Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar

Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar

Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar, son günlerde ev sahibi olmak isteyen kişiler tarafından en çok araştırılan konulardan birisidir. Birçok insan kira ödemeden kendi evinde oturmanın hayalini kurmaktadır. Ancak günümüzde hayat pahalılığından dolayı ev almak oldukça zorlaşmıştır. Artan konut fiyatları ve vergiler sebebiyle; orta gelirli vatandaşların ev sahibi olabilme umutları da günden güne azalmaktadır. Bu sebepten ötürü orta gelire sahip olan kişiler, bankaların sunduğu kredi avantajlarından faydalanmak isterler.

Böylece ev sahibi olmak isteyen orta gelirli vatandaşlar, bankaların kendileri için sunduğu konut kredi avantajlarından faydalanabilirler. Ülkemizde bir çok banka müşterileri için kredi imkanı sağlamaktadır. Gerek ihtiyaç kredileri olsun gerekse taşıt kredileri için kendilerine başvuruda bulunan binlerce kişiye finansman desteği sağlamaktadırlar. Bankaların müşterileri için sunduğu diğer avantaj ise Konut Kredileridir.

Özellikle orta gelirli vatandaşın ev sahibi olma hayallerini gerçekleştiren bankalar ile günümüzde kendi evinin sahibi olmuş pek çok kişi mevcuttur. Her bankanın kendisine özel uyguladığı kurallar çerçevesinde kişilere konut kredisi verilir. Fakat ülkemizde olan bankaların çeşitliliği düşünüldüğünde, faiz oranları veya vade seçenekleri her banka için değişmektedir. Konut kredisi almak isteyen kişinin gelirine göre geri ödenecek miktar banka tarafından vadelere bölünerek alınır. Kişinin gelir düzeyine göre aylık taksitlere bölünen toplam miktar kişinin zorlanmadan krediyi ödemesine olanak sağlar. Bu sayede kredi alan bireyler kendi gelir düzeyini geçmeyecek şekilde belirli faiz oranları ile bankaya taksitler halinde çektikleri miktarı geri öderler. Bu krediyi alabilmek için bankaların; kişilerden istediği bir takım teminatları bankaya belgelendirmek gerekir.

Bu teminatlar ile banka ödeme yapılacağından emin olduktan sonra kredi almak isteyen kişilere kredi imkânı sağlamaktadır. Ancak bankaların hangi evler için kredi verip, hangi evler için kredi vermeyeceğini araştırmak gerekir. Kredi almak için teminat gösteremeyeceğiniz bir ev ile bankaya yapılan başvurular banka tarafından kabul edilmeyerek, işlem yapılmadan geri dönecektir. Bankalar kredi verirken, krediyi verdikleri kişilerden bazı teminatları isterler. Bu teminatlar kişiye ait taşınmaz mal varlıkları, kefil ya da düzenli gelire sahip olduklarına dair belgeler veya maaş bordrolarını içerir. Olası bir kredi ödenmemesi halinde, bankanın; kişinin aldığı krediye karşılık, ipotek olarak aldığı bu malları satma hakkı doğar. Bu yüzden bankalar kredi verirken sadece satabilecekleri malları teminat olarak kabul ederler ve kişilerin teminat olarak gösterdikleri mallara, bu şekilde ipotek koymaktadır. Bu yüzden kat irtifakı ya da kat mülkiyeti bulunan konutlar banka tarafından kabul edilir. Bu yüzden arsa tapulu yani hisseli daireye kredi almak mümkün değildir. Bankanın kredi vermesi için evlerin mutlaka kat mülkiyeti tapusuna sahip olmaları gerekir. Mevcut arsa tapulu daireye kredi almak isteyen kişiler yine de bankalar ile görüşebilirler. Bankalar; uzman danışmanları ile arsa tapulu daireye kredi almak için destek ya da fikir almak isteyen müşterilerine başka alternatif yollar tavsiye edebilirler. Bu yüzden öncelikli olarak detaylı banka araştırması yaptıktan sonra, görüşülmesi düşünülen banka ile irtibata geçilmelidir.

Bankalar Hangi Evlere Konut Kredisi Verirler?

Bankaların konut kredisi verdikleri evler, bankanın kredi vermek için istedikleri şarta uyan evler olmak zorundadırlar. Kişiler konut satın almak istiyorlarsa, öncelikli olarak bankanın kendilerinden istedikleri bir takım şartları yerine getirmekle yükümlüdürler. Ancak bu sayede istedikleri ev için bankadan kredi çekebilirler. Konut kredisi almayı düşünen kişilerin alacakları ev için bankadan krediyi alıp alamayacaklarını bilmeleri gerekir. Aksi takdirde kredi için başvuruda dahi bulunamazlar. Almak istedikleri evin de banka tarafından değerlendirmeye alındığı düşünülürse, bu evlerin belirli kriterleri karşılamaları gerekir. Bu yüzden kredi başvurusu yapmak için acele etmeden öncelikle alacağınız evin bankanın kriterlerini sağlayıp sağlamadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Kriterleri sağladığına emin olduğunuz ev için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Buna göre kredi başvurusu yapıldığında;

 • Konut Kredisi için başvurduğunuz banka tarafından size bir uzman ataması yapılır. Bu uzmanın hazırlayacağı ekspertiz raporuna göre evin değeri belirlenir ve buna göre verilecek olan konut kredisi miktarı ayarlanmış olur. Ekpertiz işlemleri için ise sizden evin tapusunun fotokopisi istenir. Burada tapuya bakılarak Tapu Tahkikatına göre, evin üzerinde herhangi bir ipotek, haciz ya da şerh olup olmadığına bakılır.
 • Evin kat irtifakının olup olmadığı kontrol edilir.
 • Evin iskanının alınıp alınmadığı kontrol edilir.
 • Tamamlanmış olan evlerin kat mülkiyetlerinin olması kredi verilmesi açısından önemlidir. Bankalar öncelikli olarak evin kat mülkiyetinin olup olmamasına bakıyorlar ancak kat mülkiyeti henüz bulunmayan bir evin kat irtifakı değerlendirilerek, bankanın uygun görmesi halinde, konut kredisi verilebiliyor. Fakat bu durum ekpertiz raporu hazırlayan uzmanlar tarafından onaylanmalıdır.
 • Bankalar kredi verecekleri evin aşırı derecede hasarlı olma durumunu da inceliyorlar, eğer evde aşırı bir hasar varsa kredi almak mümkün olmuyor. Ayrıca kredi için evin zorunlu deprem sigortasının (DASK) da yapılmış olması gerekmektedir. Bu sigorta yapılmadığı takdirde alım ya da satım işlemleri gerçekleştirilemiyor.
 • Banka için önemli olan konulardan birisi de; ev için çekilen konut kredisi ödenmediği takdirde evin kolayca satılarak paraya dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğidir. Eğer banka evin değerli olmadığını düşünürse kredi vermez.
 • Konut kredisi alabilmek için evin en az %80’inin bitirilmiş olması gerekmektedir. Fakat bu durum bankaların kurallarına göre değişiklik gösterebilir.
 • Tapusu hisseli olan evlerde ise kredi sorunları genel olarak yaşanıyor. Çoğu banka hisseli tapuya sahip olan evlere kredi vermeye yanaşmasa da eğer tüm hissedarların hisselerini satması konusunda anlaşılabilirse banka kredi verebilir. Fakat bu durumun kredi alınacak olan banka ile görüşülmesi gerekmektedir.

Konut Kredisini Nasıl Alabilirim?

Konut Kredisine başvurmak için, müşterilerin hazırlamaları gereken bir takım belgeler vardır. Bu belgeler hazır olduğu takdirde kişiler konut kredisi için başvuruda bulunabilirler. Bu belgeler;

 • Nüfus cüzdanı,
 • İkametgâh belgesi,
 • Maaş bordrosu ya da serbest çalışan kişiler için Vergi Levhası,
 • Alınacak konut için kat mülkiyeti tapusu veya kat irtifakı tapusu
 • Yapı kullanım izin belgesi
 • İnşaat Ruhsatının fotokopisi gibi belgeler kişilerden istenmektedir.

Ayrıca konut kredisi yaptırırken gereken belli başlı zorunlu sigortalar şunlardır;

 • Yaşam sigortası,
 • Konut Sigortası,
 • DASK

Bankanın istediği bu belgeler hazırlandıktan sonra kişiler bankaların resmi internet siteleri üzerinden online olarak ön başvuruda bulunabilir. Ya da banka şubelerine giderek başvuru işlemlerini başlatabilirler.

En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Düşük faizli konut kredisi almak için, birçok kişi  bankaların faiz oranlarını takip etmektedirler. Bankaların müşterileri için sunduğu en avantajlı kredilerin başında gelen Konu Kredileri, tüm bankalar tarafından alınabilmektedir. Buna göre 2018 yılı için en düşük faizle Konut Kredisi veren bankalar;

 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • QNB Bankası
 • Finansbank
 • TEB Bankası
 • Türkiye İş Bankasıdır.

Fakat faiz oranları sürekli değiştiği göz önüne alınarak; Konut Kredisi almak isteyen kişiler, detaylıca tüm bankaların faiz oranlarını ve vade seçeneklerini araştırmalı ve kendi kredi hesaplamalarını yaptıktan sonra bankadan kredi başvurusu hakkında detaylı bilgi almalıdırlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER