Kum ve Denizin Faydaları Şaşırtacak

Yaz ayı denildiği zaman birçok kişinin aklına deniz ve kum geliyor. Birçok kişi, senenin yorgunluğunu atmak adına tatil bölgelerine gidiyor ve hem denizin hem de kumun tadını çıkarıyor. Bu noktada deniz ve kum, sağlamış olduğu faydaları ile dikkat çekmekte.

Kum ve Denizin Faydaları Şaşırtacak

Birçok Soruna İyi Geliyor

Türkiye, 3 tarafı denizlerle çevrili bir yarımada görünümünde. Bunun yanı sıra Marmara Denizi gibi bir iç deniz de mevcut. Bu açıdan bakıldığı zaman yüzmek için olanaklar çok fazla. Deniz, sadece serinlemek ya da iyi bir vakit geçirmek için tercih edilmiyor. Çünkü denizin, insan sağlığı üzerinden çok fazla olumlu etkisi var. Bunu çok iyi bilen birçok kişi, geçmişten günümüze denizin aslında ne kadar değerli bir nimet olduğunu ifade etmekte. 1769 senesinde Richard Russell, deniz suyunun içilebileceğini ve bunun insan sağlığı üzerinde olumlu bir etki sağlayacağını ifade etmiştir. Bunun yanı sıra balıkçıların ellerinin kesilmesine rağmen, çok kısa sürede iyileşmesinin, deniz sayesinde olduğunu ilk defa Heredot dile getirmişti.

Bu noktada denizin ve kumun sunmuş olduğu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Deniz suyunun en büyük faydası cilt üzerinde oluyor. Bunu çok iyi bilen ilaç ve kozmetik firmaları, deniz suyu ile üretilmiş olan birçok farkı ürünü piyasaya sürüyor. Denizin içindeki hidrat ve magnezyum, özellikle çok daha parlak ve genç bir cilde sahip olmak isteyenler için tercih ediliyor.
 • Deniz suyu aynı zamanda vücudun farklı yerlerinde çıkan sivilceleri de başarılı bir şekilde kurutmakta. Buna ek olarak deniz suyu, siyah noktaların da en büyük düşmanı olarak tanımlanıyor.
 • Saçlarında kepek sorunu olan kişiler, deniz suyu ile bu problemden çok kısa süre içinde kurtulabilirler. Bu noktada deniz suyu, saçların daha parlak bir görünüm almasını da sağlamakta.
 • Deniz suyunun bileşenleri içinde yer alan brom, magnezyum ve lityum, özellikle depresyon ve ruhsal dengesizliklerin giderilmesi hususunda çok büyük bir etkiye sahip.
 • Yara izlerinin gidilmesi, deniz suyunun sağlamış olduğu bir başka fayda olarak dikkat çekmekte. İsilik, kurdeşen ve egzama gibi cilt problemlerinin çözümünde de deniz suyunun çok başarılı sonuçlar verdiğini söylemek mümkün.
 • Sinüslerde ortaya çıkan tıkanma, deniz suyu ile başarılı bir biçimde açılabiliyor. Öksürük ya da astım adı verilen solunum sorunları, deniz suyu ile tedavi edilebilmekte.
 • Bağışıklı sistemini güçlendirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği yolların başında deniz suyu geliyor. Çünkü denizde bulunan iyot, bağışıklı sisteminin çok daha iyi bir hale gelmesini sağlamakta. Vücutta yer alan toksinlerin, başarılı bir biçimde vücuttan atılması, deniz suyunda bulunan birçok değişik mineral ve vitamin ile mümkün oluyor.
 • Kumsal havasının, sağlık üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olduğunu söylemek lazım. Çünkü mevcut hava içinde yer alan negatif iyonlar, doku ve kanın temizlenmesi noktasında çok iyi bir sonuç veriyor.
 • Hafif bir dalgaya sahip olan deniz, kaloriyi arttırırken vücuda masaj da yapmakta. Böylelikle kan dolaşımı daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşiyor.
 • Peeling yapmak isteyenler, kum ile bunu rahatlıkla sağlayabilirler.
 • Kumsalda çok uzun bir süre geçirmek, uyuma üzerinde de oldukça olumlu bir etkiye sahip. Çünkü magnezyum gibi bir minerale sahip olan deniz, hem sinirleri hem de kasları sakinleştirme noktasında çok başarılı. Aynı zamanda bu durum stresin de azalmasını sağlamakta.

Tüm bu faydaları göz önünde bulundurarak, tatil için tercih ettiğiniz denize çok daha farklı bir pencereden bakabilir ve mevcut yararları dikkate alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER