SGK Özel Hastane Sorgulama

SGK Özel Hastane Sorgulama

Özel hastanede muayene ücretleri vatandaşın cebini yakan harcamalardan oldu. Herkes için sağlık ilk plandadır. Bazen acil durumlar yaşayan insanlar, devlet hastanesine gidecek vakti bulamıyor. En yakın hastanenin tercih edildiği acil durumlarda, özel hastanelerde muayene olmak pahalı olabiliyor. Yasal ücretlerin karşılığından daha fazla ücret talep eden hastaneler de oluyor. Böyle durumlara ait haberler her gün ortaya çıkıyor. Eğer özel hastaneye gitmek istiyorsanız ve hastanenin SGK anlaşmalı olup olmadığını bilmiyorsanız, bunu öğrenmenin basit yolları var. İnternette SGK’nın sitesi üzerinden ve diğer sitelerden görüntüleyeceğiniz sorgu ekranları sayesinde, hangi hastanelerin SGK anlaşmalı olduğunu görebilmeniz mümkün. SGK sorgu erkanı üzerinden bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Anlaşmalı Hastaneler:

Bir hastanenin SGK ile anlaşması olması önemli bir konudur. Aksi takdirde basit rahatsızlıklar için muayene olduğunuzda bile yüzlerce lira ödemeniz mümkündür. SGK ile anlaşmalı hastanelere, Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK’lılar giderse, çok daha uygun ücretlerle muayene olabilirler. Buralara emeklilerin de gitmesi mümkündür. Aynı ücretlerden faydalanırlar. Burada alınan ücrete hastaneden yapılan her türlü işlemden, ambulans ücretine kadar her şey dahildir. Bazı hastaneler, fark ücretlerini ve muayene ücretlerini fazla fazla istemektedir. Bu zor durum da olan insanların halinden istifade etmek için yapılan kötü yöntemlerden biridir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için, hangi hastanenin SGK anlaşmalı olduğunu ve bu hastanenin aldığı ücretin ne kadar olduğunu öğrenmeniz faydalı olacaktır.

SGK Özel Hastane Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK özel hastane fiyat sorgulama olarak da bilinen sorgu ekranları, özel hastanelere gittiğinizde sürpriz fiyatlarla karşılaşmamanızı sağlar. SGK anlaşmalı hastanelerin hangileri olduğuna dair uzun listeler yer alır. Bunun yerine sorgulama ekranından birkaç dakika içinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. SGK sorgulaması oldukça hızlı ve kolaydır. İzlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  1. SGK’nın resmi sitesine girmek
  2. Menüde yer alan hastane arama bölümüne tıklamak
  3. Detaylı arama ekranından, hastanenin yer aldığı ili ve türü seçmek
  4. Güvenlik kodunu girmek

Bu bilgileri tam ve doğru olarak girerseniz, hastaneye dair bilgileri öğrenebilirsiniz. Sorgulamayı gerçekleştirdiğinizde, alt tarafta sözleşmeli hastaneleri görüntüleyebilirsiniz. Sorgulamada sadece hastane ili ve türü girdiğinizden, aynı il sınırları içerisindeki aynı tür hastaneler listelenecektir. Buradan gitmek hastaneye bulabileceğiniz gibi, diğer hastaneler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Sözleşmeli hastanelerde, bağlı olduğunuz sigortayla anlaşmalı olarak uygun ücretlerle muayene olabilmeniz mümkündür.

SGK Anlaşmalı Özel Hastanelerin Fiyatları:

İlave ücretin ne kadar olacağını kendiniz de hesaplayabileceğiniz gibi, hastaneyi arayarak da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu hesaplamayı yaparken dikkate alınan bazı konular vardır. Bu konular şu şekilde sıralanır:

  1. Hastane türü
  2. İlave ücret oranı
  3. Tedavi türü
  4. Muayene yapılan branş
  5. İşlemler

Tüm bunlar dikkate alınarak bir hesaplama yapılır. Bu ücretler, ameliyat ücretlerinden daha uygun olarak karşınıza çıkacaktır. Özel hastane muayene ücretleri 2018 yılında da yasal olarak belirlenmiştir. Bu ücretleri öğrenmek için hastaneyi arayabileceğiniz gibi kendiniz de hesaplama yapabilirsiniz. Kanun açıkça acil vakalara ek ücret talep edilmez vurgusu yapsa da, bazı hastaneler yasayı ihlal ederek hastalardan ek ücretler talep edebiliyor. SGK anlaşmalı özel hastaneler fark ücreti adı altında bir ücret talep ederler. Bu ücret, genelde poliklinliklerde alınırken, farklı yerlerde de alındığına rastlanmıştır. Burada önemli olan haklarınızı bilmek ve fazladan muayene ücreti ödememektir. Hukukçular 100 lira üzerindeki muayene ücertinin detaylı faturalandırılmasını talep etmenizi öneriyor. Bu şekilde yanlışlık varsa düzeltilebilir ve itiraz edebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER