Erdoğan ile Trump Görüşmesinde Yanlış Anlama

ABD ile bir süredir gergin olan ilişkilerimiz, ekonomik anlamda ortaya çıkan yaptırımların hayata geçmesine neden oluyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan rahip Pastör Brunson, krizin temel nedeni olarak ifade ediliyor. Bu konuya dair İngiliz basınında çıkan bir haber ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmede, bir yanlış anlaşılmanın süreci başlattığını savunmakta.

Erdoğan ile Trump Görüşmesinde Yanlış Anlama

Yanlış Anlama Krize Neden Oldu

Son haftalarda ABD yönetiminin, Türkiye'ye karşı sergilemiş olduğu agresif tutum, birçok çevre tarafından eleştiriliyor. Bu tutumun sebebi ise Türkiye'de rahiplik yapan ve aynı zamanda ABD vatandaşı olan Pastör Brunson'un ev hapsinde olması. Fakat krizin ortaya çıkışına dair geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bir iddia, durumun yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını dile getiriyor. Bunu ilk defa söyleyen kişi ise İngiltere'nin saygın gazetelerinden Guardian'ın Orta Doğu konusunda uzman olan muhabiri Martin Chulov oldu. Başarılı gazeteci bu iddiasını ise Ankara'daki bazı kaynaklara dayandırdı.

Buna göre ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşme sırasında, İsrail'de tutuklu bulunan Türk vatandaşı Ebru Özkan'ın durumu gündeme geldi. İddiaya göre Türk tutuklunun serbest bırakılması karşılığında, ABD vatandaşı Brunson'un da serbest bırakılacağı gibi bir algı ortaya çıktı. Başkan Trump, Ebru Özkan'ın salıverilmesi için İsrail Başbakanı Netahyahu ile bir görüşme yaptı. Bunun ardından ise Ebru Özkan salındı. Trump, yapılan bu hamlenin ardından Brunson'un serbest bırakılmasını bekledi. Çünkü gerçekleştirilen görüşmeyi yanlış anlayan Trump, bu konuda bir anlaşma yapıldığını düşündü. Fakat ortada böyle bir anlaşma söz konusu değildir. Bu yüzden ABD, Türkiye'nin anlaşmaya uymadığını her fırsatta söylemeye başladı. Hatta bundan dolayı bir takım ekonomik yaptırımlar hazırlandı ve uygulamaya koyuldu.

Çevirmen Hatası Olabilir

Dile getirilen bu iddia ise bazı bağımsız kaynaklar tarafından henüz doğrulanmış değil. Yanlış anlaşılmaya neyin sebep olduğu hususunda, çevirmenin yaptığı bir hata dile getirilmekte. NATO zirvesi için buraya giden ABD Başkanı Trump ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikili bir görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşme sırasında tek bir çevirmen bulunuyordu. Çevirmenin yapmış olduğu hatadan dolayı, böyle bir durumun yaşanmış olabileceği çok yüksek bir sesle dile getiriliyor. Hatta diyaloglara göre ABD Başkanı Trump, ilk olarak Pastör ile alakalı bir ilgi beklemekteyim dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu konuya tamam yanıtını verdi. Ancak burada verilen tamam yanıtı, üzerinde şu an için çalışmaktayız anlamını içeriyordu. ABD ise bu cevabı, tamam bırakıyoruz olarak anladı.

Rahip Brunson 15 Temmuz Sonrası Tutuklanmıştı

15 Temmuz tarihinde yaşanan ve ordu içine sızmış olan bir yapının arkasında olduğu darbe girişimi, hem devlet güçleri hem de milletin büyük bir katkısı ile bastırılmıştı. Bu olay sonrasında darbeye katılan birçok insan tutuklanmıştı. Bu çerçevede İzmir'de yaşayan rahip Brunson da ilk olarak göz altına alınmış daha sonra tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Rahip için hazırlanan iddianamede ise bu din görevlisinin, Suruç gibi birçok yere giderek, terör örgütü sempatizanları ile görüştüğüne yer verilmişti. Bunun yanı sıra darbe girişiminin yaşandığı gece, fetö adı verilen terör örgütünün üyeleri ile rahip arasında bir takım görüşmelerin yaşandığı, iddianamede yer bulmuştu.

ABD'nin yargıya müdahale ederek serbest bırakılmasını istediği rahip, geçtiğimiz haftalarda ev hapsine çıkarılmıştı. Bu gelişmeden de memnun olmayan ABD, Türkiye üzerinde bir baskı kurmak için bir takım ekonomik yaptırımları devreye sokmuştur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER