Yabancı Uyruklu İş Gücünde SGK Sorgulama

Yabancı Uyruklu İş Gücünde SGK Sorgulama

Yabancı uyruklu SGK sorgusu, Türk vatandaşlarına göre farklı süreçlerle ilerler. SGK girişi yapılması önemlidir. SGK bildirimi, çalışan kişi işe başladığında ve işten çıkış yaptığında Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekli olan önemli bir bildirimdir. Yabancı veya Türk olması, kişinin SGK bildirimin yapması için değişkenlik göstermez. Çalışan her birey, sigorta bildirimi yapmalıdır. Bu durum zorunludur. Ancak yurt dışından istihdam edilen kişi için birtakım istisnalar bulunmaktadır. Bu istisnalar genellikle 3 aylık sürelerle sınırlıdır. Yabancı ülkeden çalışmaya gelen kişi, ülkesinde sigortalıysa ve durumu belgelerle kanıtlıyorsa, veya yabancı bir ülkedeki kuruluş tarafından çalışacağı ülkeye gönderilmişse sigortadan muaf olur. Bu durum 5510 sayılı kanunla düzenlenmiştir. Bu tip durumlar günlük hayatta herkesçe bilinmemektedir. Ancak hem iş verenin hem de işçinin hakkının gözetilmesi için, iyi bilinmesi gerekir. Bu konuya dair sorgulamaları SGK üzerinden yapmanız da mümkündür. Yabancı uyruklu SSK girişi gibi bilgileri de SGK’nın resmi sitesinden öğrenmeniz mümkündür.

TC ile Yabancı Uyruklu SGK Sorgulama:

Türkiye sınırları içerisindeki çalışma koşulları, yasalar ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Tabi olunan kural ve şartları iyi bilmek önemlidir. Yabancılara uygulanan işlemler ise biraz daha ayrıntı bir konuya girse de, bilinmesi gerekmektedir. Yabancı uyruklu sağlık sigortası fiyatları gibi bilgileri öğrenmek, SGK sorgulama işlemleriyle gerçekleştirilir. Normal şartlar bir Türk vatandaşı, prim günlerini öğrenmelidir ve hizmet dökümünü almalıdır. Ancak yabancı uyruklu vatandaşlarda biraz daha farklı şartlar vardır. Yabancı uyrukların sigorta sorgulaması yapması için öncelikle SGK’nın resmi sitesine girmesi gerekir. Burada SGK sorgulaması yapan kişilerden istenen bilgiler şu şekilde sıralanır:

  1. TC kimlik numarası
  2. Kayıtlı olduğu il
  3. Cilt no
  4. Doğum tarihi

Buradaki girişe bir yabancı girmek isterse, 99’la başlayan TC kimlik numarasını girmelidir. Buna ek olarak; ikamet tezkere numarası, doğum yılı ve güvenlik kodu da istenen bilgilerdendir. Giriş ekranında uyruk seçimi de yapılması gerekir. Uyruk seçimi dışında diğer tüm işlemler ortak olarak düzenlenmiştir.

SGK Ödemesini Yabancı Uyruklular Yapar Mı?

Yabancıların sosyal güvenlik hakları, ayrıca düzenlenmiştir. Çalışanı da işvereni de koruyan yasalar ve yönetmelikler, herkese hakkını vermeyi amaçlamaktadır. 5510 sayılı kanunla düzenlenen konuya göre, her çalışan sigortalı olmalıdır. İşveren, yabancı uyruklu çalışanının sigorta girişini yapmasıyla, artık çalışan kişi prim ve SGK ödemesi yapmalıdır. Ancak bu durumun da istisnası vardır. Eğer ki, yabancı uyruklu kişi, kendi ülkesi tarafından anlaşmalı olarak gönderildiyse ve çalışan kendi ülkesinde sigortalı gözüküyorsa, sigorta ödemesine gerek kalmaz. Ancak tabi bu şartların gerçekleşmesi için, gönderen şirketle kişinin anlaşmalı olması gerekir. Aynı zamanda kişi, sigortalı olduğunu da belgelemelidir. Aksi takdirde bu istisnadan faydalanamayacaktır.

Yabancı Uyrukluların Eş Bildirimi:

SGK yabancı uyruklu eş bildirimi de, sigorta kapsamında merak edilen konulardan bir tanesidir. Genel Sağlık Sigortası kapsamında, çalışan herkesin hakları korunur. Sigorta yaptırmamanın ağır cezaları bulunmaktadır. En az 30 gün boyunca Genel Sağlık Sigortası ödemiş kişi ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için sağlık yardımı alınabilmesi mümkündür. Bu sayede sadece çalışan kişi değil, sigortası olmayan kişilerin de sağlığı ve güveni korunmuş olur. Bunun için yabancı uyruklu kişinin sigortası, yabancı bir ülke mevzuatını bağlı olmamalıdır. Eğer ki yabancı uyruklu kişi, tamamen Türk sigorta çalışma şartlarına ve mevzuatına bağlıysa ve en az 30 gün boyunca ödeme yaptıysa, bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sigorta yardım desteği alabilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER