SGK 4A Hizmet Dökümü

Üstelik e- devlet üzerinden ulaşılan hizmet döküm belgeleri, barkodlu olarak çıktısı alındığında resmi makamlarda kullanılabilir. Peki, 4a hizmet dökümü nedir?

SGK 4A Hizmet Dökümü

4a hizmet dökümünü almak için kullanılabilecek en kolay ve güvenilir yöntemler, SGK’nın resmi internet sayfası ya da e – devlet uygulaması olmaktadır. İş yerine gitmeden, zaman kaybetmeden istenilen an, iki yöntem de kullanılarak internet ortamından 4 A hizmet döküm belgesine hızlı bir şekilde ulaşılabilir. Üstelik e- devlet üzerinden ulaşılan hizmet döküm belgeleri, barkodlu olarak çıktısı alındığında resmi makamlarda kullanılabilir. Peki, 4a hizmet dökümü nedir?

Önceki yıllarda, Emekli Sandığı, Bağ – Kur ve SSK, SGK çatısı altında toplanmıştır. Kişilerin hizmet yılı, sigorta prim ödemeleri, sağlık güvenceleri ve emeklilik yaşı gibi durumları da SGK üzerinden değerlendirmeye alınmıştır. Bu bağlamda, 4 – A SSK, 4 – B Bağ – Kur ve 4 – C de Emekli Sandığı’na bağlı çalışanları temsil eder. 4 – A hizmet dökümü ile SSK’ya bağlı olarak çalışan kişiler, kaç gün çalıştıklarını, çalıştıkları dönem içinde prim ödemelerinin hangi tutar üzerinden yapıldığını ve kaç günlük prim ödemesi daha yapılması gerektiği gibi bilgilere ulaşabilir.

E – Devlet Üzerinden 4 – A Hizmet Döküm Belgesi Almak

4 – A Sgk hizmet dökümü e – devlet üzerinden alınmak istendiğinde, öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine gidilmelidir. Açılan sayfa üzerinden T.C kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır. E – devlet şifresi, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için özeldir. E – devlet şifresi olmayan kişiler, kendilerine en yakın bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e – devlet şifresini alabilir. T. C kimlik numarası ve e – devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra;

  • SGK e – hizmetler alanı tıklanmalı,
  • Yönlendirilen SGK sayfası üzerinden 4 – A SSK tercihi yapılmalı,
  • Açılan sayfa üzerinden hizmet dökümü sorgula alanı tıklanmalıdır.

Yukarıdaki adımlar sırasıyla izlendikten sonra ekrana, kişinin SSK’ya bağlı olarak çalıştığı tüm yıllara, sigorta prim ödemelerine ve prim ödemelerinin hangi tutar üzerinden yapıldığına dair detaylı bilgiler yansıyacaktır. Herhangi bir iş başvurusu, kredi başvurusu ya da resmi makam taleplerinde e- devlet üzerinden barkodlu çıktı alınarak belge, resmi kurumlarda kullanılabilmektedir.

SGK Resmi İnternet Sitesinden Hizmet Dökümü Sorgulama

Ssk hizmet dökümü isimden sorgulama işlemin hızlı bir şekilde yapılabileceği bir diğer online yöntem SGK resmi internet sitesini kullanmak olacaktır. SGK resmi internet sitesi üzerinden sorgulama yapmak için ilk olarak  www.sgk.gov.tr adresine gidilmelidir. Buradan SGK e – hizmetler alanı tıklanmalıdır. Sayfa, kişiyi online hizmetler alanına yönlendirir. Buradan vatandaşlar sekmesi seçilir.

Açılan sayfa üzerinden 4 – A SSK bölümü seçilmelidir. Açılan sayfada hizmet dökümü sorgula alanı tıklanır. Bu alana isim soy isim ve T.C kimlik numarası bilgileri girilir. Ardından kişiye ait tüm bilgiler ekrana yansıyacaktır. E – devlet sisteminde olduğu gibi sigorta prim ödemeleri, ödemelerin hangi tutar üzerinden yapıldığı, emeklilik için ne kadar prim ödemesi yapılması gerektiği gibi detayı bilgiler yer alacaktır. Ancak SGK üzerinden yapılacak sorgulama işlemleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hizmet döküm belgesinin çıktısı alınarak resmi makamlarda ve işlemlerde kullanılamaz.

Hizmet Döküm Belgesinin Kullanıldığı Alanlar

Hizmet döküm belgesi, kişilerin bireysel olarak çalıştıkları yıllara ait bilgilere ulaşmasını sağladığı gibi bazı resmi kurum ve kuruluşlardan da talep de edilebilmektedir. Hizmet döküm belgesi;

  • Yurtdışı çıkışlarında vize işlemleri için,
  • Ssk emeklilik sorgulama ve hesaplama işlemlerinde,
  • Emeklilik için kıdem hesaplaması yapılmak istendiğinde,
  • Mahkemelerde görülen bazı davalarda ( Özellikle iş davalarında),
  • İşe giriş – çıkış işlemlerinde,
  • İkramiye hesaplaması yapmak için gerekli olmaktadır. E – devlet üzerinden barkodlu çıktısı alınan belgeler resmi kurumlara ibraz edilebilir.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER