SSK İntibak Sorgulaması

Bu sorgulamayı yapabilmek için sahip olmanız gereken tek şey bir e devlet hesabıdır.

SSK İntibak Sorgulaması

TC numarası ile intibak sorgusu e- devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Bu sorgulamayı yapabilmek için sahip olmanız gereken tek şey bir e devlet hesabıdır. Sosyal Sigortalar Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışan vatandaşlar için hizmet veren devlet kurumudur. Sosyal Sigortalar Kurumu intibak hizmeti de, çalışan vatandaşlar için sunulan hizmetlerden biridir.

Çalışan vatandaşların, devletin uygulamalarını yakından takip etmesi gerekmektedir. Devletin çalışan vatandaşlar için yaptığı uygulamalar çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Bu nedenle, güncel hizmetler takip edilmeli ve bu hizmetler dair detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından duyurulan bu yeniliklerden haberdar olmak için yapmanız gereken, Sosyal Sigortalar Kurumu internet sitesini sık sık ziyaret etmektir. Bunun dışında gündemden geri kalmamak için sosyal medya platformlarını takip etmek ve haber yayını yapan platformları ziyaret etmek gerekmektedir.

Tüm bu adımları yerine getirerek intibak sorgusu başta olmak üzere Sosyal Sigortalar Kurumu bünyesinde devam ettirilen her türlü faaliyeti takip edebilirsiniz. Sosyal Sigortalar Kurumu intibak sorgusunun ne olduğunu ve nasıl yapılabileceğini bilmiyorsanız endişe etmenize gerek yok. Bu yazımız ile sizleri intibak sorgulama için gereken her şeyi anlatmış olacağız.

SSK İntibak Nedir?

Sosyal Sigortalar Kurumu intibak yasası, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan çalışan ve emekli vatandaşları ilgilendiren bir yasadır. Sosyal Sigortalar Kurumu intibak yasası ile temel anlamda emeklilik maaşınızı hesaplamaya yarayan bilgilere sahip olursunuz.

Emeklilik maaşı, verildiği dönemin güncel durumuna göre hesaplanmaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumu intibak yasası da, güncel durumu değerlendirerek size bir hesaplama yolu gösterir. Tanım olarak, emekli maaşlarını belirlemek için hesaplanan prim kazancı olarak açıklanabilir. Sosyal Sigortalar Kurumu intibak yasası dâhilinde, aynı prim gününe sahip olduğu halde farklı miktarlarda emekli maaşı alan vatandaşların düzenlemesi ve sorgulaması yapılır.

Sosyal Sigortalar Kurumu intibak yasası özellikle yaşlı bireyler tarafından yakından takip edilmeli, sahip olduğu emeklilik maaşı sorgulanmalıdır. Bu sayede mevcut emekli maaşı için herhangi bir yaptırım olup olmadığı anlaşılır.

SSK İntibak Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Sigortalar Kurumu intibak sorgulaması yapmak son derece kolaydır. İntibak sorgulaması için yalnızca internet üzerinden yapabileceğiniz iki yol vardır. Bu iki yöntem ile saniyeler içinde intibak sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

  • Sosyal Güvenlik Kurumu İnternet Sitesi İle İntibak Sorgulaması Yapma

Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi bu konu için en güvenilir kaynakların başında gelir. Yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi aracılığı ile pek çok sorgulama ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

İnternet sitesinde yer alan “İntibak Farkları” başlıklı formu doldurup gönder tuşuna basarak gerekli sorgulamayı tamamlamış olursunuz. Gönderdiğiniz formla birlikte kısa süre içinde istediğiniz bilgiler tarafınıza sunulmuş olur.

  • E- Devlet İnternet Sitesi İle İntibak Sorgulaması Yapma

E- Devlet tüm devlet hizmetleri hakkında hızlı ve kolay bilgi alabileceğiniz bir internet sitesidir. Bu nedenle intibak sorgulaması yapmak için de, e- devlet hesabınıza giriş yapmanı yeterlidir. Kurumsal hizmetler başlığı altında intibak sorgulamasını bularak formu doldurduğunuzda intibak sorgulamanızı gerçekleştirmiş olursunuz.

E- Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

E- devlet, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının sahip olduğu bir internet hizmetidir. Bu hesaba giriş yaparak devletin verdiği her hizmetin takibini yapabilirsiniz. Hesabınıza erişebilmek için TC kimlik numarası ve e- devlet şifresi bilgilerini ana ekrana girmeniz gerekmektedir. Eğer bir e- devlet şifreniz yoksa da, gereken şifreyi en yakın PTT şubesine giderek kolayca temin edebilirsiniz. E- devlet hesabı ile intibak sorgulaması yapmak işte bu kadar kolaydır.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER