SGK İşveren Şikâyeti Nasıl Yapılır?

SGK İşveren Şikâyeti Nasıl Yapılır?

SGK İşveren Şikâyeti Nasıl Yapılır? İşveren Şikâyeti SGK işlemi Alo 170 ile yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (ÇGSB) tarafından oluşturulan bir sistemdir. Şu ana kadar 10 milyon fazla başvuru içi çözüm sağlanmıştır.

Alo 170 ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

Alo 170 şikâyet işlemlerinizi, 170 numaralı hat veya site aracılığıyla yapabilirsiniz. Hangi işlemleri yapabilirsiniz?

  • Online İşlemler: İhbar, şikâyet, görüntülü destek, canlı destek ve ÇGSB, SGK, İŞKUR ve MYK kurumlarına ait merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.
  • 170 Numaralı Telefon Hattı İşlemleri: İşyeri tarafından ödenmeyen çalışma ücretleri ve mesai ücretleri hakkında şikâyetinizi, kayıt dışı istihdam şikâyetinizi, anlaşmalı boşanma şikâyetinizi bildirebilir, emeklilik tarihinizi öğrenebilir veya ÇGSB, SGK, İŞKUR ve MYK kurumları hakkında bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz.

 Alo 170 çalışma saatleri nasıldır? 7 gün 24 saat çalışmaktadırlar. İstediğiniz zaman şikâyetlerinizi oluşturabilirsiniz. Şikâyetler sırasında istenilen bilgi ve belgeleri belirtmeyi unutmayınız.

Nasıl Şikâyet Ederim?

Şikâyetlerinizi yukarıda belirttiğimiz yollarla yapabilirsiniz. Online işlemler ve telefon işlemlerinde istenilen bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

Online işlemler için:

  • Bilgilendirme
  • Öneri
  • Evrak Takibi
  • İhbar ve Şikâyet

Bu dört ana başlık ile işlemlerinizi yapabilirsiniz. Dört başlık içerisinde emeklilik, hizmet dökümü, iş kazası, rapor ücretleri, madencilik, ücretler, mobbing, tazminatlar, işsizlik ödeneği ile iş sağlığı ve güvenliği gibi işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu işlemler için adınızı, soyadınızı, TC kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, cep telefon numaranızı, e-posta adresinizi yazmanız gerekmekle beraber belirtmek istediğiniz mesajınızı yazabilirsiniz. En son olarak altta belirtilen güvenlik numarasını da yazıp “Gönder” butonuna tıklayınız.

Telefondan işlemler için:

  • Normal çalışma ücretleri ve fazla mesai ücretleri hakkındaki şikâyetler için; işyerinin ünvanı, işyerinin adres bilgisi ve iş giriş ile çıkış tarihinizi belirtmeniz gerekmektedir.
  • Kayıt dışı istihdam şikâyet için; şikâyet edilmek istenilen işyerinin ünvanı, adres bilgisi ve sigortasız çalışan kişilerin isimlerini belirtmeniz gerekmektedir.
  • Anlaşmalı boşanma işlemleri için; anlaşmalı boşanma yapan kişilerin ad, soyad, TC kimlik numarası ve birlikte yaşadıkları evin adresini belirtmeniz gerekmektedir.
  • Emeklilik tarihinizi öğrenmek için sadece TC kimlik numaranızı belirtmeniz yeterlidir.

Alo 170 ile Yapılan Şikâyet Nasıl Sorgulanır?

SGK şikâyet hattı ile yaptığınız işlemleri yine internet sitesi veya 170 numaralı telefon hattıyla sorgulayabilirsiniz. Yukarıda belirtildiği şekilde işlemlere başvuran kişilere bildirim numarası verilmektedir. Bu bildirim numarasını kaydetmeniz gerekmektedir. Alo 170 sitesine girdiğiniz zaman karşınızda “Bildirim Sorgulama” yazısını göreceksiniz. Oraya TC kimlik numaranızı, bildirim numaranızı ve güvenlik kodunu yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

Telefon ile şikâyetini sorgulamak isteyen kişiler ise şikâyetini oluşturdukları zamandan 72 saat (3 gün) sonra tekrar 170’i arayabilir. 3 gün içerisinde talepleriniz değerlendirmeye alınmaktadır. Böylece 3 günün sonunda talebiniz hakkında bir sonuca varılmaktadır.

Şikâyet işlemleri sırasında bilgilerinizi tam olarak belirtmeniz gerekmektedir. Şikâyetiniz hakkındaki detaylı bilgiler cep telefonunuza veya e-posta adresinize gelmektedir.

Diğer Başvuru Kanalları:

Eğer işlemlerinizi şahsen yapmak isterseniz aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

Kayıt dışı istihdam şikâyetleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüklerine yapılmalıdır.

İşsizlik ödeneği, mesai ve normal ücret şikâyetleri Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla yapılmaktadır.

İşten çıkarma, mobbing, iş sağlığı ve güvenliği şikâyetleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yapılmaktadır.

Tüm işlemler için istenilen belgeler farklıdır. İşlemler için kimlik belgenizi yanınızda bulundurmalı ve dilekçe doldurmalısınız. Kurumlar hakkındaki sorularınızı da o kurumlara giderek sorabilirsiniz. İŞKUR ile ilgili sorunlarınızda danışmanınızdan yardım alabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER