Arıcılık Kredisi 2018 (Arıcılık için kredi)

2018 aracılık kredisi veren bankalar ve arıcılık kredisi için nasıl başvuru yapacağınız hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik.

Arıcılık Kredisi 2018 (Arıcılık için kredi)

2018 aracılık kredisi veren bankalar ve arıcılık kredisi için nasıl başvuru yapacağınız hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik. Arı yetiştiriciliği yaparak geçinenler için bankalar büyük destekler sağlıyor. Hali hazırda arıcılık mesleğini yapan veya arıcılık mesleğinize yeni girecekler arıcılık kredisinden yararlanabilirler. Kimlerin arıcılık kredisinden yararlanacağını ve hangi bankalardan bu kredileri temin edebileceklerini makalenin ilerleyen bölümlerinde detaylandıracağız. Öncelikle, kısaca arıcılık kredisinden bahsedelim. Arıcılık kredisi, geçimini bal arısı yetiştirip elde edilen bal arısı ürünlerini satan kişiler için özel olarak yapılandırılan ve verilen kredilerdir. Arı yetiştiriciliği yapan herkes bu kredileri almak için başvurularda bulunabilirler. Arıcılık kredisi veren bazı bankalar şunlardır;

 • Türkiye Şeker Bankası: Tarım ve hayvancılık alanında en kapsamlı kredi imkânı sunan bankaların başında hiç şüphesiz Türkiye Şeker Bankası geliyor. Şekerbank müşterilerine arıcılık faaliyetine ilişkin giderleri finanse eden esnek krediler sunuyor.
 • Qnb Finansbank: Qnb Finansbank arı yetiştiriciliği için harcanan giderlerin çoğunun karşılanması için uygun ödemeli faiz imkânlarıyla uygun arıcılık kredisi hizmeti sunmaktadır.
 • Ziraat Bankası: Çiftçi ve hayvancılık yapanların sıklıkla tercih ettiği bankalardan en önemlisi ziraat bankasıdır. Çiftçiye ve hayvancıya uygun ödemeli kredi imkânları ile destek kredileri sunmaktadır.

Bu üç bankanın dışında Türkiye’de daha birçok banka arıcılık ve tarımla ilgili birçok kredi vermektedir. Arıcılık yapanların en çok tercih ettiği bankalar ise yukarıda bahsettiklerimizdir. Bu bankalardan bahsetmenin size uygun arıcılık kredisi arayışınızda faydalı olacağını düşünmemizdendir.

Arıcılık Kredisi Veren Devlet Bankaları

Tarıma ve hayvancılığa destek ve hibeler veren bankaların çoğu devlete aittir. Bunun nedeni ise şöyle açıklanabilir; devletin ülke çapında tarım ve hayvancılığın gelişmesi yönündeki politikaları ve üretimde dışa bağımlı olmayı azaltmayı hedefleyen politikaları bu desteklerin verilmesinde en büyük etkendir. Arıcılık kredisi alabileceğiniz devlet bankaları;

 • Ziraat Bankası

 • Vakıfbank
 • Halk Bankası

Bunun yanında özel bankalardan da arıcılık kredisi talebinde bulunmanız mümkün. Özel bankalar ise şu şekildedir;

 • Qnb Finansbank
 • Türkiye Şeker Bankası

Arıcılık Kredisi 2018 Şartları

 • Türkiye Şeker Bankası: Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği kısa adıyla (TAB) ve illerdeki bağlı arı yetiştirici birlikleri, arıcılık faaliyetlerinde bulunanların gider ve masraflarının karşılanması için esnek ve uygun ödemeli krediler sağlıyor. Şunu hatırlatmakta yarar var; Türkiye Şeker Bankası yalnızca birlik üyesi kişilere bu kredileri sunmaktadır. Eğer birlik üyesiyseniz; 36 aya kadar vadeli ve yıllık ödeme ve 1 yıldan fazla ya da 1 yıllık birlik üyesi arıcılar için geçerlidir.

 • Qnb Finansbank: Finansbank’ın sağladığı arıcılık kredisi ile arı kolonisi alımı, balmumu, şeker vb. çoğu üretim masraflarınız karşılanmaktadır. Sağladığı faydalar ise şunlardır; Üretime ilişkin maliyetlerin %75’ini karşılar, müşteri bazlı olarak %85’e kadar bu oran arttırılabilir, 24 ay vade uygulama imkanı ve 1 – 3 – 6 – 12 ayda bir ödeme sağlanır.

 • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası, arıcılık kayıt sisteminde olan arı yetiştiricilerine ve en az 50 ve üzeri adet kovana sahip üreticilere arıcılık destek kredisi sunmaktadır. 1,5 milyon TL ve %50 faiz indirimi ile şartları sağlamanız durumunda arıcılık kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Arıcılık Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

2018 yılında arıcılık Kredisi başvurusunda bulunmak isteyenler için başvuru esnasında istenebilecek bazı bilgi ve belgeler şu şekildedir; Kredi Kayıt Bürosu’ndan kredi notunuz 1700 puandan fazla ise arıcılık kredisi için sizden;

 • Düzenli çalışıyor olmaları şartıyla iki tane kefil

 • Vergi dairesinden alınmak şartıyla, vergi borcu olmadığını gösteren belge 
 • İPOTEK edilecek taşınmaz malları gösteren belge
 • Gelir beyanı ve çıkış belgesi

Sizden arıcılık kredisi için istenebilecek belgeler arasındadır.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER