En Uygun Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

En Uygun Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

En Uygun Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar hangisi? Uygun Faizli İhtiyaç Kredisi, günümüzde birçok kişinin finansman desteği almak için başvurduğu ve sıkça kullandığı yöntemlerden birisidir. İhtiyaç kredilerinin amacı; kişileri aniden gelen finansman ihtiyacına karşı rahatlatmak ve onların ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede karşılamaktır. Kısa vadeler ile alınabilen ve düşük miktarda temin edilen kredilerin hepsi ihtiyaç kredisi olarak adlandırılır. Buna durumda, ihtiyacına göre kredi çekmek isteyen herkes kredi başvurusunda bulunup, ihtiyaçlarını aldıkları bu krediler ile giderebilmektedirler. Genel anlamda acil para ihtiyacının karşılanmasında kullanılan ihtiyaç kredileri, ödeme ve plansız gelişen nakit ihtiyaçlarının giderilmesinde de tercih edilen yollardan birisidir. Her banka müşterisine ihtiyaçları doğrultusunda uygun olan kredi desteğini sağlar.

Bu yüzden kredi almak isteyen kişiler kendilerine uygun kredi çeşitlerini detaylı bir şekilde araştırmalıdırlar. İhtiyaç kredilerinin aylık taksit tutarları, kişinin kendi gelirine göre belirlenmektedir. Bu durumda kişinin gelirini aşacak şekilde taksit tutarı ödemesi mümkün değildir. Gelirin en az % 40’lık kısmı banka tarafından aylık olarak taksitlendirilir. Yani kişi hiçbir zaman ödeyemeyeceği kredi taksitini almamış olur. Bankaların bünyesinde bulunan uzman kişilerce kredi hesaplamaları yapılır. Böylece kişiye en uygun vade ve faiz oranlarınca kredi imkânı sağlanmış olur. Kişinin aylık geliri, ödemesi gereken kredi miktarının en az 2 katı olması gerekmektedir. Çünkü banka, kişiden bu teminatı kredi vermek için almak zorundadır. Buna göre; aylık geliri 2.000TL olan birisi yaklaşık 800TL ile 1000TL arasında kredi taksiti ödeyebilir. Buna ek olarak mevcut kredi ödemeleri de bu hesaplamalara dahil edilmek zorundadır. Kredi başvurusunda bulunan kişiler hızlı bir şekilde banka tarafından değerlendirilir. Eğer daha önceden bankadan kredi alınmış ve zamanında ödeme yapılmamışsa, bu kredi başvurusu yapan kişiye eksi puan kazandırır ve kişinin kredi alma ihtimali düşer. Gereken şartları sağlayan her 18 yaşını doldurmuş kişi ihtiyaç kredisi için bankalara başvurabilir.

Bankalara Göre Uygun Faizli Kredi Hesapları

Uygun faizli kredi hesapları yapmak, gelişen teknoloji ve bankaların sundukları imkânlar açısından artık çok daha kolaydır. Son dönemde akıllı telefon kullanımının artması ve internete erişimin hızlanması ile kredi başvuruları ve hesaplamaları artık çok rahat yapılmaktadır. Bu durumda kişiler bankalarla tek tek görüşmek yerine, şubelere gitmeden, kendi gelirlerine uygun kredi hesaplarını kendileri yapabilirler. Her bankanın kullanmış olduğu internet sitesi üzerinden ya da kişilerin hizmetine sunulmuş online uygulamaları sayesinde kredi hesabı yapmak ve gerekli ihtiyaç kredilerine başvurmak çok kolaydır. Uygun faizli ihtiyaç kredisi için aşağıda bazı bankaların faiz oranları ve vade seçenekleri verilmiştir. Bu durumda 10.000TL’lik ihtiyaç kredileri 36 aylık vade seçeneği ile bankalara göre aşağıda şu şekilde hesaplanmıştır;

 • Akbank; %2,80 faiz oranı ile aylık 482,97TL, toplam ödeme ise 17,436,92TL
 • Teb Bankası; %2,90 faiz oranı ile aylık 491,43TL, toplam ödeme ise 17,691,48TL
 • Deniz Bank; %2,47 faiz oranı ile aylık 455,58TL, toplam ödeme ise 16,450,88TL
 • Fiba Bank; %2,15 faiz oranı ile aylık 429,79TL, toplam ödeme ise 15,522,44TL
 • ING Bank; %2,59 faiz oranı ile aylık 465,45TL, toplam ödeme ise 16,806,20TL
 • İş Bankası; %2,05 faiz oranı ile aylık 421,89TL, toplam ödeme ise 15,238,04TL
 • Burgan Bank; %3,03 faiz oranı ile aylık 502,52TL, toplam ödeme ise 18,090,72TL
 • Garanti Bankası; %2,59 faiz oranı ile aylık 476,26TL, toplam ödeme ise 17,197,86TL
 • Halk Bank; %1,97 faiz oranı ile aylık 415,63TL, toplam ödeme ise 14,962,68TL’dir.

Buna göre yukarıda verilen bankaların faiz oranları ve vade seçenekleri, ihtiyaç kredisi almayı düşünen kişiler tarafından incelenmelidir. İhtiyaç kredisine başvurularda kişilerin gelir düzeyleri göz önüne alındığından, başvuruda bulunacak olan bireyler kredi hesaplarını bankaya gitmeden kendileri de yapabilirler. Fakat bir uzman danışmanlığında uygun olan kredilerin ve aylık taksitlerin hesaplanması kredi alacak olan kişilere bankalar tarafından önerilmektedir.  İhtiyaç kredilerinin faiz oranları her bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden kredi almayı düşünen kişilerin bankaların faiz oranlarını güncel olarak takip etmelerinde fayda vardır. Böylelikle daha sonrasında oluşabilecek olan herhangi bir karışıklığın önüne geçilmiş olur. Ayrıca her bankanın, müşterilerinden talep ettikleri şartlar bazı durumlara göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden kredi çekmeden önce başvuracak olan kişilerin detaylıca araştırma yapmaları önerilir

Uygun Faizli İhtiyaç Kredilerine Nasıl Başvurulur?

Uygun faizli ihtiyaç kredilerine başvurma yöntemlerinde, her bankanın kendine özgü sistemi olduğu için yapılacak olan kredi başvuruları da bankalara göre farklılık gösterebilir. Son yıllarda artan teknolojik cihazlar ve yaygın internet kullanımı sayesinde birçok banka işlemlerini “online” olarak halletmektedir. Her bankanın resmi internet sitesi mevcuttur, bu siteler kullanılarak kredi alımlarına ilişkin detaylar öğrenilirken aynı zamanda kredi başvurusunda da bulunulabilir. Böylece hem zamandan hem de kişinin harcadığı efordan tasarruf edilmiş olunur. Acil parasal ihtiyaçları olan kişiler de beklemeden kredilerine sahip olabilirler. Ayrıca krediler bankalar tarafından onaylanır onaylanmaz kişilerin banka hesaplarına anında yatırılır. Bu şekilde banka sırası bekleme ya da evrak hazırlama gibi işlerle uğraşılmasına gerek kalınmaz. Online başvuruların haricinde kişiler SMS yolunu kullanarak başvuru yapma imkânına sahiptirler. Buna göre bazı bankaların ihtiyaç kredisi için kredi başvuru yöntemleri aşağıdaki gibidir;

 • Akbank’tan ihtiyaç kredisi almak isteyen kişiler bankanın resmi internet adresi olan “www.akbank.com.tr” ye giriş yaparak, kredi başvurusu için gerekli formu doldurabilirler. Bankanın kendi müşterilerine sağladığı avantajlar doğrultusunda, banka müşterilerinin bu formu doldurmasına gerek yoktur. Ayrıca 4425’e kişiler Kredi yazarak SMS göndererek de başvuruda bulunabilirler.
 • İş Banka’sından ihtiyaç kredisi almak için; “www.işbank.com.tr”yi ziyaret ederek bilgi formunu doldurabilir ve istenilen kredi tutarı ile vade seçenekleri belirtilerek kredi başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca “Nakit, TC Kimlik No, Kredi Tutarı, Aylık Gelir” aralarında boşluk bırakılarak 4402’ ye SMS atılabilir.
 • Ziraat Bankası; kredi başvuruları “www.ziraat.com.tr ”  adresinden bireysel başvuru kredisi seçeneğine tıklayarak başvuru formu doldurulur. Ya da kişiler 4747’ye kredi başvurusu işlemleri için SMS atabilirler.
 • Deniz Bank; kredi başvuru işlemlerini “ www.denizbank.com.tr ”  adresinde bulunan bireysel krediler üzerinden gerçekleştirir.
 • KuveytTürk; bankanın online başvuru işlemleri bulunmadığından, başvuru yapacak olan kişilerin; bizzat bankaya ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak için müracaat etmeleri gerekmektedir.
 • Halkbank; cep telefonundan 444 0 400 numaralı halk bank müşteri temsilcilikleri aranabilir ya da “ www.halkbank.com.tr ”  resmi internet adresinden ihtiyaç kredisi başvurusuna ilişkin detaylar öğrenilebilir.

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi başvuru şartları; kişiler tarafından sağlandığı takdirde bankalardan kolayca temin edebilirler. Kişilerin durumlarına göre; bankalar kredi alacak olan müşterilerden belirli şartları yerine getirmesini bekler. Fakat tüm bankların ortak olarak dikkat ettiği en önemli husus kişilerin kredi puanlarıdır. Yani bir kişi daha önceden aldığı bir krediyi sorunsuzca geri ödeyip ödemediğine bakılır. Bu bağlamda daha önce aldığı krediyi sorunsuzca ödeyen kişilerin kredileri kolayca verilmektedir. Her bankanın yerine getirmesi için müşterilerden bekledikleri şartlar değişebilir bu yüzden kredi almadan önce kredi alınacak olan bankanın şartları detaylıca öğrenilmelidir. İhtiyaç kredisi başvurusu için bankaların istedikleri belgeler;

 • Bankaların internet sitelerinden temin edilebilecek olan kredi başvuru formları,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı
 • Kişilerin gelirlerini gösteren belgeler veya maaş bordrosu gibi belgeler başvuruda bulunmak için gerekli belgelerdir.
Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 00:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER