SGK Yetim Maaşı Sorgulama

SGK Yetim Maaşı Sorgulama

Yetim ve dul maaşı nasıl alınır sorusu, eşi veya baba/annesi vefat etmiş kişilerin sorduğu sorulardan biridir. Bu maaşın alınabilmesi için, ölüm durumlarında eş veya çocuk olmak gerekir. Eşe dul aylığı bağlanırken, çocuğa yetim aylığı bağlanmaktadır. Burada kaç adet çocuk olduğu önemli bir unsurdur. Çocuk sayısı arttıkça maaş da aynı oranda artış gösterecektir. Tabi herkesin de yetim ve dul maaşı alması mümkün değildir. Bunun için bazı şartların taşınması gerekir. Gerekli özellikleri bulunduran kişiler, yetim ve dul aylığı için başvuruda bulunabilirler. Başvuru yaptıktan sonra, başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını merak edebilirsiniz. Bu durumlarda dul maaşı sorgulama nasıl yapılır gibi sorular ortaya çıkar. İşte bu sorgulamanın yapılabilmesi için, SGK sorgulama ekranı geliştirmiştir. Buradan maaş onayınızı görüntüleyebilirsiniz.

Dul ve Yetim Maaşı Nasıl Alınır?

Sigortalı ölen kişinin, eşine bağlanacak maaş, ölen kişinin aylığının %50’si kadardır. Eğer ki çocukları yoksa, bu maaş %75’e kadar verilebilir. Her bir çocuk için hesaplanan oran ise %25 olarak belirlenmiştir. Bu aylığın bağlanmasında, erkek ya da kadın fark etmemektedir. Önemli olan hak sahibinin hakkını alabilmesidir. Ölen sigortalının eşine bağlanan maaşa dul aylığı denirken, çocuklara bağlanan maaşa yetim aylığı denir. Yetim maaşı sorgulama yapabilmek için öncelikle başvuru yapmak gerekir. Bu başvurunun yapılması için de belli şartlar gerekir. Bu şartlar:

  1. Eşin ölüm tarihinde sigortalı olması gerekir ve Medeni Kanun'a uygun evlilik bağının bulunması da zorunludur.
  2. Erkek çocuklar öğrenci değil ise 18 yaşına kadar, lisans öncesi öğrencisiyse 20 yaşına kadar, lisans eğitiminde ise 25 yaşına kadar bu maaştan faydalanabilir.
  3. Kız çocukları evli olmamalıdır ve sosyal güvenlik kuruluşlarına bağlı bir işte çalışmamalıdır. Aynı zamanda bu kuruluşlardan gelir de almamaları gerekir.

Ölüm Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler:

Ölüm aylığı olarak da bilinen dul ve yetim maaşına başvuruda bulunmak için bazı belgeler gerekmektedir. Yetim aylığı başvuru takibinizi de, başvurunun ardından gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru için gerekli belgeler ise şu şekilde sıralanır:

  1. Sigortalı olarak çalışan kişinin ölmesiyle, hak sahiplerine aylık bağlama işlemleri, ölen sigortalının son defa çalışmasının geçtiği sigorta il müdürlüklerince gerçekleştirilmektedir.
  2. Ölüm aylığı bağlama işlemleri, hak sahiplerinin ikamet ettikleri ildeki sigorta müdürlüklerince yapılmaktadır.
  3. Kurumdan aylık almakta iken vefat eden emekli kişilerin, hak sahiplerinin aylıkları sigortalı ölen kişinin son defa çalışmasının bulunduğu sigorta il müdürlüklerince bağlanmaktadır.

Dul Ve Yetim Aylığı Sorgulama:

Dul ve yetim aylığı başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra, başvurunuzun takibini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan iki şey vardır: TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa 2 TL karşılığında PTT şubelerinden alabilirsiniz. Dul maaşı sorgulama işleminizi de e-Devlet üzerinden yapmanız mümkün. E-Devlet üzerinden birçok işlemi kolay ve hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Yakın zaman içinde tüm bu işlemler dilekçelerle yapılırken artık internet üzerinden tek bir şifreyle halledilebiliyor. Dul ve yetim aylığı başvurunuzu takip ederken bazı gecikmelerin yaşandığını tespit ederseniz, maaşınız size gecikmesiyle beraber yatırılacaktır. Dul ve yetim maaşı sorgulaması yapmak için öncelikle e-Devlet’e giriş yapmalısınız. Burada size TC kimlik numaranız ve şifreniz sorulacaktır. Şifreniz size PTT tarafından kapalı zarfta verilir. İsterseniz bu şifreyi değiştirebilirsiniz. Şifrenizi girdikten sonra menüden SGK işlemlerine girebileceğiniz gibi, arama motoruna dul ve yetim maaşı sorgulama gibi anahtar kelimeler de yazmanız mümkündür. E-Devlet, her işlemi kategorilendirmiştir. Dul ve yetim maaşı sorgulama da SGK çatısı altındadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
emine tırman
emine tırman - 7 ay Önce

Yetim aylığım ne zaman baglanacak ne kadar

esra yalcınkaya
esra yalcınkaya - 6 ay Önce

yetım aylıgım nezaman baglanacak

SIRADAKİ HABER