güvenlik Komutanlığı operasyonlar düzenlemekte. 100 personel ile uyuşturucuya karşı mücadele eden bu birim, 21 tane gemiye sahip. Bunun yanı sıra 3 tane helikopter, 2 tane radar ve 1 tane de keşif uçağı, komutanlık bünyesinde kullanılıyor.

Avrupa Uyuşturucu Üretiminde Başı Çekiyor

İç İşleri Bakanı Soylu, Avrupa'nın uyuşturucu üretiminde çok önemli bir role sahip olduğunu ifade ederek şunları vurguladı; Eroin konusunda yapılan üretimlerde, Avrupa'nın başı çektiğini görmekteyiz. Birçok farklı kimyasal bileşim, Avrupa tarafından üretilmekte. Bunun yanı sıra Avrupa'da cezaların çok caydırıcı olmadığını görmekteyiz. Mesela Hollanda gibi ülkelerde, uyuşturucunun bir kısmı özgürlük olarak değerlendiriliyor. Bundan dolayı uyuşturucu ile olan mücadeleye sekte vurulmuş oluyor. Ancak Türkiye bu konuda çok başarılı. Hem uyuşturucuya karşı verilen mücadelede çok başarılıyız hem de bu husustaki cezalarımız ağır ve caydırıcı.

Uyuşturucu Konusunda Diğer Ülkeler İyi Bir Sınav Vermiyor

ABD'nin uyuşturucu konusundaki bakış açısına da değinen Soylu şunları söyledi; ABD'nin Afganistan'a demokrasi götürme bahanesi ile yapmış olduğu operasyondan sonra buradaki uyuşturucu üretimin katlanarak arttığını görüyoruz. Ancak lafa geldiği zaman raporlar hazırlayıp, Türkiye'yi sıkıştırabiliyorlar. Fakat uyuşturucu ile olan mücadelelerinden tutarlı olmadıklarını açık bir biçimde ifade etmek mümkün. Biz ise işimizi çok iyi yapmaya devam ediyoruz, dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER