Anne Ve Bebek Sağlığı İçin Önlemler

Hamilelik Öncesi alınması gereken önlemler, Anne ve bebek sağlığı hakkında çok önemli bilinmesi şart olan şeylerden bahsediyoruz. Hamilelik ve Bebek sağlığı, Folik Asit kullanmak, Kansızlık ve hamilelikte alınması gereken tedbirler.

Anne Ve Bebek Sağlığı İçin Önlemler

Anne Ve Bebek Sağlığı İçin Önlemler

Hamilelik sadece fizyolojik bir süreç değildir, hamilelikle birlikte vücutta birçok değişiklik gözlemlenmektedir. Hamilelikte anne ve bebeğin yaşamını tehdit eden önemli sorunlar oluşabilmektedir.

Tansiyona bağlı erken doğum ve bebekte gelişim geriliği bunlara örnek olarak verilebilir. Yapılan detaylı muayene ve tetkiklerle oluşabilecek birçok olumsuzluk erken dönemde fark edilerek tedavi uygulanmalıdır. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için çocuk sahibi olmaya karar verirken 3 ay öncesinden mutlaka doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

Hamilikte Öncesi Alınması Gereken Önlemler

İdeal Kiloda Kalmak: Anne adaylarının vücut kitle indekslerini hesaplatarak ideal kiloda olmaları anne ve bebeğin sağlığı açısından önemli bir konudur. Eğer ideal kilonuzun altında veya üzerinde iseniz sağlıklı ve dengeli beslenerek önce ideal kilonuza kavuşmalı daha sonra hamilelik düşünmelisiniz. Vücudunuzun vitamin mineral ve protein açısından dolu olması gerekmektedir.

Folik Asit Kullanmak: Hamilelik öncesi folik asit kullanımı gebeliğin ilk aylarında bebek sağlığı için önemli bir takviyedir. Bebek omurgasının gelişimini tamamlamasına yardımcı olur. Bebeklerde beyinsel hücrelerin gelişimine katkı sağlar.

Zararlı Alışkanlıklardan Kurtulmak: hamileliğe karar verirken en az bir ay öncesinden psikolojik ilaçlar, alkol, sigara vb. ürünlerin kullanımı bırakılmalıdır. Kafeinli içeceklerin kullanımı azaltılarak önlem alınmalıdır.

Kansızlık: Kan değerleri ölçtürülmeli kansızlık tespit edilmesi durumunda doktor kontrolünde demir hapları ve vitamin takviyeleriyle kan değerleri normale getirilmelidir.

Kan Grubu ve RH Türünü Bilmek: Eğer kan grubunuz negatif bir kan grubu ise bebeğinizin pozitif kan grubu taşıması durumunda doğum sırasında anne bebek sağlığı açısından tehlike oluşturmaktadır. Bu durumun önceden tespit edilmesi ve gereken önlemlerin alınması gerekmektedir.

Hamilelikte Alınması Gereken Önlemler

Tansiyon Ölçtürmek: Tansiyon hastası değilseniz bile hamilelik sürecinde hipertansiyon rahatsızlıkları görülebilmektedir. Bu durum bebek için hayati tehlike taşımaktadır. Hamilelik süresince kısa sürede hızlı kilo alıp verme, baş ağrısı gözlemlendiğinde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Uzun Süre Ayakta Kalmamak: Sağlıklı bir hamilelik için uzun sürede ayakta kalınmaması gerekmektedir. Uzun süre ayakta kalındığı bacaklarda şişlik ağrıların oluşması “Emboliye” sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlık sizi ve bebeğinizi tehlikeye atmaktadır. Sık sık kısa yürüyüşler yapmalı, uzun yolculuklar esnasında sürekli oturmamanız gerekmektedir.

Sağlıklı Beslenmek: Hamilelik süresince dengeli ve sağlık açısından doğru beslenerek aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bebeğin ve annenin ihtiyacı olan günlük protein ihtiyacının karşılanması gerekir. Bebeğin fiziksel ve beyinsel gelişimi için öğünlerin atlanmaması ve geçiştirilmemesine özen gösterilmelidir.

Düzenli Uyumak: Bebek gelişimi açısından düzenli uyumak hamilelikte önemli bir faktördür. Çok geç saatlere kalmadan gecenin önemli saatlerinden özellikle gece 12- 2 arası uykuda olmak gerekmektedir bu saatler vücudumuzun en fazla melatonin salgılandığı saatlerdir. Salgılanan melatonin birçok kanser hücresinin oluşumuyla savaşmaktadır.

Spor Yapmak: Hamilelikte spor yapılmaması gerektiği bilgisi doğru değildir. Aksine çok hareketsiz kalmak anne bebek sağlığı için risk faktörüdür. Ağır sporlar yerine yürüyüş ve yüzme gibi sporlar tercih edilmelidir. Bu sayede hem siz bebeğiniz sağlıklı kalırsınız hem de kolay bir doğum gerçekleştirirsiniz.

Bunlara dikkat edildiği takdirde sağlıklı ve sorunsuz bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER