SSK Girişimin Yapılıp Yapılmadığını Nasıl Öğrenirim?

SSK Girişimin Yapılıp Yapılmadığını Nasıl Öğrenirim?

SSK Girişimin Yapılıp Yapılmadığını Nasıl Öğrenirim? Çalışanlar SSK girişlerinin ne durumda olduğunu nasıl öğrenirler? Çalışan ve işveren haklarını korumakla yükümlü olan devlet işverenlerden çalıştırdıkları işçilerin sigortalarını yapmalarını ister. Günümüzde işverenlerin sigortasız işçi çalıştırmaları yasaktır. Eğer çalıştırırlarsa maddi olarak ağır para cezaları ile karşılaşırlar.

Sigorta Ne İşe Yarar?

Sigortanızın işe başladığınız tarihten itibaren başlaması 2008’den sonra büyük önem kazanmıştır. Çünkü artık erkekler için emeklilik de 60 yaş ve 7200 gün çalışma süresi, kadınlar için ise 58 yaş ve 7200 gün çalışması süresi gerekmektedir. Eğer yaş dolmasına rağmen kişiler günlerini tamamlayamazlarsa ve gün dolduramayacak kadar çalışamazlarsa emekli olamazlar. Bu durumda devlet tarafından emeklilik primleri geri iade ediliyor. Fakat emekli olamadığınız için bundan sonra sizin kendinize yine çalışarak bir gelir yaratmanız gerekiyor. Yani sonuç olarak sigortanız çalışmaya başladığınız gün değil de 2 sene sonra başladı ise yaşınızı doldursanız bile fazladan 2 sene daha çalışmanız gerekmektedir.

Ayrıca sigortanızın geç başlaması yüzünden emekli olamaz ve primleriniz toplu olarak geri alırsanız devletin sunduğu sağlık sigortası ve ilaç desteği hizmetinden de artık yararlanamıyorsunuz. Özellikle insanların yaşlandığı ve daha çok sağlık desteğine ihtiyaç duyduğu bu dönemde bu durum kişiler için hiç hoş olmayan bir durum halini alır.

Sonuç olarak çalışmaya başladığınızda sigortanızın başlaması da önemli. Peki, sigortanızın başlayıp başlamadığını nasıl öğrenirsiniz?

Sigortamın Başlayıp Başlamadığını Nasıl Öğrenirim?

Sigortanızın yatıp yatmadığını önceden SGK’nın kendi web sitesi üzerinden kontrol edebiliyordunuz. Fakat yeni yapılan düzenleme ile SGK’nın kendi web sitesi üzerinde ki sorgulama ekranı kaldırıldı. Bunun yerine devletin bizlere sunduğu bütün dijital hizmetlerde olduğu gibi artık E-Devlet’i kullanacaksınız.

E-Devlet üzerinden sigortanızın başlayıp başlamadığını kontrol etmek için sisteme E-Devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Şifre olmadan alternatif giriş yöntemleri ise kendi adınıza kayıtlı bir cep telefonu, mobil imza ya da kendi adınıza internet bankacılığı hesabıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken “sigorta tescil kaydı” diye arama yapmak ve karşınıza çıkan 4a, 4b, 4c ve 4d seçeneklerinden sizin için uygun olanı seçerek kaydınızın yapılıp yapılmadığına bakabilirsiniz.

Kaydınızın yapıldığını hemen göremezsiniz, sigorta primleri ay sonunda yattığından kontrol işlemini ay sonunda yaparsanız daha doğru bir bilgi sahibi olursunuz.

İnternet sistemine yabancı olan kişilerde “ALO 170” numarasını arayarak telefon üzerinden sigortalarının başlayıp başlamadığını kontrol edebilirler.

SSK Girişiniz Yapılmamışsa Ne Yapabilirsiniz?

Ay sonunda kontrol ettiğinizde sigortanızın yapılmamış ve sigorta priminizin yatmamış olduğunu görürseniz bu durumu öncelikle işvereninize sormalısınız. Şirketler mali sebeplerden sigorta prim ödemelerini geciktirebiliyorlar. Size 15 gün ya da 1 ay gibi bir deneme süresinden bahsedilir ve sigortanızın bu süreçten sonra yapılacağı söylenirse, kanunen böyle bir durum kesinlikle yoktur. İşe başladığınız gün sigortanızın yapılması gereklidir.

İş yerinizden sonuç alamamanız durumunda iş yerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na “ALO 170” aracılığı ile şikâyet edebilir ve bağlı bulunduğu ticaret odasına dilekçe ile şikâyette bulunabilirsiniz.

Şikâyetlerinizi işten ayrıldıktan 5 yıl sonra da mahkemeye yapabilirsiniz. Yaptığınız şikâyet sonucunda haklı bulunursanız iş yerinde çalıştığınız sürenin primi işveren tarafından sigortaya yatırılır. Eğer bir ayı doldurmadıysanız işveren maddi ceza alır ve size de tazminat öder.

Günümüzde çoğu şirket sigortasını yapmadan işçi çalıştırmaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi için devlet her yıl daha sıkı denetimler yapmaktadır. Fakat bu sorunun önüne geçebilecek asıl kişiler haklarına sahip çıkacak çalışanlardır

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER