SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

Emeklilik birleştirme işlemi emekli olmadan önceki dönemde yapılmazsa, emekli olunmak istenen süreçte, emeklilik sürecinin uzamasına neden olmaktadır.

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirmesi, sosyal güvenlik kollarının SGK çatısı altında birleştirilmesinden önce 3 farklı kurumda da hizmet yılı bulunan kişilerin emeklilik dönemlerinde herhangi bir sorun yaşamaması için emeklilik başvurusundan önce yaptırmaları gereken bir işlemdir. Emeklilik birleştirme işlemi emekli olmadan önceki dönemde yapılmazsa, emekli olunmak istenen süreçte, emeklilik sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Dolayısıyla emekli olmaya 6 ay ya da 1 yıl kala emeklilik birleştirme işleminin yapılması gerekmektedir.

SGK Hizmet Birleştirmesi Yapılan Kurumlar

SGK hizmet birleştirmesinin geçerli olduğu kurumlar;

  • Emekli Sandığı,
  • Sosyal Sigortalar Kurumu,
  • Esnaf ve Sanatkarlar ile Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ( Bağ – Kur)
  • 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun geçici 20. maddesi uyarınca kurulmuş emekli sandıkları, olmaktadır.

SGK Hizmet Birleştirmesi Nasıl Yapılır?

İşçi ya da memur hizmet birleştirme nasıl yapılır, sorusu emeklilik dönemi yaklaşmış ve farklı kurumlarda çalışmış olanların en çok merak ettiği sorulardan olmaktadır. Hizmet birleştirmesi için öncelikle, en son çalışılan kuruma hizmet birleştirme dilekçesi örneği baz alınarak eksiksiz ve doğru bilgilerin yer aldığı hizmet birleştirme dilekçesi sunulmalıdır. Dilekçede dikkat edilmesi gereken en önemli bilgi, hizmet numarası olmaktadır. Hizmet numarasını bilmeyen kişiler, SGK üzerinden hizmet numarasını öğrenebilir. Dilekçe verilen iş yeri/kurum, dilekçe sahibi ile ilgili diğer kurumlarla iletişime geçerek, geçen hizmet süresi ve son çalışılan yerdeki mevzuata göre gerekli olan belgeleri tahsis ederek hizmet birleştirme işlemlerini yapar. Kurum belgeleri temin ettikten sonra SGK’ya ibraz eder ve böylece SGK hizmet birleştirme işlemi tamamlanmış olur.

SGK Hizmet Birleştirmesinde Bilinmesi Gerekenler

Hizmet birleştirme hesaplama programı dahilinde yapılan işlemler sırasında emekliğe ayrılacak kişilerin birtakım noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlar;

  • Birleştirme işlemi hesaplamalarında 360 gün olarak belirlenen 1 yıl için her ay 30 gün olarak hesaplanmaktadır.
  • Birleştirme hesaplamalarında, ödenmemiş sigorta prim gün sayıları ve aynı tarihe denk gelen hizmet süreleri birleştirme işlemine tabii tutulmaz.
  • Sigortalı kişi hizmet süresince iş kazası, meslek hastalığı ya da herhangi bir sakatlık geçirmişse, hizmet birleştirme işlemi belirtilen nedenlerden dolayı maaş hakkı kazanması şartıyla yapılmaktadır.
  • Emekli olma zamanına en az 1 yıl kala SGK hizmet birleştirme işlemi yapılmalıdır. Çünkü hizmet birleştirme süresi oldukça uzun olmaktadır. Emeklilik süresi dolarken yapılan hizmet birleştirme işlemlerinde, emekli olma süresi uzayabilmektedir.
  • Hizmet birleştirme işlemi yapılmadan önce Bağ – Kur ya da SSK borcu olan kişilerin borcunu ödedikten sonra hizmet birleştirme başvurusunda bulunmaları, süreci hızlandırmaktadır.

Hizmet Birleştirme Süreci

Sosyal güvenlik kollarının SGK çatısı altında toplanmasıyla, aylıklar da SGK tarafından kişilere sunulmaktadır. Kurumların birleşmesinden önce yapılan 4a ve 4b hizmet birleştirme başvurularında değerlendirme, kişinin geriye doğru prim ya da kesenek ödeyerek geçirdiği son 7 yıllık fiili hizmet süresine bakılmasıyla yapılmaktaydı.

7 yıllık fiili hizmet süresince, kişinin en çok çalıştığı kurum, emeklilik için aylık ödeme ve aylık bağlama işlemlerini yapmaktaydı. Kişinin çalışma süresi kurumlar arasında eşit olduğunda, son çalışılan kurumun kendi mevzuatına göre aylık bağlama ve emeklilik işlemleri yapılmaktaydı. Süreç halen aynı şekilde devam etmektedir. Emeklilik dilekçesinin verilmesiyle son 7 yılın 3.5 yılı hangi kuruma prim ödemeleri yapılmışsa, emeklilik işlemleri de o kurum üzerinden yapılmaktadır. Hizmet birleştirme ve aylık bağlama işlemlerindeki aynı süreç malulen emeklilik, dul ve yetim aylığına hak kazanmış, yaş haddi sebebiyle resen emekliye ayrılmış kişiler için de geçerli olmakta ve aynı şekilde olmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER