Özel Hastanelerin Sağlık Açısından Farkı

Bilimsel Çalışmalar ve Tecrübeleriyle Özel hastaneler öne geçiyor. Diğer Devlet Hastanelerine nazaran özel hastanelerin farkları nedir? Dünyada sayısız sağlık personeli ve bilim adamları sürekli bilimsel çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar İnsanlık namına eşit ortamlarda mı hizmete sunulmalı..

Özel Hastanelerin Sağlık Açısından Farkı

Özel Hastanelerin Sağlık Açısından Farkı

Bugün, alternatif tıp da dahil olmak üzere sağlık alanında birçok gelişme yaşanmıştır.

Dünya doktorlarının kanser ve tedaviye karşı mücadelede ilerleme kaydetmelerine rağmen, AIDS / HIV, hepatit vb.yaygın ve ölümcül hastalıkların tedavisinde, bu ve benzeri hastalıkların henüz kesin bir tedavisi olduğu tespit edilmemiştir. İlaçlar belirli bir süre için tedavi edilebilir. Kişinin vücudu ilaca cevap verirse, bu tedavi başarılıdır, ancak tekrar nüks olasılığı vardır.

Bilimsel Açıdan Sağlık Çalışmaları

Dünyada sayısız sağlık personeli ve bilim adamları sürekli bilimsel çalışmalar yapıyor. Bilimsel çalışmalar için kendi devletleri onlara belirli bir ölçüde katkıda bulunuyor. Bu ülkelerin başlıca olanları İngiltere, İsrail, Almanya, Rusya, ABD, Türkiye, Japonya, Fransa, İsviçre.

Bu sayede, ilaç endüstrisi bu ülkelerde büyük ölçüde gelişmiştir. Bu ülkeler dünya ilaç üretimini sürdürüyor. Ülkemiz sağlık alanında iyi diyebileceğimiz bir durumda olsa da, hastalar bu konuda her zaman tereddütte kalmışlardır. Kimi hastalar devlet hastanelerini güvenli bulurken kimi hastaneler özel kuruluşları tercih etmektedirler ve ülkenin sağlık sektörüne tamamen bir teslimiyet söz konusu değildir.

Özel Hastanelerin Durumu Ve Diğer Hastanelere Göre Farkı

Özel hastanelerde Dr. Doç.Dr. Prof. Dr. unvanlı tıp doktorları çalışıyor. Büyük özel hastaneler tam teşekküllü ve alanında bilimsel çalışmalar yürütmektedir. Özel sağlık sigortası özel hastanelerde geçerlidir. Özel hastanelerde hasta için gerekli ilgi ve anlayış üst düzeydedir. Özel hastanelerde, SGK payının yanı sıra hastalardan belirli miktarda para talep edilmektedir. Özel hastanelerdeki operasyonlar SGK tarafından karşılanmaktadır.

Hijyen çok dikkatli olmasına rağmen, hizmet içi eğitim verilmektedir. Hemen hemen tüm özel hastanelerin Halkla İlişkiler birimleri vardır. Özel hastanelerde randevu sistemi de vardır. Randevu alma süreci çok rahattır.

Kamu Hastaneleri

Kamu (Devlet ) hastaneleri, devlet tekelinde bulunan sağlık kurumlarıdır. Muayenenin çoğu SGK tarafından karşılanır. Kamu hastanelerinde akademisyenler daha yoğun çalışırlar. Kamu hastanelerinden bazıları tam teşekküllüdür ama çoğu bu özellikten yoksundur. Kamu hastanelerinde, SGK, yeşil kart, hükümet yetkilileri, yani tüm insanlar yararlanır. Özel sağlık sigortası kamu hastanelerinde geçerli değildir. Kamu hastanelerinde muayene ve ameliyatlar için para istenmemesine rağmen farklılıklar vardır. Kamu hastanelerinde hijyen, hastane Başhekimi talimatlarına uygun olarak doğrudan sorumludur. Halkla ilişkiler danışmanları da vardır. Randevu sistemi vardır. Hastalar randevu almadan acil durumlar dışında muayene edilmez. Randevular, ameliyat aylarına bağlı olarak 15 gün boyunca kullanılabilir. Analiz devlet hastanelerinde ücretsizdir. Bir hasta ücretsiz olarak tüm Türkiye'de tedavi görebilir, ilaçlarını alabilir ve ameliyatını yapabilir.

Eğitim Araştırma Hastaneleri

Bu devlet hastanelerinin genel olarak birçok şubesi var. Akademisyenler ve sağlık çalışanları olmasına rağmen, eğitim hastanelerinde döner sermaye uygulamaları vardır. Eğitim Uygulama hastanelerinde yapılan muayeneler, akademik ve bilimsel çalışma maliyetlerindeki fark nedeniyle tahsil edilir. SGK sadece belirli bir ölçüde destek olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER