Ödenen SSK Primleri Geri Alınabilir Mi?

Ödenen SSK Primleri Geri Alınabilir Mi?

Ödenen SSK Primleri Geri Alınabilir Mi? SSK’ya prim ödeyen kişiler primlerini geri alabilir mi? SSK’ya yeni adıyla SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’ya emekli olmak için prim ödeyen kişiler emekli olamamaları durumunda ödedikleri primleri geri alabilirler. Bu şekilde faydalanamadıkları bir hizmet için de gereksiz bir para ödemiş olmazlar. Fakat ödenen primlerin geri alınması için belirli şartlar kişilerde aranmaktadır.  Bu şartları yerine getiren kişiler ödedikleri primleri toplu olarak geri alabilirler. Eğer kişi bu şartları karşılamıyorsa primleri geri ödenmez ve sigortası devam eder. Geri ödeme başvurunuz ile birlikte sigortanız iptal olmaz. 2018’de yılında SSK primler nasıl geri alınır?

Ödenen Primler Hangi Durumda Geri Alınabilir?

Emeklilik için 2008 yılından sonra erkeklerde emeklilik şartları 60 yaşını doldurmuş olmak 7200 gün çalışmaktır. Kadınlar ise bu süre 58 yaşını doldurmuş olmak 7200 gün çalışmış olmaktır. Bu şartları karşılayan kişiler emekli olabilirler. Fakat çalışma gününü dolduramayacak olan kişiler veya doldurmak için çalışamayacak durumda olan kişiler emekli olma haklarını elde edemedikleri için SSK primlerinin geri ödenmesini talep edebilirler. Bu talep şu nedenlerle yapılabilir;

İki veya daha fazla iş yerinde çalışan kişiler iki yerden de kendileri için SSK primi yattığı için aylık ödenmesi gereken prim tutarını aşan miktarları geri ödeme olarak talep edebilirler.

Memurların ise yaşları sebebi ile emekli olamayacakları durumda maaşlarından yapılan prim kesintisi durdurulur ve kesilen primler maaşları ile birlikte geri ödenir.

Bu iki nedenin dışında ödenen primlerin geri alınması için gerekli bir durum ise kişinin emekli olmadan vefat etmesi durumudur. Bu durumda SSK’lı kişi en az 900 gün çalışma süresine ve en az 5 yıl sigortaya sahip ise ödediği primler ailesine geri iade edilir. Kişinin eşine prim iadesi yapılması için eşin bekâr olması gerekmektedir. Eğer eşin ölümünden sonra evlenildi ise tekrar boşanma durumunda yine primleri alma hakkına sahiptir. Çocuklarda ise çocuk erkek ise 18 yaşını doldurmaması gerekir. 18 yaşını doldurduğu halde yükseköğretim de öğrenim görüyor ise öğrenimi bitene kadar primleri alma hakkına sahiptir. Kız çocuklarda ise yaş şartı aranmaz evli olmamaları gereklidir. Evlendikten sonra boşanmaları durumunda sigorta primini yine alabilirler.

Yukarıda belirtilen durumdalar da herhangi bir mağduriyet oluşmaması için kişilere primleri iade edilir, kişinin ölümü halinde de yukarıda belirtilen yakınlarına iade yapılır. Bunun harici durumlarda ki başvurular da Sosyal Güvenlik Kurumu özel değerlendirmeler yaparak karar verir.

SSK Prim İadesi Nasıl Hesaplanır?

SSK prim ödemeleri öncelikle geri istediğiniz tarih ve çalışma gününüze göre hesaplanıyor. Eğer gerekli çalışma süresi ve gününü geçemeyeceğiniz yani emekli olamayacağınız anlaşılırsa sigortanızın başladığı günden günümüze kadar ödediğiniz prim tutarı belirleniyor. Geri alma dilekçenizi verip, dilekçenin işleme koyulması ile de geri ödeme süreciniz başlıyor. Geri ödeme aylar halinde değil toplu olarak yapılıyor.

Ölüm sebebi ile SSK primlerini geri alma işlemi de aynı prosedürle yapılıyor fakat normal geri alma işlemine göre daha uzun sürebiliyor.

SSK Prim Geri Alma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

SSK primlerinin geri alabilmeleri için kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na geri alma dilekçesi yazmaları gerekmektedir. Bu dilekçenin örneğine Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Dilekçe örneğine uygun olarak yazacağınız dilekçenizi illerde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne teslim ettikten sonra, dilekçeniz incelenir ve belirttiğiniz nedeni karşılayıp karşılamadığınıza göre sonuç size bildirilir. Sonuç olumlu ise geriye dönük prim ödemeniz toplu olarak sizlere yapılır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER