Bebeklerde Kabızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur, Nasıl Geçer? Bebeklerde kabızlık nedenleri ve çözümleri tecrübesiz anne adayları tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. 6 ila 24 aylık bebeklerde oldukça sık bir şekilde görülebilen kabızlık problemi, bebeklerin huysuz olmasına sebep olmakla birlikte uykusuzluk çekmesini de sebep olmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde nadiren görülen kabızlık problemi, daha çok ek besinlere geçiş yapan bebeklerde daha sık görülmektedir.

Bebeklerde anne sütünü hazmetmek kolay olduğu için kabızlık problemi daha az görülmektedir. Ek besinlere geçişte yaşanan sindirim sorunları, kabızlık problemini de ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra annenin kabızlık sorunu yaşaması, anne sütü ile beslenen bebeğin aynı sorunu yaşamasına sebep olabilmektedir.

Bebek kabız olursa ne yapmalı sorusu için evde uygulayabileceğiniz doğal çözümler bulunmaktadır. Fakat öncelikle doktor muayenesine gitmeniz ve doktora danışmanız gerekmektedir. Bebeğiniz için uygulamayı düşündüğünüz her tedavi öncesi doktorunuza mutlaka danışın. Bebeklerde görülen kabızlık probleminin sebepleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Bebeğin emeklemeye başladığı ya da diş çıkardığı dönemlerde yanlış beslenmesi kabızlığa yol açabilmektedir.
 • Bebeğini yeterli miktarda sıvı tüketmemesi kabızlığa yol açacaktır.
 • Bebek hastalıkları için kullanılan bazı ilaçlar kabızlığa yol açabilmektedir.
 • Ek gıdalara geçiş döneminde kabızlık daha sık yaşanabilmektedir.
 • Anne sütü beslenen bebeklerde, annenin kabız olması bebeğin de kabız olmasına yol açacaktır.

Anne Sütü İle Beslenen Bebeklerde Kabızlık Problemi Görülür Mü?

Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık problemi daha nadir görülmektedir. Bebekler doğumundan sonraki ilk hafta günde ortalama 4 kez, yumuşak kıvamda dışkılarlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerde bu sayı günde 6’ya çıkabilmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkısı yumuşak kıvamda, altın sarısı renkte ve suluya yakın bir şekilde görülebilmektedir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde nadirde olsa hafta bir dışkılama durumu görülebilmektedir. Bu durum anne sütü yalancı kabızlığı olarak adlandırılmakta olup dışkının kıvamı ve bebeğin zorlanamaması kabızlık ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Kabız olan bebeğin dışkısı oldukça sert olmaktadır ve bebeği fazla zorlamaktadır. Anne sütü yabancı kabızlığı durumunda ise dışkı yumuşak olmaktadır.

Bebeklerde kabızlık durumu genel olarak beslenmeye bağlı olarak oluşmaktadır. Kabızlığın altında başka bir hastalık yatması durumu yüzde 5’ten az olasılığa sahiptir. Fakat yine de doktor kontrolüne giderek, tedbir almakta fayda vardır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde, annenin beslenme düzeni büyük önem taşımaktadır.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkılamaları ile anne sütü yerine geçen formüllerle beslenen bebeklerin dışkılamalarında farklar vardır. Anne sütü ile beslenen bebekler devam sütü ile beslenen bebeklerden daha sıklıkta dışkılama yaparlar. Bebeklerin dışkılamalarında önemli olan değişmeyen sıklıkta olmasıdır.

Bebekler dört aylık olana kadar günde 3 ila 4 kez dışkılama yapabilirler. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık çok fazla görülmemekle birlikte bebeğin yaşadığı sindirim yolu problemleri kabızlık yaşamasına neden olabilir. 

Kabızlık problemi bebeklerde 6-24 ay arasındaki yaş dönemlerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bebeğinizin dışkılaması ufak ve sert topçuklar halinde olursa kabızlık sıkıntısı yaşıyor demektir. Kabızlık sıkıntısı çeken bebeklerde meydana gelen belirtiler şunlardır;

 • Kabızlık çeken bebeklerde ağlama nöbetleri olur.
 • Kabızlık yaşayan bebekler uykusuzluk problemleri yaşarlar.
 • Kabızlık bebeklerin huysuzluk ve sinirlilik hallerine yol açar.
 • Kabızlık çeken bebekler ıkınırken zorlanırlar ve bu nedenle anüs bölgelerinde çatlaklar oluşabilir.
 • Kabızlık sıkıntısı çeken bebeklerin karın bölgelerinde şişkinlik olur.

Bebeklerde Kabızlık Problemi İçin Tedavi Yöntemleri

6 aya kadar olan bebeklerde kabızlığın giderilmesi için annenin diyetini lifli gıdalara çevirmesi veya anne sütü yerine değişik formüller denenmesi gerekir. 6 ay sonrası için lifli gıdalardan yapılan püreler bebeklerin bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık problemini ortadan kaldırır. Bebeklerde kabızlık sorunu nasıl çözülür merak ediyorsanız şu yöntemleri deneyebilirsiniz;

 • Bebeğin sıvı tüketiminin çoğaltılması, kabızlık sorunu için etkili bir yöntem olabilmektedir.
 • Bebeğinizin Lifli gıdalarla beslenmesine ağırlık vererek kabızlık probleminin giderilmesine destek olabilirsiniz.
 • Bebeklerde kabızlık masajı uygulayarak bağırsak hareketlerini hızlandırabilir, sindirim sistemini çalıştırabilirsiniz.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin beslenme düzeni oldukça önemlidir. Anne kabız olmasını engelleyecek gıdalar tüketmelidir.
 • Bebeklerde kabızlık süresi bir haftadan fazla devam ederse ya da dışkısında kan görülürse vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER