SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

SSK hizmet sorgusu nasıl yapılır? Günümüz teknolojisinde kurumlarda ki yoğunluğu azaltmak için bütün belgeler internete aktarılıyor ve internet üzerinden vatandaşların kullanımına sunuluyor. Bu yüzden SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi de artık internet üzerinden yapılıyor. Eskiden müdürlüklerden yapılan bu işlem isteyen kişiler için halen müdürlüklerde yapılabiliyor fakat orada bulunan memurun da sizin için yaptığı işlem E-Devlet benzeri bir sistem üzerinden sorgulama yapmak. Sizlere E-Devlet üzerinden alabileceğiniz dökümden başka bir şey sunamıyor. Bu işlemi artık sizlerde internet hizmetinin bulunduğu herhangi bir yerden yapabildiğinizden müdürlüklere kadar gitmenize gerek kalmıyor.

Bu sayede hem sizler yorulmuyorsunuz hem de müdürlüklerde ki yoğunluk azalıyor.

SSK Hizmet Dökümü Grupları

4A Grubu: 4a Grubu herhangi bir işyerinde sözleşmeli olarak çalışan kişileri kapsamaktadır. Bu kişiler emeklilik primlerini SSK’ya ödemektedir. Fabrika işçileri, özel şirket çalışanları vb. kişiler bu gruba girerler.

4B Grubu: 4b Grubu kendi adına çalışan kişileri kapsayan gruptur. Bu kişiler emeklilik primlerini Bağkur’a öderler. Serbest meslekler, esnaflar, tüccarlar vb. kişiler bu gruba girerler.

4C Grubu: 4c Grubu devlet personel ve memurlarını kapsayan gruptur. Bütün devlet memurları bu grupta değerlendirilir. Bu kişiler emeklilik primlerini Emekli Sandığı’na öderler. Öğretmenler, polisler, nüfus memurları vb. kişiler bu gruba girerler.

4D Grubu: 4d Grubu, 3 grubun dışında kalan yeni ortaya çıkan meslek gruplarını kapsamaktadır.

Son yapılan düzenlemeler ile birlikte Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı emeklilik uygulamaları tek bir uygulama haline getirilerek SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) olarak isimlendirilmiştir. Bu sayede kişiler farklı primlerle emekli olsalar da tek bir kuruma bağlı olduklarından karışıklıklar önlenmiş oluyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Üzerinden Hizmet Dökümü Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu sitesi üzerinden E-SGK hizmetine ulaşılabiliyor. E-SGK uygulaması ile hizmet dökümü sorgulaması yapılabiliyor. Bu sorgulama işlemini yapabilmeniz için öncelikle T.C. kimlik numaranıza ve kimliğinizde yazan cilt numarası gibi bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler ile E-SGK sistemine giriş yapabilirsiniz. Sonrasında E-SGK sitesinin arama bölümünde arama yaparak 4a, 4b, 4c veya 4d gruplarından birini seçerek hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz. Emeklilik işlemlerinizi ve primlerinizi de buradan takip edebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

E-Devlet üzerinden SSK hizmet dökümü sorgulaması yapabilmeniz için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kullanabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. E-Devlet şifresine alternatif olarak üzerinize kayıtlı telefon numarası veya kendi adınıza bir internet bankacılığı hizmeti ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra yenilenen tasarım ile birlikte site açılıyor. Arama bölümüne “SSK hizmet dökümü” yazarsanız karşınıza sorgulama yapabileceğiniz sayfa çıkacaktır. Buradan 4a, 4b, 4c veya 4d gruplarından birini seçerek hizmet dökümünüzü sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunuzu PDF olarak bilgisayarınıza kaydedebilir ya da çıktısını alabilirsiniz. Aldığınız çıktıların üzerinde bulunan barkodlar aracılığı ile belgelerinizin gerçekliği kurumlar tarafından doğrulanabilir.

E-Devlet sayesinde çok kolay bir iş haline gelen çevrimiçi sorgulamalarda Sosyal Güvenlik Kurumu en çok hizmete sahip olan kurumdur. Bu hizmetler arasında emeklilik işlemleri, maaş kesintileri ya da maaş bağlanması durumları, sigorta işlemleri, ilaç desteği, ölüm aylıklarının bağlanıp bağlanmadığı, emeklik maaşlarının yatıp yatmadığı gibi bir sürü çevrimiçi sorgulama işlemine ulaşabilirsiniz. Diğer kurumlarında her ay hizmetlerini E-Devlet’e eklemesi ile kurumlarda bulunan yoğunluk giderek azalmaktadır. Bu sayede kurumlara giden vatandaşlar daha az sıra bekleyerek işlemlerini yaptırabilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER