SGK PRİM BORCUNU ÖĞRENMEK

Prim denilince akla gelen şey, işverenin işçiye maaşı dışında ek olarak ödediği ücrettir. Sigortalılar istenilen prim gününü doldurarak emekli olurlar.

SGK PRİM BORCUNU ÖĞRENMEK

SGK Prim Borcunu Öğrenmek, konusunu incelediğimizde aslında ununda ne kadar kolay olduğunu görmekteyiz. Prim denilince akla gelen şey, işverenin işçiye maaşı dışında ek olarak ödediği ücrettir. Sigortalılar istenilen prim gününü doldurarak emekli olurlar. İsteğe bağlı olarak çalışabilirler. Prim her ay işveren tarafından ödenir. Eğer işçi çalışmıyorsa bu ödeme tamamen isteğe bağlı olarak ödenebilir. Yani birey çalışmadan da aslında Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparak emekli olmak için prim yatırabilir. Prim günü emekli olmak aslında en başlıca durumdur. Prim borçlarını ise internet üzerinden sorgulatarak detaylı bir dokuman halinde öğrenebiliriz.Bu borçları öğrenmenin en temel sitesi e-devlettir.E devlete girerek bütün verilere ulaşılabilir.

SGK SSK İŞVEREN BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR

SGK SSK İşveren Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, başlığında incelenecek olan şey borç sorgulanmasının nasıl yapılması gerektiğidir. İşveren kurumların borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunarak bir barkot almaları gerekmektedir. Sosyal güvenlik Kurumundan alınan bu barkod numarası ile borç sorgulaması yapılabilmektedir ve bu barkod sayesinde de borç yoktur belgesi almak mümkün hale gelmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun sigortalı çalışanlar için başlatmış olduğu online uygulama aslında işveren kısmında çok fazla işine yaramakta ve ihtiyaç duyulan belgeye hızlı ve kısa bir sürede erişimi sağlamaktadır. Böylelikle zaman kaybı olmadan bir takım işler aksamadan işlemler hızlıca gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal  Güvenlik Kurumunun amacı da bu şekildedir.

İşveren Kısım Sosyal Güvenlik Borç sorgulaması işlemlerini yapması kurumun resmi internet sitesinden E-Borç Sorgulama kısmına girilmesi gerekmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için bir kullanıcı adı ve şifre de gerekmektedir. Daha sonra sisteme giriş yaparak borç sorgulaması gerçekleştirilebilir.

TC Kimlik  ile SGK Prim Borcu Öğrenmek

TC kimlik numarası ile SGK prim borcunu öğrenmek istiyorsak internet üzerinden online olarak bir çok işleminde yapılmakta olduğu e devlet üzerinden yapılabilir. E devlete girip TC kimlik numaramız ve e devlet şifremiz ile giriş yaparak” Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” bağlantısına tıklanılması gerekmektedir. Eğer kişiye ait bir SGK prim borcu varsa ekranda görünecektir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Ödemesi

Genel sağlık sigortası prim borcu ödemesi, çalışmayanların bireysel olarak kendi hesaplarından her ay belirli bir miktar yatırarak kendilerini garantiye aldıkları sigorta çeşididir.Gelir testi yapılarak vatandaşların prim borçlarının ödenip ödenmeyeceğine bakılır.Gelir testini geçenler bu primi öder geçemeyenler ise ödemez.Bu test için vatandaşların ikametgah ettikleri Sosyal dayanışma vakıflarına  başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 2018 yılında  geçerli olan Genel Sağlık Sigortası primi 81 TL olarak belirlenmiştir. Evdeki kişi başına gelir brüt asgari ücretin 1/3 ünden az olanlar (676 TL) Genel Sağlık Sigortasından hiçbir ücret ödemeyerek faydalanabilirler

Gelir Testi Nasıl Yapılır

Gelir testinde bütün aile fertlerinin gelirleri kontrol edilir ve toplam gelire göre karar verilir. Gelir miktarı hane sayısındaki kişi sayısına bölünerek hanede kişi başına düşen gelire göre hesaplanır ve böylelikle gelir tespiti yapılır .Bu testin asıl amacı ,hane halkında kişi başına düşen gelir olduğu için bireylerin  harcamaları ,taşınır /taşınmaz mal varlığı önemlidir.Test bazı gelirlerin toplanması sonucunda bulunur.Bunların bazıları ise şöyledir:

  • Ailenin hesaplanan toplam aylık geliri
  •  Aile kendi evinde ya da kira ödemeden bir başkasının evinde oturuyorsa, evin rayiç bedelinin 1/240 ı.
  • Ailenin oturmadığı başka konutu varsa bunlarında 1/240’ı
  • Aile bu konutu kiraya vermişse, kira bedeli
  • Dükkânlar için rayiç bedelin 1/240’ı
  • Arazi ve tarlaların rayiç bedelinin 1/240’ı
  • Binek otomobil ya da ticari amaçlı binek araç için rayiç bedelinin 1/120’si
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER