Sarımsak ve Bal Birlikteliği Mucizevi Bir Etkiye Sahip

Sarımsak ve bal, birçok kişiye göre birbirine çok uzak olan iki farklı besin. Ancak bal ve sarımsağı, bir hafta boyunca ve aç karnına tüketmek, vücut üzerinde çok büyük faydalar sağlamakta.

Sarımsak ve Bal Birlikteliği Mucizevi Bir Etkiye Sahip

Sarımsağın Faydaları Saymakla Bitmiyor

Türk Mutfağı'nın vazgeçilmezleri arasında olan ancak kimine göre kötü kokusundan dolayı uzak durulması gereken sarımsak, son derece önemli faydalara sahip. Sarımsak ile alakalı dikkat çekici bilgiler ise şöyle;

  • Sarımsak, birçok değişik hastalığın tedavi edilmesinde en çok kullanılan ürünlerin başında geliyor. Özellikle kalp sağlığı noktasında sarımsak tüketmek, kolesterol seviyesinin düşmesini sağlar. Bu noktada kan basıncı da aşağıya çekilir. Bunun yanı sıra sarımsak, koroner olarak tanımlanan kalp rahatsızlıklarının giderilmesinde ve krizin önüne geçilmesinde çok etkilidir.
  • Sarımsağın bir diğer faydası ise bahar nezlesi üzerinden görülmekte. Bahar ayları geldiği zaman nezleye yakalanan kişiler, sarımsak sayesinde bu sorunda kurtulabilirler.
  • Buna ek olarak sarımsak ile soğuk algınlığı, ishal ve mantar gibi enfeksiyonlara da bir son vermek mümkün.
  • Düzenli bir şekilde sarımsak tüketen kişiler, bu şekilde prostat büyümesi, şeker ve osteoartrit gibi sorunların önüne geçebilirler.
  • Sarımsak ile beraber zencefil ve soğanı aynı anda kullanmak, kemoterapi tedavisinden sonra toksinlerin atılmasını sağlıyor.

Sarımsağın Nasıl Kullanılacağı Çok Önemli

Sarımsağın kullanılması noktasında dikkat edilmesi gereken birçok husus var. Buna göre sarımsak, mutlaka çiğ bir biçimde tüketilmelidir. Çünkü ısı sonrasında sarımsağın içinde yer alan alicin, doğal yapısından uzaklaşır. Bundan dolayı besinin özelliği kaybolur. Bu yüzden sarımsağı çiğ bir şekilde tüketmek çok idealdir. Sarımsağı kullanırken mutlaka önce ezmek ve sonrasında doğramak gerekiyor. Tüketmeden 15 dakika kadar bekletmek de şart. Bu şekilde alicin adın verilen etken madde saflığını korumakta.

Bal İle Sarımsağı Karıştırın

Bal ile sarımsağın karıştırılması, enerjisini arttırmak isteyen kişiler için başvurulacak bir yoldur. Bu noktada sarımsak, çok büyük bir fayda sağlar. Hazırlanışı ise çok basittir. İlk olarak 2 ya da 3 diş sarımsağı doğramak gerekmekte. Sarımsak çok küçük parçalara ayrılmalıdır. Bunun yanı sıra bir kaşık bal ile bir karışım hazırlamalısınız. Mevcut karışımı her gün ve aralıksız olarak tüketmeniz gerekiyor. Bu şekilde çok kısa bir süre içinde enerjiniz pozitif bir yönde artacaktır. Ayrıca sağlığınız da iyi bir yönde gelişme gösterecektir.

Sarımsak ile Gripten Kurtulun

Sarımsak sadece enerji vermez. Kış aylarında çok sık ortaya çıkan grip rahatsızlığından da kurtulmanızı sağlar. Buna göre şu malzemeleri kullanmalısınız;

  • Sarı soğanın yarısı kabaca doğranmalıdır.
  • 5 diş sarımsak hazırlanmalıdır.
  • 1 adet limonun suyu gerekli olan bir başka malzemedir.
  • 1 yemek kaşığı kadar kabaca doğranmış zencefil de hazırlanmalıdır.
  • 2 tane acı kırmızı biberin yanı sıra organik ve filtresiz elma sirkesi, karışım için gereklidir.

Karışımı hazırlamak için ilk olarak cam kavanozun içine doğranmış soğanları koyun. Bunun yanı sıra sarımsakları da kavanoz içine eklemelisiniz. Bunun yanı sıra acı biberleri, mutlaka tohumları ile birlikte koymalısınız. Buna ek olarak zencefillerin yerleştirilmesi gereklidir. Limonun başka bir kap içinde sıkılmasından sonra, çekirdeklerinin ayıklanması şarttır. Karışıma bunu da eklemelisiniz. Dolu kavanozun içine elma sirkesini koyun ve üzerinde bir santimetre boşluk olmasına dikkat edin. Kapağını sıkı bir şekilde kapatmış olduğunuz kavanozu, kiler ya da tezgaha koymalısınız. Böylelikle soğuk algınlığı ya da grip gibi durumlar ortaya çıktığı zaman bu karşımı kullanabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER