SSK Emeklilik Şartları Nelerdir?

SSK Emeklilik Şartları Nelerdir?

SSK Emeklilik Şartları Nelerdir? Yeni adıyla 4a emeklilik şartları nelerdir? Yıllardır çalışıp yorulan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları emeklilik günlerinde rahat bir yaşam yaşamak istemektedirler. Fakat emekli olmak için vatandaşların belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartlar erkekler ve kadınlar için farklılık gösterebilmektedir. Emeklilik kavramının için de erkekler için 4500 günde emeklilik gibi kısmi emeklilik seçenekleri de vardır.

Kadınlar için ise bu süre erkeklere göre daha kısadır. 3600 günde kadınlar erken emekli olabilirler. Kadınlar ve erkekler için SSK emeklilik şartları sadece günler ile sınırlı değildir. Belirli yaş sınırlamaları da vardır. Yıllara göre çeşitli düzenlemeler ile bu süreler ve yaş oranları da değişiklik gösterebilmektedir. Erkekler ve kadınlar için 2018 yılında emeklilik şartları şunlardır;

Erkekler İçin SSK Emeklilik Şartları Nelerdir?

SSK emekliliği yani 4a emeklilik grubu kısaca belirli işverenler için çalışan işçileri kapsayan emeklilik gurubudur. Eski sistemde 4a gurubu çalışanları emeklilik primlerini SSK’ya ödemektedirler fakat yeni düzenlemeler ile birlikte emeklilik kurumları arasında ki karışıklığı kaldırmak için SSK’da Bağkur ve Emekli Sandığı gibi emeklilik uygulamaları Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir hizmeti haline gelmiştir. 4a grubunda ki erkekler için emeklilik şartları şunlardır;

Öncelik kişi belirli süre için sigortalı olmalıdır, sosyal güvenlik primi ödemiş olma ve belirli yaşı doldurmuş olma temel şartlarını yerine getirmelidir. Bu üç temel şart kadınlar içinde geçerlidir. Bu üç temel şartı yerine getirmeyenler kadın erkek fark etmeksizin emekli olamazlar.

Erkekler de 08.09.1976’dan önce işe başlayanlar için SSK emeklilik şartları 55 yaşını doldurmuş olma ve en az 5000 gün çalışmadır. 1999’dan sonra işe başlayan erkeklerde SSK emeklilik şartları ise 60 yaşını doldurmuş olma ve en az 7000 gün çalışmadır.

60 yaşını doldurmuş ve en az 4500 gün çalışmış olan erkek SSK’lılar kısmi olarak emekli olabilirler.

2008 yapılan düzenlemeler ile birlikte erkek SSK’lılarda emeklilik şartları 60 yaşını doldurmak ve 7200 çalışma gününü tamamlamaktır. 60 yaşına geldiğinde kişi 7200 günü tamamlamamış ise 7200 gün dolana kadar çalışmaya devam eder ve 7200 gün tamamlandığında emekli olur.

2008 düzenlemesi ile birlikte erkeklerde kısmi emeklilik şartlarında da değişmeler olmuştur. 63 yaşını doldurmuş ve en az 5400 gün çalışmış olan erkek SSK’lılar kısmi olarak emekli olabilirler. 63 yaşında 5400 günü tamamlamadı ise 5400 gün tamamlanana kadar kişi çalışmaya devam eder. 5400 gün tamamlandığında kısmi olarak emekli olur.

Kadınlarda SSK Emeklilik Şartları Nelerdir?

4a grubuna giren kadın SSK’lılar erkeklere göre daha erken yaş ve daha az gün ile emekli olabilirler. Kadınlarda 2008 düzenlemeleri ile birlikte emeklilik yaşı 58 olmuştur ve 7200 gün çalışma şartı gelmiştir. 58 yaşında kadın SSK’lı 7200 günü tamamlamadı ise 7200 gün tamamlanana kadar çalışmaya devam eder ve 7200 günü tamamladığında emekli olur.

Kadınlarda erken emeklilik şartı ise 3600 gün çalışmadır. 3600 günün yanında kadının 15 yıl sigortalı olması da gereklidir. Kadın SSK’lı bu şartları karşılıyorsa kısmi emekli olabilir.

Emeklilik Durumunu Öğrenme

Emeklilik durumu, emekliliğe kaç gün kaldı, emeklilik primlerinin yatıp yatmadığı gibi emeklilik ile ilgili tüm bilgiler E-Devlet üzerinden kontrol edilebilir. Bunun için kişi PTT’den alacağınız 2 TL’lik E-Devlet şifresi ile E-Devlet sitesine giriş yapar sorgulama ekranında 4a emeklilik sorgulama işlemlerini yapabilir. Emekli olduğunda emekli maaşının yatıp yatmadığını ve emekli maaşından yapılan kesintiler gibi bilgileri E-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER