SGK Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır? 

SGK Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır? 

SGK emeklilik sorgulaması yapmak için kullanılabilecek en hızlı ve güvenilir yöntem e- devlet uygulaması ile SGK’nın resmi internet sitesi olmaktadır. Ssk emeklilik sorgulama TC kimlik no ile en kolay biçimde bu iki yöntemin kullanılmasıyla yapılmaktadır. Sadece T.C kimlik numarası ile yapılacak girişlerle emeklilik için kalan prim gün sayısı, o tarihe kadar ödenmiş olan prim gün sayıları hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilir.

SGK’nın resmi internet sitesi ve e – devlet uygulaması üzerinden tüm sosyal güvencelerin emeklilik bilgilerine ulaşılabilmektedir. Önceki yıllarda sosyal güvenlik kollarına getirilen düzenlemeyle tüm sağlık güvenceleri SGK’nın çatısı altında toplanmıştır. Buna göre; SGK üzerinden SSK için 4 – A, Bağ – Kur için 4 – B ve Emekli Sandığı için 4 – C kategorilendirilmesine gidilmiştir. Yapılacak emeklilik sorgulamasında bağlı olunan sosyal güvence bu kategorilere göre seçilmelidir.

E- Devlet Üzerinden Emeklilik Sorgulaması

E – devlet uygulaması üzerinden emeklilik sorgulaması yapmak için öncelikle sisteme T.C kimlik numarası ve e – devlet şifresi ile giriş yapılması gerekmektedir. Her T.C vatandaşının kişisel bir e- devlet şifresi bulunur. E – devlet şifresi bulunmayan kişiler, kendilerine en yakın bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifrelerini edinebilir. Alınan şifreyle ilk defa sisteme giriş yapıldıktan sonra istenildiği gibi şifre değişikliği yapılabilir. E – devlet sistemine girdikten sonra açılan kişisel sayfa üzerinden Sgk Giriş sayfasının tıklanması gerekmektedir. SGK sayfası üzerinden hizmetler kısmına girilip, bağlı olunan sosyal güvenlik kolu seçilmelidir. 4 – A, 4 - B ve 4 – C kategorilerinden biri seçildikten sonra emeklilik sorgula alanı tıklanarak emeklilik hakkındaki tüm bilgilere ulaşılır.

Hizmet döküm belgesi ile ulaşılan bilgilerde; o tarihe kadar ödenmiş prim gün sayısı, primlerin hangi tutar üzerinden ödendiği, emekli olmak için kaç günlük ve hangi tutarda prim ödemesi yapılması gerektiği bilgileri yer alacaktır.

SGK İnternet Sayfası Üzerinden Emeklilik Sorgulama

SGK internet sayfası üzerinden emeklilik sorgulaması yapmak için öncelikle www.sgk.gov.tr adresinin tıklanması gerekir. Ardından açılan sayfanın sağ üst köşesinde yer alan e – SGK kısmı tıklanmalıdır. Bu sayfa kişiyi SGK’nın online hizmetler sayfasına yönlendirecektir. Yönlendirilen sayfa üzerinden vatandaş kısmı seçilmelidir. Vatandaşlar için sunulan hizmet içinde Sgk borç sorgulama ve emeklilik zamanları yer alır. Ne Zaman Emekli Olabilirim? başlığının altında yer alan 4 – A, 4 – B ve 4 – C kategorilerinden bağlı olunan sosyal güvence seçildikten sonra T.C kimlik numarası girilerek emeklilik zamanına, prim gün sayılarına ve ödemelerine dair tüm bilgiler detaylı olarak ekrana yansır.

Emeklilik Hesaplamasında Hizmet Döküm Belgesi

Ayrıntılı emeklilik hesaplama işlemi için hizmet döküm belgesi alınmalıdır. Hizmet döküm belgesi; kişilerin ilk sigorta giriş tarihini, o tarihten itibaren yapılan prim ödemelerini ve prim gün sayılarını, varsa borçlarını ve ne zaman emekli olabileceklerini ve de buna bağlı olarak ne kadar emekli maaşı alabileceklerinin hesaplanması için kullanılan detaylı hizmet dökümüdür.

Tıpkı emeklilik hesaplamasında izlenen adımlar gibi hizmet döküm belgesi almak için de SGK’nın resmi internet sayfası ve e – devlet uygulaması kullanılabilir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta; SGK üzerinden ulaşılan hizmet döküm belgelerinin sadece bilgilendirme amaçlı olduğu ve resmi kurumlarda kullanılamadığıdır. Ancak e – devlet üzerinden ulaşılan hizmet döküm belgeleri, barkodlu olarak çıktısı alındığında tüm resmi kurumlarda ve işlemlerde kullanılabilir. Hizmet döküm belgesine ulaşmak için T.C kimlik numarası ile giriş yapılmalı ve yine bağlı olunan sosyal güvenlik kolu seçilerek sorgulama yapılmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER