T.C. Kimlik Numarasıyla SSK ve SGK Prim Gün Sorgulaması

Birçok resmi kurumla olan işlerimizi hallettiğimiz internet sayesinde SSK ve SGK prim günleri de yalnızca T.C kimlik numarası ile sorgulanabilmektedir.

T.C. Kimlik Numarasıyla SSK ve SGK Prim Gün Sorgulaması

Vatandaşlık no ile prim gün öğrenmek artık çok kolay bir işlem haline gelmiştir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte devletimiz de resmi işlemler için vatandaşlarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Birçok resmi kurumla olan işlerimizi hallettiğimiz internet sayesinde SSK ve SGK prim günleri de yalnızca T.C kimlik numarası ile sorgulanabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hazırlamış olduğu web sitesi ile SSK ve SGK prim günleri sorgulanabilmektedir. Önceden hem şifreli hem şifresiz şekilde sorgulanabilmekte olan prim günleri, artık E Devlet üzerinden E Devlet şifresi ile sorgulanabilmektedir. Böylece kişilerin bilgi güvenliği korunmuş olmaktadır. Hem güvenlikli olan hem de kolay bir kullanıma sahip olan E Devlet Kapısı ile SSK ve SGK prim günleri sorgulanabildiği gibi, prim ödemeleri de yapılabilmektedir.

E Devlet Kapısı’nı kullanabilmek için PTT şubelerinden birine başvurarak E Devlet şifresi edinmek gerekmektedir. Birçok resmi işlemi gerçekleştirebilmek için bu şifre ile T.C kimlik numarasının girilmesi yeterlidir. www.turkiye.gov.tr adresine T.C kimlik numarası ve E Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne girildiğinde karşımıza 121 farklı işlem seçeneği çıkmaktadır. Bu seçeneklerden birisi olan Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama seçeneği ile prim borçları istenildiği zaman sorgulanabilmektedir.

Sigortalılar 4A, 4B ve 4C olarak üç gruba ayrılmıştır. Herkes kendi grubuna göre E Devlet üzerinden istediği sorgulamayı ücretsiz olarak yapabilmektedir.  Her bir vatandaş ne kadar prim ödemiş olduğunu, ne zaman sigortalı olarak çalışmaya başladığını, SSK gün sayısı toplamını ve ay içerisinde ne kadar gününün ödendiğini sorgulama yaparak öğrenebilmektedir. Sorgulama yaparken sorgulama ekranında bazı bilgilerin istenildiği görülecektir. Bu bilgileri eksiksiz girmek gerekmektedir.

SSK Emeklilik Sorgulaması

SSK emeklilik sorgulama T.C kimlik no ile kolayca gerçekleştirilebilmektedir. İster Sosyal Güvenlik Kurumu, ister SSK, ister Bağ-Kur ve isterse Emekli Sandığı sigorta sorgulama işlemleri E Devlet üzerinden ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Nüfus Cüzdanıyla SSK Sorgulama

Şifresiz SSK sorgulama yapamıyorum, sorusu sık sık karşımıza çıkmaktadır.

Geçmişte SGK ile ilgili işlemler şifresiz olarak ve yalnızca kimlik bilgileri ile Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinden sorgulanabiliyordu; ancak kısa bir süre önce bu sistem kapatılmıştır. Yetkililerce bu sistemin tekrar açılıp açılmayacağı hakkında bilgi verilmemiş ve sistemde yaşanılan bir sıkıntı sebebiyle bakımda olduğu söylenilmiştir. İşin aslına bakıldığında güvenliksiz bir sorgulama işlemi olan şifresiz sorgulamanın kapatılması, vatandaşın kişisel bilgilerinin korunması ve devlet için de bilgi güvenliği açısından sağlıklı olmuştur. Dolayısıyla artık E Devlet üzerinden şifre ile tüm SSK ve SGK bilgilerine ulaşılabilmektedir.

SSK Gün Sorgulama

SGK Hizmet Dökümü, tüm sigorta ve prim bilgilerini içeren belgedir. Eski sistemde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan vatandaşlar 4A hizmet dökümünü alabilirken, Bağ-Kur’a bağlı olan vatandaşlar 4B hizmet dökümünü, Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşlar ise 4C hizmet dökümünü alabilmektedirler. Tüm temel sigorta bilgilerinin bulunduğu SGK Hizmet Döküm belgesinde sigorta sorgulaması yapanlar veya SGK borç sorgulaması yapanlar aradıkları bilgileri bulabilmektedirler. Dolayısıyla prim günlerine de bu hizmet döküm belgesiyle ulaşılabilmektedir.

SGK Hizmet Dökümünde yer alan bilgiler şunlardır:

  • Sigortalıya ait temel bilgiler
  • İlk defa girilen işin giriş ve çıkış tarihleri
  • Sigortalı olarak çalışılan gün sayısı
  • Sigortanın hangi aylarda ödendiğine dair bilgi
  • Çalışılan kurumun veya şirketin bilgileri
  • Primlerin ne zaman ödendiğine dair bilgi
  • Sigortalı olarak geçirilen dönemde yerine getirilen hizmetler
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER