SGK Vizite Sorgulama

SGK Vizite Sorgulama

İş görmezlik raporu sorgulama işlemi, çalışan herkesin karşılaştığı durumlardandır. Çalışan kişiler hasta olduğunda, kaza geçirdiğinde ya da çalışamayacak olduğunda rapor alırlar. Bu raporların bildirilmesi gerekir. İşverenler de bu raporları sisteme girerler. Bu sisteme e-Bildirge adı verilir. Çalışanın bu raporu vermesinin önemli olduğu kadar, işveren de bu raporu girmelidir. Aksi takdirde idari para cezası uygulanır. Çalışan kişiler hasta olduğunda veya rahatsızlığında, ameliyat geçirmesi gerektiğinde gibi durumlarda, Sağlık Bakanlığı görevlilerince haklarında rapor yazılır. Bu rapor süresine işe gitmezler. Bu raporlar en fazla 10 günlüktür. 10 günden daha fazla raporları, tekrardan bildirmek gereklidir. Bu husus önemlidir çünkü 10 günden sonraki günler için rapor bildirilmezse sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir.

İstirahat Raporu Girişi:

SGK rapor girişi olarak da bilinen bu işlem, mutlaka zamanında gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde haklarınızı kullanamazsınız. SGK bu rapor işlemlerini, iş görmezlik veya istirahat raporlarını, çalışanın hakkını korumak için yapmıştır. Bu işlemler kişilere maddi sıkıntısı çektirmemek için gerçekleştirilir. Kişiler yine muayene olduklarında ücret öderler ama bu rapor sayesinde ödedikleri ücreti geri alabilirler. SGK e-Bildirge üzerinden yapılan girişlerle, kişilerin raporları sisteme girilir. Çalışan kişiler rahatsızlandığında, bazen çalışmamaları uygun görülür. Böyle durumlarda Sağlık Bakanlığı bünyesindeki hekimlerce yazılmış onaylı bir rapor verilir. Bu rapor 2 adettir. Bir nüsha işçide kalır, diğeri ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na  gönderilir.

Vizite Girişi Bildirimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Vizite girişini yapacak işveren öncelikle SGK resmi sitesine girmelidir. Buradan menüde yer alan, çalışılmadığına dair bildirim girişi kısmına tıklamalıdır. Burada giriş yapıldıktan sonra, bazı bilgiler istenir. Bu bilgiler doldurularak, istirahat raporu olan işçinin vizite işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Vizite girişleri, her ayın 23ünde 23.59’a kadar yapılmalıdır. Bu şart sağlanmazsa ve uygun zamanda bildirim yapılmazsa, aylık asgari ücretin yarısı oranında ceza kesilir. İçinin hasta olmasında veya kaza yapmasında ise bu süreler ve şartlar değişiklik göstermektedir. Eğer ki yaşanan kaza iş yerinde gerçekleştiyse, derhal kolluk kuvvetlerine haber verilmelidir. Bu olayda giriş bildirimi 3 gün içinde yapılmalıdır. Eğer kaza iş yeri dışında gerçekleştiyse, işverenin kazayı öğrenmesinden itibaren 3 gün içinde giriş yapılmalıdır. İş kazası bildirimi de denilen bu işlem, hak kaybının önlenmesi için oldukça önemlidir.

SGK Vizite Sorgulama Nasıl Yapılır?

Önceleri, bu tip işlemler için dilekçeler ilgili yerlere verilirdi ve sonuçlanması için uzun zaman beklenirdi. Sonuçlanan işlemleri öğrenmek de tamamen ilgilinin insiyatifindeydi. Artık e-Devlet ve SGK üzerinden bu tip işlemler kullanıcı adı, TC kimlik numarası ve şifre gibi bilgilerle kolayca öğrenilebiliyor. Üstelik bütün işlemler yalnızca birkaç dakika sürüyor. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek, 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi almanız mümkün. Kapalı zarfta yer alan şifre, kullanıma hazır şifreniz olacaktır. Giriş yaptıktan sonra, açılan sayfada iş görmezlik işveren işlemleri menüsünü bularak işlem yapabilirsiniz. Burada size iki şey sorulacaktır:

  1. Kullanıcı adı
  2. İş yeri şifresi

Kullanıcı adınız 2 kelimeden oluşmalıdır. Aksi takdirde SGK izin girişi sorgulamasını yapamazsınız. Oluşturduğunuz 2 kelimelik kullanıcı adının ardından sizden iş yeri şifresi istenir. Halihazırda olan iş yeri şifrenizi de girmeniz gereklidir. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru olması durumunda, SGK vizite sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İş yerinde çalışmaya yeni başladıysanız, ekranın açılmadığını ya da hata verdiğini görebilirsiniz. Hesap pusulası veya iş yeri bildirgesi hakkında bilgilerinizi göndererek bu sorundan kurtulabilirsiniz. En nihayetinde artık sorgulama yapabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER