SGK Tedavi Bilgilerini Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Tedavi Bilgilerini Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Tedavi Bilgilerini Sorgulama Nasıl Yapılır? SGK tedavi bilgileri sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

Tedavi Bilgileri Sorgulama:

Tedavi bilgileri sorgulama nedir? Tedavi bilgileri sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılan ve son 30 günlük tedavi geçmişinize bakmanızı sağlayan bir işlemdir. Tedavi bilgileri sorgulama işleminde şu bilgiler bulunmaktadır:

  • Kişiye ait ad, soyad, TC kimlik numarası, baba adı, ana adı, doğum yeri, doğum tarihi ve sicil numarası gibi bilgiler bulunmaktadır.
  • Tedavinizi hangi kurum ve branştan gördüğünüze dair bilgiler bulunmaktadır.
  • Tedavide ne tarz işlemle uygulandığı ve tedavinizi yapan doktorun kim olduğu belirtilmelidir.
  • Tedavinin başlangıç tarihi ve tedavi tutarı da bulunmaktadır.

Bu işlem sayesinde son bir aylık tedavilerinize ait doktor, branş, tutar ve hastane bilgileri sorgulaması yapmış olursunuz.

E-Devlet’e Nasıl Giriş Yapabilirim?

E-Devlet’e giriş sağlamak için birçok yol bulunmaktadır. İlk olarak herhangi bir PTT şubesinden alabileceğiniz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Bu şifre için 2 TL ödemeniz gerekmektedir. Eğer şifrenizi kaybedip yeni bir şifre almak isterseniz 4 TL ödemeniz gerekmektedir. İkinci olarak TC kimlik kartınız ile giriş yapabilirsiniz. TC kimlik kartı ile giriş yapmak için bilgisayarınıza e-Devlet’e bağlı kart uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Üçüncü olarak internet bankacılığı ile giriş sağlayabilirsiniz. E-Devlet’in izin verdiği bankalara bağlı internet bankacılığı sisteminden giriş yapabilirsiniz. Dördüncü olarak mobil imza bulunmaktadır. Mobil imza Turkcell ve Türk Telekom gibi mobil operatörler tarafından sağlanan bir hizmettir. Bu hizmet karşılığında aylık ücret ödemeniz gerekmektedir. Mobil imzanızı operatörünüzün herhangi bir şubesinden çıkartabilirsiniz. Beşinci ve son yöntem olarak elektronik imzanızı kullanabilirsiniz. Elektronik imzanızı PTT şubelerinden alabilirsiniz. Ücretlendirmeleri yıllık olarak belirlenmekte ve bir yıllığı 109 TL, iki yıllığı 149 TL, üç yıllığı ise 189 TL olarak belirlenmiştir.

E-Devlet Tedavi Bilgileri Sorgulama:

Hasta bilgileri sorgulama işlemi için öncelikle yukarıda belirtilen yöntemlerden birini kullanarak e-Devlet’e giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra e-Devlet anasayfasında bulunan arama çubuğuna “Tedavi Bilgileri Sorgulama” yazarak işlemi seçebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise e-Hizmetler kısmında bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait işlemler arasında seçebilirsiniz. İşlemi seçtikten sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız. İşlem sonucunuzu yazdırabilir veya indirebilirsiniz.

E-Devlet Tahlil Sonucu Sorgulama:

E-Devlet tahlil sonuçları sorgulama işlemi için yönlendirme sağlamaktadır. Tahlil sonuçları e-Nabız üzerinden görüntülenmektedir. E-Nabız’a giriş için iki yol bulunmaktadır. Birincisi TC kimlik numaranız ve e-Nabız’a kayıtlı şifreniz ile giriştir. İkincisi ise e-Devlet ile giriştir. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hizmetler arasında yer alan “e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi” ile işlem yapabilirsiniz. E-Nabız’a giriş sağladıktan sonra her türlü teşhis, test, reçete, alerji ve tıbbi görüntüleme (MR, Röntgen gibi) sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. E-Nabız’a ayrıca tansiyon, şeker, nabız ve ağırlık gibi bilgilerinizi girerek daha iyi sonuç alabilirsiniz. Randevu takibinizi ve randevu alma işleminizi de e-Nabız üzerinden yapabilirsiniz. Size özel android ve IOS uygulamalarına yönlendirme sağlanabilmektedir. Tüm tedavi geçmişiniz hakkında bilgi alabilir ve sonuçlarınızı kontrol edebilirsiniz.

E-Nabız mobil uygulamasında bulunan 112 butonu ile doğrudan ambulans çağırabilirsiniz. Sizin sağlık durumunuza göre özel uygulamalar da bulabilirsiniz. IOS ve android temelli telefonlarınıza indirebilirsiniz.

Sağlık verilerimi nasıl silerim? Tedavi veya test geçmişinizde silmek istediğiniz veriler bulunmaktaysa bunu e-Devlet şifreniz aracılığıyla silebilirsiniz. Öncelikle e-Devlet şifreniz ile e-Nabız’a giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra işlemler arasında bulunan Sağlık Tesisi Ziyaretlerim işlemini seçiniz. Bu işlem ile sağlık tesislerinize yaptığınız ziyaretleri silebilirsiniz. E-Nabız hesabınızı dondurmak veya kapatmak istiyorsanız yine e-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER