Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Geçer? Ağız Kokusu Rahatsızlığı İçin Hangi Doktora Gidilmeli? Doğru yöntemlerin uygulanması hakkında bilgiler.

Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Geçer? Ağız kokusu nedenleri ve çözümleri hakkında bilgi sahibi olarak, doğru yöntemlerin uygulanması ile insanları olumsuz yönde etkileyen bu durumdan kurtulmak mümkün olabilir. Ağız kokusuna neden olan durumları ağız hijyenine önem vermemek, sigara kullanmak ve dişlerde görülen çürük ve diş hastalıkları şeklinde sıralanabilir.

Genel olarak ağız hijyenine dikkat etmeyen ve önem vermeyen kişilerde ağız kokusu meydana gelir. Ağız hijyenine özen göstermeyen kişilerin nefesleri kötü kokar ve bu durum kişileri psikolojik olarak olumsuz yönde etkiler.

Günümüzde ortalama olarak tahmin edilmesi gerekirse her 4 kişiden 1 tanesinde ağız kokusu sorunu yaşandığını söylemek mümkündür. Birinci kural olarak ağız hijyeni konusunda özenli davranmanızı ve ağız hijyenine dikkat etmeniz gerekir. Ağız hijyenine önem veren ve sigarayı terk ederek yaşam tarzında değişiklik yapan kişilerin ağız kokusu giderme konusunda başarı sağlamaları oldukça kolay olur.

Ağız kokusu sorunlarına çözüm arayan kişilerin mutlaka diş doktoruna giderek dişlerini kontrol ettirmesi gerekir. Dişlerde meydana gelen çürümeler ve diş eti hastalıkları ağız kokusuna neden olan etkenler arasında sayılır.

Doğal Yollarla Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusu kişilerin günlük yaşantılarını olumsuz yönde etkileyen oldukça sıkıntılı bir durumdur. İnsanlar ağız kokusunu gidermek için birçok yöntemlere başvururlar. Bu problemi yaşayan kişiler ağız kokusuna evde çözüm arayarak bu sıkıntılı durumdan kurtulmak istemektedir.

Ağız kokusundan kurtulmak isteyen kişilerin doğal çözüm aramadan önce doktora gitmeleri gerekir. Ayrıca evde bitkisel yolları deneyerek ağız kokusuna çözüm aranabilir. Ağız kokusunun giderilmesinde doğal çözümlerle destek ararken ağız kokusu spreyleri kullanılabilir. Ağız kokusu spreyleri kötü kokuyu ağız içersinde hapseder ve nefeste ferahlık sağlar.

Ağız Kokusu İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Ağız kokusu nasıl geçer bitkisel çözüm arayanlar için çözüm önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çemen otu: Çemen otu içersinde bulunan bileşenlerle bakterileri yok edici bir etkiye sahiptir. Ağız kokusunun giderilmesinde çemen çayı tüketilebilir. Çemen çayı mide içersinde oluşan kötü kokuyu keserek ve nefeste meydana gelen kötü kokuyu alabilir.
 • Maydanoz: Ağız kokusunun giderilmesinde etkili olan maydanoz bitkisi çiğneyerek yenilebildiği gibi kaynatılarak suyu içilebilir. Maydanoz içersinde bulunan maddelerin ağız kokusunu gidermede oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
 • Karanfil: İçersinde bulunan anti-septik özellikli ile etkin bir bitkidir. Ağızdaki bakterileri öldürerek ağız içersinde oluşan kötü kokuyu yok etme özelliği vardır. Karanfili bitkisi direkt ağzınızda çiğnenebilir veya çayı yapılarak tüketilebilir.
 • Tarçın: Bu yöntemi uygulamak isteyenler limon ve bal ilave ederek 3’lü bir karışım yapabilir. Bu karışımın üzerine ılık su ilave edilerek gargara yapan kişiler ağız kokusunun giderildiğini göreceklerdir.
 • Rezene: Rezene ağız içinde meydana gelen rahatsız edici kokuları anında yok eden bitkisel çözümler arasında yer alır. Çiğneyerek tüketilen rezene bitkisel çözüm arayanlar için etkili bir çözüm yoludur.
 • Sirke: Sirke harika bir ağız kokusu gidericisidir. Asidik özelliği olan sirke ağız kokuları ile savaşarak nefesinizde meydana gelen kötü kokuları yok eder. Yemeklerden önce tüketilmesi tavsiye edilen sirkeyi bir bardak suya 1 kaşık katarak içmek gerekir.
 • Çay ağacı yağı: Bakteri azaltma etkisi olan çay ağacı yağı dişlerinizi fırçalarken diş macununuzun üzerine 1 damla damlatmak sureti ile uygulanmalıdır.
 • Limon suyu: Limon özündeki asitler ağız içerisindeki bütün bakterileri yok eder ve tekrar bakteri oluşumunu engeller. Birkaç damla limonu su içerisine ilave ederek gargara yapan kişiler ağız kokusunu gidermiş olur.
 • Karbonat: Gargara yapılarak ve diş fırçalanırken kullanılabilen karbonat ağızda oluşan bakterin üremesini durdurur.

Ağız Kokusu Rahatsızlığı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Ağız kokusunun olabilecek nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Soğan sarımsak gibi bazı gıdalar
 • Tütün kullanımı
 • Ağız kuruluğu
 • Diş hijyeni
 • Crash diyetleri
 • Kullanılan bazı ilaçlar

Bağırsak tıkanıklığı, aspirasyon pnömonisi ve diyabetik ketoasidoz gibi rahatsızlığı olan kişilerde nadirende olsa ağız kokusu problemi yaşanabilmektedir. Böyle bir şüpheniz varsa bir dahiliye (iç hastalıkları) uzmanına gitmenizde fayda vardır.

Ağız kokusu rahatsızlığı olan kişilerin öncelikle diş kontrollerini yaptırmaları gerekir. Diş hekimleri, dişlerde meydana gelen çürüme ve diş eti hastalıklarını giderir. Diş hekiminin öneri ve tavsiyeleri ile nefes kokusu için ilaç kullanılarak ağız kokusunu giderilmesi sağlanır.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER