Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hangisi? Kredi notuna bakmayan bankaların sayısı fazla değildir. Kredi notu düşük olan kişiler bu yüzden kredi başvurularına dikkat etmelidir. Kredi notu düşük olan kişilerin, kredi başvurularında dikkatli olması gereken unsurlar bulunmaktadır. İlk olarak başvurduğunuz krediyi ödeyebilme gücünüzün olduğunu göstermeniz gerekmektedir. İkinci olarak da bankanın istediği bilgi ve belgeleri sağlamanız gerekmektedir. Kredi notu hakkındaki detaylı bilgiyi yazının geri kalanında bulabilirsiniz.

Kredi Notu:

Kredi notu, aslında banka kullanımlarınıza ait bir özgeçmiştir. Önceden kullanmış olduğunuz krediler ve kredi kartları incelenerek oluşturulmuştur. Bu kredilerinizi ve kartlarınızı nasıl ödediğinize dikkat edilmektedir. Gününde, tam ödemeler yapıp yapmadığınız ile yasal takip sürecine girme durumunuz kontrol edilmektedir. Bu işlemler doğrultusunda sizin kredi notunuz belirlenir ve 5 seviyeden oluşan tabloda yerinizi almış olursunuz. Şu durumda akla bir soru gelmektedir. “Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim?” sorusu herkesin merak ettiği bir sorudur. Kredi notları seviyesi ve kredi kullanım durumları şu şekildedir:

 • En Riskli Seviye: Kredi notu 0 ile 699 arasında olan kişilerin bulunduğu seviyedir. Kredi kullanım ihtimali en düşük olan seviyedir. Bankalar bu seviyede bulunan kişilere çoğunlukla kredi vermez.
 • Orta Riskli seviye: Kredi notu 700 ile 1099 arasında olan kişilerin bulunduğu seviyedir. Kredi kullanım ihtimali bir önceki seviyeye göre daha yüksektir fakat yine de kredi notu düşükler arasındadır. Birkaç banka aracılığıyla kredi kullanabilir.
 • Az Riskli Seviye: Kredi notu 1100 ile 1499 arasında olan kişilerin bulunduğu seviyedir. Kredi kullanım ihtimalleri önceki iki seviyeye göre daha yüksektir. Bankalardan kefil veya teminat aracılığıyla kredi kullanabilirler. Kredi kullanımlarında limit sınırıyla karşılaşabilirler.
 • İyi Seviye: Kredi notu 1500 ile 1699 arasında olan kişilerin bulunduğu seviyedir. Kredi kullanım ihtimalleri yüksektir. Gelirlerine göre kredi sağlanmaktadır. Bankaya göre değişmekle beraber genelde kefil veya teminat istenmemektedir.
 • Çok İyi Seviye: Kredi notu 1700 ile 1900 arasında olan kişilerin bulunduğu seviyedir. Kredi kullanım ihtimali en yüksek olan seviyedir. Bankalar tarafından bu seviyede bulunan kişilere özel kredi ve faiz oranları sağlanmaktadır.

Sorunsuz bir şekilde kredi kullanmak isteyen kişiler, yukarıda belirtilen seviyeler arasındaki riskli seviyelerden olmamalıdır. Riskli seviyeler dışında kalan seviyelerde bulunan kişiler daha kolay kredi çekebilmektedir. Fakat bu durum bankanın inisiyatifine kalan bir durum olduğu için, bazı durumlarda iyi veya çok iyi seviyede bulunan kişilere kredi kullandırtılmadığı olmuştur. Bu yüzden kredi başvurusu yapacak kişilerin ilk önce kredi notuna, sonra banka içerisindeki tavırlarına dikkat etmesi gerekmektedir.

Kredi notları, Kredi Kayıt Kurumu (KKK) tarafından belirlenmektedir. Düzenli olarak güncellenme yapılmaktadır. Kredini notunu öğrenmek isteyen kişiler belli bir ücret karşılığında Kredi Kayıt Kurumu’na bağlı olan Findeks sistemini kullanabilir. Diğer bir yol ise, yine belli bir ücret karşılığında bankalar aracılığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks’e kayıtlı olduğunuz zaman kredi notunuzu düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.

Kredi notu nasıl yükselir? Kredi notlarının düzenli olarak yenilendiğini belirtmek isteriz. Böylece bankalar ile yapmış olduğunuz etkileşimler kredi notunuzu kısa süre etkilemektedir. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikli olarak kredi veya kredi kartı borçlarınızı belirli bir düzene sokmanız gerekmektedir. Yani belirtilen günde ve tutarda ödemelerinizi yapınız. Bütçenize uygun kredi kartı kullanınız. Ödeyemeyeceğiniz tutarda bir limite sahip kredi kartı kullanmayınız. Her zaman ödeme gücünüze göre banka ürünlerinizi seçiniz. Yanlış bilinen bir bilgi bulunmaktadır. Birçok banka aracılığıyla yapılan kredi başvuruları kredi notunuzu etkilememektedir. Sık kredi başvurusu daha çok bankanın tasvip etmediği bir durumdur.  

Kredi notu düşük olan kişiler, bankaların internet başvurularını veya uygulamalarını kullanırsa krediye daha kolay ulaşabilir. Bu durumlar sonucunda “Sicilim bozuk kredi almak istiyorum.” diyen kişilerin kredi kullanımı sağlayabilecekleri bankalar şu şekildedir:

 • Aktif Bank (NKolayKredi)
 • Türkiye Ekonomi Bankası (CEPTETEB)
 • QNB Finansbank (Enpara.com)
 • Fibabanka

Bu bankalar ve kredi seçenekleri hakkındaki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

NKolayKredi – Aktif Bank:

Aktif Bank sicili bozuk olana kredi kullanımını NKolayKredi uygulaması ile sağlamaktadır. 18 yaşından büyük her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu krediye başvurabilir. Bu krediye başvurular internet bankacılığı üzerinden yapılmaktadır. NKolayKredi ya da Passolig üyeliği olanlar doğrudan krediye başvuru yapabilir. Bu iki sisteme de üyeliği olmayanlar ise, ilk önce başvuru formunu doldurmalıdır. Kurye ile size gelen evrakları düzenledikten sonra kredinizi kullanabilirsiniz. En az 2000 TL, en fazla 30.000 TL kredi kullanabilirsiniz. Kredinin faiz oranları %2,29’dan başlamakla beraber, 48 aya kadar da vade sağlanmaktadır. Paranızı internet bankacılığı ile hesabınıza aktarabilir, PTT şubelerinden ücretsiz bir şekilde elden alabilir ya da N Kolay Banka Kartı ile ATM’lerden çekebilirsiniz. Ödemelerinizi de yine internet bankacılığı üzerinden, Aktif Bank şubelerinden, PTT şubelerinden ve ATM’lerinden, Akbank ATM’lerinden ve Vakıfbank ATM’lerinden yapabilirsiniz.

Kredisi onaylanan kişilerin doldurması gereken evraklar:

 • Bankacılık Hizmetleri ve Belirli Süreli Tüketici Kredisi Sözleşme Öncesi Bilgilendirme Formu,
 • Bankacılık Hizmetleri ve Belirli Süreli Tüketici Kredisi Sözleşmesi,
 • Kredi Koşullarına İlişkin Bilgiler ve Geri Ödeme Planı,
 • İhtiyaç Kredisi Ürün Bilgi Formu,
 • Temel Bankacılık Ürün ve Hizmetleri Bilgi Formudur.

CEPTETEB:

CEPTETEB bir Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) uygulamasıdır. En az 1000 TL, en fazla 30.000 TL olmak üzere kredi kullanabilirsiniz. Faiz oranları %2,79’dan başlamaktadır. Kredi için kefil veya teminat istenmemektedir. Başvurularınızı CEPTETEB internet sitesi veya mobil uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. Kredinizi de CEPTETEB internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığı ile ödeyebileceğiniz gibi TEB ATM’lerinden de ödeyebilirsiniz. CEPTETEB müşterisi olanların kredileri hesabına doğrudan yatmaktadır. CEPTETEB müşterisi olmayıp başvuranlar ise bir kerelik olmak üzere şubeye çağrılmaktadır. Başvuru sonucunuz yaklaşık 3 dakika sonra cep telefonunuza SMS olarak gelmektedir.

Enpara.com:

Enpara.com QNB Finansbank’a bağlı bir uygulamadır. Enpara.com ile en az 1000 TL, en fazla 50.000 TL kredi kullanabilirsiniz. Vadelerinizi 1 aydan 48 aya kadar kullanabilirsiniz. Krediye ait faiz oranları ise %2,77’den başlamaktadır. Enpara.com müşterileri doğrudan başvurularını yapabilir. Enpara.com müşterisi olmayanlar ise ön başvuru formunu doldurmalıdır. Sonra kendilerine gelen evrakları doldurmalıdır. Böylece kredi kullanımına açık olabilirler. Başvurular Enpara.com sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvurunuz 8 iş saati içinde sonuçlanmaktadır. Sonuç size bildirilmektedir. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa ödeme planı ve sözleşme düzenlenmektedir. Kredi ödemelerinizi Enpara.com sitesi üzerinden internet bankacılığından, mobil bankacılıktan ve telefon şubesinden yapabilirsiniz. Ayrıca QNB Finansbank ATM’lerinden de ödemelerinizi yapabilirsiniz.  

Fibabanka:

Fibabanka kendi müşterilerine telefon ve internet bankacılığı aracılığıyla kredi kullanabilirsiniz. İnternet başvurularında 20.000 TL’ye kadar kredi sunmaktadır. Kredilerinizi 48 ay vadeli ödeyebilirsiniz. Telefon başvurularında 25.000 TL’ye kadar kredi sağlanmaktadır. Kredinizi 24 aya varan vade seçenekleri ile ödeyebilirsiniz. Her iki kredi için de faiz oranları ise %2,09’dan başlamaktadır. Başvurduktan sonra sonuç olumlu olursa, 7 gün içerisinde kredi paranızı teslim etmektedirler. Kredi kullanımlarında herhangi bir belge, kefil veya teminat talep edilmemektedir. Hatta şubeye gitmenize bile gerek duyulmamaktadır. Hafta sonu da dahil olmak üzere istediğiniz zaman başvurunuzu yapabilirsiniz. Onay alan krediler doğrudan hesabınıza aktarılmaktadır. Ödemelerinizi hesaplarınız ve Fibabanka şubeleri (gişe, internet, mobil vb.) ile yapabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER