2018 Yılı Memur Alımları

2018 Yılı Memur Alımları için yapılan sınav ve değerlendirme sonuçlarını açıklandı. Memur alımı yapacak kamu kurumları aradığı nitelikleri ve şartları bildirdi.

2018 Yılı Memur Alımları

2018 Yılı Memur Alımları için aranan şartlar. 2018 yılı memur personel alımları için pek çok kamu kurumu, yapılan sınav ve değerlendirme sonuçlarını açıklamaya başladı. Bununla birlikte 2018 yılının son 5 aylık dönemi için de pek çok kamu kurumu memur personel alımı için ilan vermeye devam etmektedir. 2018 Ptt memur alımı ile en dikkat çeken kurum olmaktadır. PTT 2018 yılı için memur alım sayısını 50 bin olarak açıklamıştır. Kurumun memur alım sonuçları ise birkaç gün içinde ilan edilecektir.

Memur alımları, kamu kurumları için geçerli olmaktadır. Memur alımı yapacak kamu kurumları ise alacak olduğu kişilerde birtakım nitelikler aramaktadır. Bu nitelikler; kuruma ait genel şartlar, kişinin yaş şartı, eğitim şartı, kuruma ait sınav şartı, bazı kurumlar için de YDS ve KPSS şartı olmaktadır. Tüm şartları taşıyan kişiler, kurumların boşalan kadrolarına yerleştirilir. Personel alımı yapmak isteyen kamu kurumlarının ilan tarihi sınav tarihinden önce verildiyse, kişiler 2017 ya da 2016 yılına ait KPSS puanlarını kullanabilmektedir.

Memur Adaylarında Aranan Genel Nitelikler

İster sınavla memur alımı, ister Kpss'siz memur alımı olsun tüm kamu kurumları personel alımları için adayların taşıması gereken genel nitelikler bulunmaktadır. 2018 yılı için adayların taşıması gereken genel nitelikler;

  • 657 sayılı Devlet Memuru kanunun 48. maddesinde yer alan koşulları sağlaması,
  • Aday kişinin Türkiye’nin tüm bölgelerinde ve şehirlerinde görev yapmasına engel olacak herhangi bir sağlık sorununa sahip olmaması,
  • Aday kişi için yapılacak arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sonuçlarının olumlu olması,
  • Aday kişinin herhangi bir suç hükmünün bulunmaması, şeklindedir.

Yukarıda bahsi geçen şartlar, tüm memur alımları için bütün memur adaylarında aranan genel şartlar olmaktadır. Kurumlar, çalışma şekillerine göre yukarıdaki şartlarla birlikte başka şartların da yerine getirilmesini memur adaylarında talep edebilir. Bu şartlar, her kurumun açtığı memur alımı ilanlarında detaylı olarak belirtilmektedir.

KPSS Şartı Hakkında

Kamu personel alımı 2018 yılı için pek çok kurum genel niteliklerle birlikte Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aramaktadır. KPSS şartında, her kurum almak istediği adaylar için alt sınırda puan belirler. Belirlenen puanı alan kişiler, ilan açan kuruma işe alınmak için başvuruda bulunabilir. KPSS, hem lise hem ön lisans hem de lisans mezunları için yapılan bir sınavdır. Lise mezunu olan memur adaylarının KPSS P 94 puanına, ön lisans mezunlarının P 93 puanına ve de lisans mezunlarının da P 3 puanlarına bakılarak değerlendirmeye alınır.

Pek çok kurum personel alımlarında KPSS şartı arasa da bazı kurumlar KPSS şartı aramadan da memur alımı yapabilir. KPSS yerine başka niteliklerin değerlendirmesi üzerinden memur alımı yapılmaktadır. Pek çok askeri personel alımlarında, bazı üniversitelerde, TÜBİTAK personel alımlarında, bazı belediyelerin personel alımlarında ve bakanlıklarda KPSS şartı aranmaz. Bunun için kurumların iş ilanlarının düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

Memur Alımı Nasıl Yapılır?

Memur alımı 2018 yılında ve diğer yıllarda giriş sınavı uygulaması ile yapılmaktadır. Kamu kuruluşları, kurumlar ve bakanlıklar alacak olduğu alana göre yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak giriş sınavı uygular. Eğer alımlar için KPSS şartı konmuşsa; KPSS puanı sırası temel alınarak sıralama yapılır. Kadro sayısı için bir kat sayısı belirlenir. KPSS puan aralığı bu kat sayısına denk gelen kişilerin, yazılı, sözlü ya da uygulamalı sınavlara girmesi için çağrı yapılır. Başvuru yapıldıktan sonra aşamalı sınavlara girmeye hak kazanan kişiler kurumun internet sitesi üzerinden duyurulur. Sınava girildikten sonra yaklaşık bir, bir buçuk ay içinde de kazanan kişilerin listesi duyurulur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER