SGK Barkodlu Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

SGK Barkodlu Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

SGK Barkodlu Hizmet Dökümü Nasıl Alınır? SGK hizmet dökümü işlemi e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun dışında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile de yapılabilmektedir.

E-Devlet’e Giriş:

E-Devlet giriş SSK hizmet dökümü işlemi için ilk adımdır. E-Devlet’e giriş sağlamak için birçok yol bulunmaktadır. En fazla kullanılan giriş yöntemi ise e-Devlet şifresidir. E-Devlet şifresi PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifresi almak için kimlik belgeniz ile beraber gitmelisiniz. E-Devlet’e giriş için TC kimlik numaranız ile aldığınız şifreyi girmeniz gerekmektedir. Bunun dışında mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı ile giriş yapılabilmektedir. Giriş yapılmasına gerek duyulmayan işlemler de bulunmaktadır.

E-Devlet’te Yapılan Sosyal güvenlik Kurumu (SGK) İşlemleri:

E-Devlet üzerinden yapılabilen SGK işlemleri şu şekildedir:

  • 4A İşlemleri: 4A hizmet dökümü, emekli aylık bilgisi, emeklilik kaydı, sigortalı tescil kaydı, kesintiler vb. işlemler yapılabilir.
  • 4B İşlemleri: 4B hizmet dökümü, emekli aylık bilgisi, borç durumu, tescil kaydı, basamak bilgisi, emekli aylığı hesaplama vb. işlemler yapılabilir.
  • 4C Hizmetleri: 4C hitap hizmet dökümü, eğitim öğretim yardımı talebi, hitap belge doğrulama, ölüm yardımı talebi, evlenme ikramiyesi ödeme talebi, toptan ödeme talebi, emekli aylık bilgisi, tescil kaydı, ödeme dökümü, banka değişikliği vb. işlemler yapılabilir.
  • 4A, 4B, 4C Ortak İşlemler: İlaç rapor bilgisi sorgulama, Sosyal Güvenlik Kurumu tescil ve hizmet dökümü, işgöremezlik ödemesi görme, muayene katılım payı sorgulama vb. işlemler yapılabilir.
  • Sigortalılık İşlemleri: 5434 sayılı kanuna uygun sigorta işlemleri yapılabilmektedir.
  • Şahıs Ödemeleri: Sorgulama ve banka hesabı tanımlama işlemleri yapılabilmektedir.
  • Diğer: Hekim bilgilendirme, sağlık yardımı talebi, tedavi bilgileri sorgulama, medikal market sorgulama, şahıs ödeme durumları görüntüleme vb. işlemleri yapılabilir.
  • Borçlandırma İşlemleri: Fakülte ve yüksekokulda okumuş olan kamu görevlilerinin borçlanma başvurusu ve takibi işlemleri yapılabilmektedir.

Tüm bu işlemler için e-Devlet’e yukarıda belirtilen şekillerde giriş yapılması gerekmektedir. Tüm işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait hizmet bölümünden bulabilirsiniz. İşlemlerinizin sonuçlarını yazdırabilirsiniz. İsterseniz barkodlu işlem de yapabilirsiniz. 

E-Devlet Barkodlu Hizmet Dökümü İşlemi:

E-Devlet üzerinden 4A (Sosyal Sigortalar Kurumu), 4B (BağKur) ve 4C (Emekli Sandığı) üzerinden sigortalı kişilere ait sigorta hizmet dökümü işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca üçünün de bulunduğu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü işlemini de kullanabilirsiniz. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra isterseniz arama kutusuna yapmak istediğiniz işlemi yazabilirsiniz. Eğer arayarak bulamazsanız, e-Hizmetler üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait işlemler listesinden bulabilirsiniz. İşleminizi seçtikten sonra “Sorgula” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Barkodlu hizmet dökümüne ulaşmak isteyenler ise “Barkodlu Belge Oluştur” seçeneğini seçmelidir. E-Devlet hizmet dökümü sorgulama işlemi sonucunda oluşan hizmet dökümünüzü indirebilir veya yazdırabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümünde Yer Alan Bilgiler:

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümünde öncelikle kişiye ait bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler; adı soyadı, cinsiyeti, TC kimlik numarası, baba adı, ana adı, doğum yeri ve doğum tarihidir. Bu bilgilerden sonra alt kısımda hizmet dökümünüz bulunmaktadır. Hizmet dökümünüzde şu bilgiler bulunmaktadır; sigorta kolu (4A, 4B, 4C), sigorta statüsü, sicil numarası, ad, soyad, işyeri numarası, ünite, çalışma dönemi, belge, çalışan türü, çalışılan gün ve giriş tarihi yer almaktadır.

Barkodlu olan hizmet dökümünde, belgenizin alt kısmına bir barkod yerleştirilmektedir. Barkodlu hizmet dökümü, onaylı hizmet dökümü olarak kullanılmaktadır. Eğer hizmet dökümünüzü şahsen almak istiyorsanız, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait müdürlüklere gitmeniz gerekmektedir. Müdürlüklere, kimlik belgeniz ve hizmet dökümü istediğinize dair dilekçe ile gitmeniz gerekmektedir. Başvurunuzun sonucunda size onaylı hizmet dökümünüz teslim edilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER