Doğum Borçlanması 2018

2018 yılı doğum borçlanması kanunu, hizmet akdiyle çalışıyor olan ya da kendi adına bağımsız çalışan ve sigortası ödenen tüm doğum yapmış kadınlar için geçerli olmaktadır.

Doğum Borçlanması 2018

2018 yılı doğum borçlanması kanunu, hizmet akdiyle çalışıyor olan ya da kendi adına bağımsız çalışan ve sigortası ödenen tüm doğum yapmış kadınlar için geçerli olmaktadır. Doğum borçlanması 2018 Torba Yasa kapsamında 5510 sayılı kanunun gereklilikleri uygulanmaktadır. Bu bağlamda doğum borçlanması için başvurular da 2926 ve 1479 sayılı kanunlara bağlı sigortalılar ve hak sahipleri tarafından yapılmalıdır. Başvuru merkezleri ise yaşanılan bölgedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın İl ve İlçe Müdürlükleri olmaktadır.

Doğum Borçlanması Hakkında

Doğum borçlanması nedir sorusu yasadan yararlanmak isteyen pek çok doğum yapmış kadının merak ettiği soruların başında gelmektedir. Doğum borçlanması, doğum yapıldıktan sonra işini bırakmak zorunda kalan kadınlara yönelik, doldurulması gereken sigorta prim gün sayısının ödenmesi için sunulan bir hizmettir. Doğum borçlanması için başvurular doğumdan önce yapılmalıdır. Çünkü borçlanma tarihi, anne adayının işini bıraktıktan sonra prim ödemelerinin yapılmadığı tarih itibariyle başlatılır. Doğum yapmadan önce doğum borçlanması için başvuru yapmak isteyen kişilerin aşağıda belirtilen çalışma kapsamlarından birine dahil olması gerekmektedir. Çalışma kapsamları;

 • 4 / 1 – a kapsamında hizmet akdine bağlı olarak çalışan ve sigortası yapılan kadınlar,

 • 4 / b kapsamında kendi adına ya da hesabına bağımsız olarak çalışan ve sigortası ödenen kadınlar,
 • 4 / c kapsamında kamu görevlisi olarak çalışan ve sigorta ödemesi yapılan kadınlar, şeklindedir.

Yukarıda belirtilen çalışma kapsamları içinde yer alan ve sigorta ödemesi yapılan kadınlar, doğum yapmadan önce doğum borçlanması için başvuruda bulunabilir.

Doğum Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması 2018 hesaplama işlemi, önceki yıllarda da olduğu gibi kişinin kazancının alt ve üst limitlerine göre yapılmaktadır. Sigortalı kadın çalışanın ya da hak sahibinin yatırılan sigorta primlerine ait günlük kazancının alt ve üst limitleri belirlenir. Belirlen fiyat değerinin % 32’si doğum borçlanması için yatırılacak tutar olarak hesaplanır. Belirlen fiyat aralığı, doğum borçlanmasının yapılacağı dönem için geçerli olmaktadır. Değerin belirlenmesindeki en önemli kriter, kişinin esas kazancının alt ve üst sınırlarıdır. Bu bağlamda;

 • Doğum borçlanması talebi 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri aralığında oluşturulduğunda, ödenmesi gereken en düşük doğum borçlanması aylık tutarı 21.64 TL olmaktadır.

 • Doğum borçlanması talebi yine 1 Ocak 2018 ve 31 Aralık 2018 tarih aralığında oluşturulduğunda, ödenecek en yüksek doğum borçlanması aylık tutarı 162.32 TL olmaktadır.

Doğum Borçlanması İçin Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar

Sigortalı olarak çalışan ya da bağımsız olarak sigorta ödemesi yapılan anne adayının doğum nedeniyle çalışmadığı iki yıllık süre için doğum borçlanması taksitlendirme işlemi yapılmaktadır. Çalışılamayan iki yıllık süre için oluşturulan sigorta prim borçları, taksitlendirilir. Doğum borçlanmasında borç tutarının taksitlerle ödenebilmesi için birtakım şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartlar;

 • 4 /a kapsamında çalışan sigortalı kadının, sigortalı olduğunu tescil etmesi ve anne adayının adına yatırılan primlerin bildirilmiş ya da tahakkuk edilmiş olması gerekmektedir.

 • Kendi adına ya da kendi hesabına bağımsız olarak çalışan 4 – b kapsamındaki kadınların, sigorta prim ödemelerinin yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın sigorta girişlerinin yapıldığını tescil ya da tahakkuk etmeleri gerekmektedir.
 • 4 – c kapsamında kamu görevlisi olarak çalışan kadınların sigortalı olduklarını tescil etmeleri gerekmektedir.
 • Sigorta ödemesi yapılan anne adayı, doğumdan önce çalışmaya başlamalı ve bu bağlamda sigortalı olma şartını yerine getiriyor olmalıdır.
 • Doğum yapıldıktan sonra kişi adına sigorta prim ödemesinin yapılmaması gerekmektedir.
 • Doğum borçlanması süresince doğan çocuğun yaşıyor olma şartı aranmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER