Sağlık Çalışanlarına Uygulanan Mobbing

Sağlık Çalışanlarına Uygulanan Mobbing

Sağlık Çalışanlarına Uygulanan Mobbing

Türkiye'de son dönemlerde şiddet olayları artmış durumda. Bu olaylar sebebiyle çoğu sektördeki çalışan, emekçi işini yapamaz hale geliyor. Sağlık sektöründeki bu şiddet olayları çevreyi diğer sektörlere göre daha fazla etkiliyor. Çünkü bu sektörde insan canı size emanet edilmiş oluyor.

Şu sıralar bu olayları en iyi açıklayan ve ağızdan ağıza dolaşan bir kelime yaygınlaştı; mobbing. Bu kelime Latince kökenlidir ve anlamı ''Grup halindeki insanların bir kişiye ya da başka bir gruba psikolojik ve fiziksel olarak baskı yapması'' olarak özetlenebilir. Diğer anlamları da ''baskı, psikolojik şiddet, rahatsız etme, sıkıntı verme, taciz'' şeklinde sıralanabilir. Bu kavram son 30 yılda birçok araştırmanın ana konusu olmuştur.

Kurban

Bu olayda bir kurban seçilir. Kurbanın sosyal ilişkilerine, itibarına, yaşam ve iş kalitesine saldırılır. Bu kurbanın sözü sürekli kesilir, kendini gösterebileceği ortamlar kısıtlanır, yaptığı iş eleştirilir. Kurban azarlanır, aşağılanır ve bunların çoğu zaman kalabalık ortamlarda yapılır.Kurban çevresindeki insanlar tarafından dışlanır, bulunduğu ortamda yokmuş gibi hisseder, ona bu hissettirilir. Arkasından kötü konuşulur, hakkında aslı olmayan bir ton söylenti ortalıkta dolaşır, gülünç duruma düşürülür ve kendisine cinsel imalarda bulunulur.

Daha önce çalıştığı işler elinden alınır, ona manasız işler verilir, kişisel eşyalarına zarar verilir ve işi devamlı değiştirilir. Bu sebeple verimi kaybolur, iş yapamaz hale gelir. Ağır işler yapmaya zorlanır, tehditler alır, fiziksel zarara ve en son da cinsel tacize maruz kalır. Bu kişilerde uykusuzluk, sinir bozukluğu, melankoli hali, odaklanma bozukluğu, kendini küçük görme ve kendini sürekli aşağılama, sosyal uyumsuzluk, çeşitli psikolojik rahatsızlıklar, bunalım, umutsuzluk ve çaresiz hissetme, sinirlilik, öfke, huzursuzluk ve derin keder hali ortaya çıkar.

Psikolojik Terör

Çoğu zaman şiddet denildiğinde akla fiziksel olan şiddet gelir. Fakat şiddet sadece fiziksel değildir. Şiddet fiziksel ve psikolojik olarak incelenmelidir. Bu olaylarda her ikisi de mevcuttur.Bu olayları ''psikolojik terör'' olarak tanımlamak pek de yanlış olmaz. Bunlar yaşandığı takdirde hastanelerdeki hizmet kalitesi etkilenir hem de müteharrikler mutsuz ortamda çalışmış olur ve bir verim elde edilemez. Bu psikolojik terör sonucunda da insan canı tehlikeye girmiş olur.

Sebepler

Hastanelerde diğer iş yerlerine kıyasla daha çok yaşanan bu olayın birçok sebebi olmaktadır. Hastanedeki tıbbi olanakların yetersiz olması, hasta sayısının çok olması sebebiyle ortaya çıkan çalışma temposu yoğunluğu, hasta yoğunluğu nedeniyle meslek sahibinin mesleğinin gerekliliğini yerine getirememesi, hastalar arasında statü ve ekonomik duruma bağlı ayrıcalık yapılması gibi faktörler bunun başlıca sebepleri arasında yer alır. Bu olayların bir daha yaşanmaması içi gerekli önlemler alınmalı ve bunlara bir son vermek gereklidir.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER