Sağlık Kuruluşlarının Şekerle Mücadelesi

Sağlık kuruluşları şekerle nasıl mücadele etmeli! Şeker hayatımızda neleri alıyor bize ne kazandırıyor veya ne kaybettiriyor. Şeker hastalığının başlıca nedenleri neler? Şekerle nasıl mücadele edilir merak ettiğiniz her şeyi sizin için araştırdık.

Sağlık Kuruluşlarının Şekerle Mücadelesi

Sağlık Kuruluşlarının Şekerle Mücadelesi

Sağlık kuruluşlarının Şekerle mücadelesini konu alıyoruz. Çağımızın tehlikeli hastalıklarından biri olan şeker hastalığı, çok küçük yaşlara kadar inmiş ve bu nedenle insan neslini tehdit eden bir hastalık halini almıştır. Şeker hastalığının nedeni kanda bulunan insülin hormonunun az salgılanması veya hiç salgılanmamasıdır. Doğuştan gelme ihtimali yüksek olan bu hastalık, hamile kadınların yeme, içme ve egzersizlerine daha dikkat etmeleri gerektiğini anlatır. Bu durumda sağlıklı bir birey dünyaya getirmek ve dünyayı daha sağlıklı yapmak için bir adım daha atılarak spor yapılmalı.

Şeker Hastalığının Nedeni

Şeker hastalığı sağlık açısından son derece tehlikelidir. Bu tehlike en çok kanda biriken fazla glikozun kan çeperine yapmış oluğu basınçtır. Bu basınç nedeniyle damar çeperlerinde zedelenmeler ve yırtılmalar meydana gelmektedir. Fazla glikozun bir kısmı damar çeperine yapışarak zamanla tabaka halini almasıyla kan akışının yavaşlamasına ve buna bağlı olarak kalp krizlerine ve inmelere neden olmaktadır.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığına yakalanmış bireylerde aşırı su içme isteği önemli bir belirtidir. Buna bağlı olarak sık idrara çıkma isteği meydana gelir. Aşırı iştah ve yemek yeme isteğiyle birlikte sürekli uyuma isteği ve vücutta meydana gelen yaraların geç iyileşmesi de belirtiler arasındadır. Şeker hastalığı tip1 ve tip2 olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlardan tip1, çocuklukta meydana gelen ve ömür boyu insülin takviye gereken bir türdür. Tip2 ise daha ileri yaşlarda meydana gelir. Tip2 şeker hastalığı daha sık karşılaşılan şeker hastalığı tipidir.

Şeker Hastalığı ile Mücadele

İnsan sağlığını korumayı kendilerine görev edinen kuruluşlar ve kuruluş sahipleri zamanla yaş ortalaması azalan şeker hastalığıyla mücadele etmeye ve şeker hastalığına yakalanma oranını azaltmaya çalışıyorlar. Şeker hastalığı, düzenli ve dengeli beslenmeyi gerektirir. Bunun yanında önerilen ilaçların kesinlikle kullanılması ve düzenli olarak insülin takviye alınması gerekir. Düzenli olarak spor aktivitesi yapılması kalp krizi ve benzeri hastalıklardan korunmayı sağlar. Önemli olan bir hususta paketlenmiş yiyeceklerden uzak durulmalı ve kaçamak beslenmeye son verilmelidir.

Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak hemen her hastalığın önlenmesi ve hastalığın atlatılması için gereklidir. Tıpkı bu durum gibi şeker hastalığı da spor ile önlenebilir bir hastalıktır. Spor aktivitesinin yaş, cinsiyet ve benzeri unsurlara göre belirlenmesi hem hastalıkların önlenmesi hem de mevcut bulunan hastalıkların giderilmesi için oldukça önemlidir. Günde yaklaşık otuz dakika yürüyüş hayatın daha sağlıklı geçmesine sebep olur. Şeker hastalığının önüne geçmede en büyük yardım yine spor aktivitelerinden gelecektir.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER