SGK EVRAK TAKİBİ

Vatandaşlar SGK’yı ilgilendiren herhangi bir evrağı takip etmek istediklerinde bu programı kullanabilirler ve kolaylıkla istedikleri evrağa ulaşabileceklerdir.

SGK EVRAK TAKİBİ

SGK evrak takibi, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kullanıcılarına evraklarını daha kolay takip edebilmesi için sunduğu online bir takip sistemidir. Vatandaşlar SGK’yı ilgilendiren herhangi bir evrağı takip etmek istediklerinde bu programı kullanabilirler ve kolaylıkla istedikleri evrağa ulaşabileceklerdir.Bu evraklardan bazılarını söyleyecek olursak,Emeklilik evrakları,standart evraklar,Emekli Sandığı,Bağ-Kur evrakları ve bunun gibi bir çok evrağa bu sistem üzerinden ulaşılabilir.Önceden ise bu evrakları takip etmek oldukça zor bir haldeydi.Bir devlet dairesine gidip evrakların onaylanıp onaylanmadığına bakmak saatleri alabiliyordu.Çünkü bütün bir evrağın bütün birimlere gidip ayrı ayrı kontrol edilmesi gerekmekteydi.Bu hizmet sayesinde ise bütün bilgilere ulaşmak sadece dakikaları alıyor.Bir evrağın hangi aşamada ,hangi birimde olduğunu online site üzerinden kolaylıkla  öğrenmemiz mümkün olabiliyor. Diğer bir yandan ise evrak takip siteminin çeşitli yolları da vardır.Vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen sistem ise Sosyal Güvenlik Kurumunun ortaya çıkarmış olduğu bu sistemdir.

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

SGK evrak takibi nasıl yapılır, sorusu incelendiğinde bunu çeşitli yolları olduğu görülmektedir

1)Evrak Kayıt ve Takip Sistemi ( Standart evraklarınız için )

2)SGK Doküman Yönetim Sistemi ile Evrak Takibi ( Detaylı evrak takipleri)

3)4-C Emeklilik İşlemi Evrak Takibi ( Emekli Sandığı emeklilik işleri takibi )

İlk olarak  bu takibin  yapılabilmesi için öncelikle bütün yollarda  ihtiyaç olan ilk şey güçlü bir internet bağının olmasıdır.İlk  yolu incelediğimiz zaman , normal bir evrak takibi için gerek olan yol TC kimlik numarasının olmasıdır. İlk olarak internete girilerek Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesine giriş yapılmalıdır.Oradan ise evrak takip sayfası açılarak karşımıza çıkan sayfada evrak sahibinin TC kimlik numarasını girip,evrak kayıt numarasının girilmesidir.Daha sonrasında da ara butonuna basılarak SGK evrak takip işlemini istenilen evrağa ulaşarak bitirilebilir.

Diğer bir yol ise Sosyal Güvenlik Doküman Yönetim Sistemi tarafından gerçekleştirilen yöntem,   detaylı bir takip sistemidir. Vatandaşların kullanması için ortaya çıkarılan bu sistem, evrak ve arşiv sistemi üzerinde kurulu ve bireylere detaylı bilgi veren başarılı bir sistemdir. Söz konusu bu sistem üzerinden evrak takibi için bireyin, Sosyal Güvenlik Kurumu’nu resmi web sitesi üzerinden Doküman Yönetim Sistemi menüsüne giriş yapılması gerekir. Buraya girdiğinde ise istediği evraklara ulaşması mümkündür.

Emekliler tarafından gerçekleştirilen 4C(Emeklilik Sandığı) evrak sorgulama işlemi ise e-devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-Devlet diğer belge sorgulamalarında olduğu gibi bu sorgulamalarda da çok başarılı bir sistemdir. Sisteme T C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmalı daha sonra ise, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 4C(Emeklilik Sandığı)  Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi hizmetlerine tıklanılmalıdır. Evrak yılını emeklilik başvurusunda bulunduğu yıl olarak işaretlemelidir. Sonrasında ise, kolaylıkla evraklarına ulaşabilmektedirler.

Emeklilik evrak takibi işlemi, Sosyal Güvenlik Kurumunun düzenlemiş olduğu evrak takip programı ile emekliliğe dair bütün işlemlerin Takip etmesine de yardımcı olur.Sosyal güvenlik kurumunun bu programı sayesinde emeklilik  süresindeki bütün sürece ulaşabilmemiz mümkündür.Aynı zamansa e devlet ile 4C emeklileri tüm evraklarına ulaşabilir.

Emeklilik Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Emeklilik evrak takibi yapılabilmesi için  yukarıda  belirtildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumun

Bu tip işlemler için düzenlemiş olduğu sistemin kullanılması gerekmektedir. Bu uygulama en çok bu emeklilik evrak takibinde kullanılmaktadır.En başta siteye giriş yaparak TC kimlik numarası ile giriş yapılması gerekiyor.Sonrasında  evrağın kayıt yılını seçerek evrak ara butonundan emeklilik evrak yazıldığında bütün bilgilere ulaşılması mümkündür.Genel emeklilik tahsis işlemleri 1 ila 3 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER