SGK Vergi Borcu Sorgulama

SGK Vergi Borcu Sorgulama

E-Borcu yoktur sorgulama olarak da bilinen bu uygulama, vatandaşların vergi borçlarının sorgulanması için geliştirilmiş bir hizmettir. Günlük hayatta, her türlü harcamalarımız vergilendirilmektedir. Bu vergi borçları ödenilemediği gibi, bazen de unutulabiliyor. Bu tip durumlarda mağduriyetlerin ortaya çıkmaması adına bazı uygulamalar geliştirildi. Bu uygulama SGK’nın uygulaması olsa da, e-Devlet üzerinden de erişim mümkün. SGK borç sorgulama TC ile yapılabilen işlemlerden. Ancak e-Devlet şifre de istemektedir. E-Devlet şifresi almak ise oldukça kolay. Size en yakın PTT şubesine, şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuruyu yapmak için gerekenler ise 2 TL ve kimlik kartınızdır. Bu sayede e-Devlet şifresi alabilirsiniz. E-Devlet şifreniz size kapalı bir zarfta verilir. Bu şifreyi, e-Devlet kapısına girişlerinizde kullanabilirsiniz. Eskiden bu tip işlemler için vergi dairelerine ya da ilgili yerlere gidilmesi gerekirken, artık internet üzerinde kolayca halledilebiliyor.

Vergi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Vergi sorgulaması yapmak oldukça basit bir iştir. Bu işlemi gerçekleştirmek için SGK müdürlüklerine gitmenize de gerek yoktur. SGK’nın resmi sitesine giriş yaparak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet üzerinden de giriş yapmanız mümkündür. Kimliğiniz doğrulamanızın ardından, Gelir İdaresi Başkanlığı’na yönlendirileceksiniz. Buradan vergi sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. SGK sorgulama işlemleri arasında yer alsa da, Gelir İdaresi’yle de ilintili olduğu için bu sayfaya geçiş yaparsınız.

E-Borcu Yoktur Uygulaması:

Gelişen teknoloji hayatımızın her yerine girdiği gibi, resmi işlemlere de elini sürdü. Artık birçok işlem, yorulmadan birkaç dakika içerisinde halletmeniz mümkün. Bu kolaylıkların en geliş halini ise size e-Devlet sağlıyor. Hemen hemen her işleminizi e-Devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Sadece veri borcu adı altında değil, SGK geri ödeme sorgulama gibi isimlerle de aratılan borç ödemeleri ve geri alımlar, internet üzerinden kolayca öğrenilebilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle SGK’nın sitesine girmelisiniz. Burada e-Borcu Yoktur hizmetine tıklayarak sorgunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama esnasında sizden birtakım bilgiler istenecektir. Bu bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Kullanıcı adı
  2. Sistem şifresi
  3. İşyeri şifresi
  4. Güvenlik anahtarı

E-devlet ve Gelir İdaresi üzerinden yapılan sorgulamalarda başka bilgiler de istenebilmektedir.

SGK Prim Borcu Sorgulama:

İşverenlerin işçiye verdikleri ücret dışında verdikleri ek ücretlere prim adı verilir. Emekli olunabilmesi için bu primlerin ödenmesi gerekmektedir. SGK prim ödemeleri 4A, 4B ve 4C olarak farklılık göstermektedir. SGK artık e-Devlet üzerinden, çalışanların hizmetlerine dair bilgiler almasını sağlayan araçlar geliştirmiştir. E-Devlet’e giriş yapıktan sonra Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama menüsüne girmeniz gerekmektedir. Eğer ki SGK prim borcunuz varsa, bu ekranda görünecektir. Hizmet dökümünüzü de e-Devlet üzerinden sorgulayarak görüntülemeniz mümkündür. SGK yapılandırma hizmetleri de sunmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanmak için SGK’nın resmi sitesine girebileceğiniz gibi, e-Devlet’i de kullanabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Olmadan Borç Sorgulama Yapılabilir Mi?

E-Devlet her ne kadar yaygın olarak kullanılsa da, hala e-Devlet şifresi almamış milyonlarca kişi vardır. E-Devlet şifresi almak oldukça kolaydır. Kimlik kartınızla PTT şubesine giderek 2 TL ödemeniz yeterli olacaktır. Ancak bu işlemi yapmayan kişilerin e-Devlet şifresi alması mümkün değildir. Yine de e-devlet şifresi olmadan sorgulama ekranlarına erişmeniz mümkündür. Yeni getirilen kolaylıkla, artık internet bankacılığı kullanan kişilere e-Devlet’e şifre kullanmaksızın giriş yapabilmektedir. Haliyle e-Devlet’in sunduğu imkanlardan da faydalanabilmektedirler. E-Devlet şifresinin unutulması durumunda tekrardan şifre almak gerekir. Ancak daha önceden telefon numaranızı ve e-mail adresinizi doğruladıysanız, şifremi unuttum kısmına tıklayarak yeni şifre almanız oldukça kolay olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER