Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar

Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar

Araçların tamamına kredi almak, artan vergi oranları ve yükselen araç fiyatları sebebiyle birçok kişinin merak ettiği önemli konulardan birisidir. Günümüzde artan giderler ve pahalılaşan hayat şartları sebebiyle araç satın almak gittikçe zorlaşmaktadır. Fakat arabanın da artık bu devirde bir ihtiyaç haline gelmesi, insanları araba alabilmek için alternatif yollar bulmaya teşvik etmektedir. Hali hazırda peşin parası olmayan birçok kişi, satın alacakları arabaların tamamına bankalardan kredi çekip çekemeyeceklerini merak ederler. Bankaların, kişilerin ihtiyaçlarına göre verdiği kredilerden en önemlileri ihtiyaç ve taşıt kredisidir.

Finansman açıdan zor durumda kalan bireyler, gerekli şartları sağladıkları takdirde bankalardan ihtiyaçlarına yönelik kredi çekebilirler. Özellikle acil durumlar için kullanılan banka kredileri kişilerin anlık finansman ihtiyaçlarına cevap vererek onları yaşadıkları maddi darlıktan kurtarmaktadır. Bankalardan çekilen krediler ise bankaya belirli bir faizle, vade uygulanarak geri ödenir. Durum böyle olunca elinde araba almak için gerekli olan peşinatı olmayan birçok vatandaş taşıt kredisini arabanın tamamına kullanıp kullanamayacaklarını merak eder.

Bankalardan belirli faiz oranları ile taşıt kredisi almak mümkündür. Fakat banka hiçbir koşulda taşıt kredisi başlığı altında, size arabanın tamamında kullanabileceğiniz krediyi vermez. Yani taşıt kredisi ile hiçbir bankadan, arabanın tamamına kredi çekemezsiniz. Bankalardan taşıt kredisi alırken; banka öncelikli olarak alacağınız arabanın sıfır ya da 2. El olup olmadığını belirtmenizi bekler. Çünkü ikinci el araçlar ile sıfır kilometre araçlar için uygulanan prosedür farklıdır. İkinci el araçlarda genellikle 5 yaşını geçmemeleri beklenir. Buna göre bankalar;

  • Değeri 100.000TL'ye kadar olan araçlar için, arabanın değerinin %75 oranında,
  • Değeri 100.000TL'den fazla olan araçlar için, arabanın değerinin %80 oranında kredi imkânını kredi almak isteyen kişiler için sağlar.

 Yani araç satın almak için elinizde bir miktar paranın da olması gerekir. Bu para ile araç bedelinin bir kısmını siz ödersiniz.( Genellikle %25’lik kısmı ödenir.) Bu durum yasalarla belirtilen bir durum olduğu için arabanın tamamına kredi çekmek hiçbir banka tarafından sağlanamaz. Kurallarla sınırlandırılan bu durum, hiçbir banka tarafından esnetilemeyeceği gibi kişilerin arabanın tamamına kredi alması için taşıt kredisi başlığı altında herhangi bir alternatif bulunmamaktadır. Ayrıca bazı kişilerin düşündüğü gibi galerilerden rica yöntemi kullanılarak yüksek bedelli fatura kesmelerini istemek, hem riskli hem de gereksiz bir davranıştır. Çünkü banka bireylere taşıt kredisini sağlarken, aracın kasko bedeline bakmaktadır. Kasko bedeline bakıldığında aracın gerçek değeri ortaya çıkacağı için yüksek bedelli fatura kestirmek işe yaramaz.

Bu yüzden bankadan aracın tamamına kredi çekmek için bu tarz riskli yolların denenmemesi gerekmektedir. Elinde hiç peşinat bulunmayan kişiler için taşıt kredisinden ayrı olarak başvurabilecekleri alternatif yollar bulunmaktadır. Kişiler bu alternatif yolu kullanarak, almak istedikleri aracın tamamına bankadan kredi alabilirler. Fakat yine de kredi çekmek isteyen kişilerin kendilerine uygun kredi seçeneklerini detaylıca araştırmaları ve bir uzmana danışmaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca bankaların resmi internet siteleri üzerinde yer alan kredi hesaplama seçeneği ile kendilerine uygun kredileri, vade seçeneklerini ve faiz oranlarını araştırıp en uygun olan krediyi bulabilirler. Kredi almak için bankaya başvurmadan önce belirli konularda fikir sahibi olmak kişilere hem zaman kazandıracak hem de durumlarına uygun krediler hakkında karar vermelerini kolaylaştıracaktır.  

Aracın Tamamına Kredi Almak için Alternatif Yollar Nelerdir?

Aracın Tamamına Kredi Almak için kullanılan alternatif yolları bilmek, taşıt kredisi kullanmadan araç bedelini karşılayabilir. Taşıt kredisi alma koşulları kanunlar ile sınırlandırıldığı için aracın tamamına kredi almak maalesef mümkün değildir. Ve hiçbir banka tarafından kişiye sağlanamaz. Hal böyle olunca elinde hiç peşinat bulunmayan kişinin araba alması da imkânsız hale gelmiştir. Fakat kredi almak isteyen kişiler, taşıt kredisi kullanarak bu işlemi gerçekleştirilmez. Bu duruma alternatif olarak üretilebilecek yollardan birisi İhtiyaç Kredileridir. Bankaya kredi başvurusunda bulunurken kişiler taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisine başvuruda bulunabilirler. Böylece almak istedikleri aracın tamamına krediyi alarak ödemelerini yapabilirler. Fakat unutulmaması gereken nokta taşıt kredisi ile ihtiyaç kredisi arasında değişen faiz oranlarıdır.

Bu durum göz önünde bulundurularak kişiler kredi çekmelidirler. Ayrıca bankalar İhtiyaç Kredisi verirken de kişilerden belirli şartları sağlamalarını istemektedirler. Araç almak için kullanılacak olan ihtiyaç kredileri belirli bir limiti aşmamalıdır. Araba satın almak için kullanılacak olan ihtiyaç kredileri, eğer çok yüksek limitli olursa banka tarafından kabul edilmeyebilir. Bu gibi detayları bankaların şubelerine giderek öğrenmek gerekir.

Taşıt Kredisi Almak için Başvuru Şartları Nelerdir?

Taşıt Kredisi Almak isteyenler için, bankaların müşterilerinden talep ettikleri belli şartlar vardır. Bu şartları eksiksiz olarak yerine getiren kişilere taşıt kredisi verilmektedir. Günümüzde insanların yaşamının hızlanması ile araç sahibi olmak artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ancak günümüz şartları dikkate alındığında, orta gelirli olan bir vatandaşın günümüz şartlarında araba satın alması maalesef çok da kolay olmamaktadır. Özellikle artan vergiler ve yükselen taşıt fiyatları araba sahibi olmak isteyen kişilerin işlerini iyice zorlaştırmaktadır. Böyle bir durumda araba satın almak isteyen vatandaşlar, çözüm yolu olarak düşündükleri bankalara yönelir. Bankaların müşterileri için sunduğu taşıt kredilerini kullanarak araç satın alma işlemlerini halledebilirler. Fakat kanunlar ile sınırlanan taşıt kredisinde arabanın tamamına kredi sağlanması mümkün değildir. Ancak bankanın uygun gördüğü kadarı ile kişilere kredi sağlanır. Taşıt kredisinden faydalanmak isteyen kişiler, bankaların kendilerinden beklediği bir takım şartları yerine getirdiği takdirde kredilerine kavuşabilirler. Taşıt Kredisi almak isteyen bir kişinin yerine getirmesi gereken şartlar şunlardır;

  • Kredi kullanacak olan kişiler 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
  • Düzenli bir gelire sahip olduklarına dair belge ya da kişilere ait maaş bordrosu gerekmektedir.
  • SGK kaydı bulunmalıdır. ( En az 3 ay önce girişinin olması gerekir.)
  • Kişinin kredi notunun yüksek olması gerekir. Kredi notu düşük kişilerin kredi alma şansı azalır. Eğer daha önce bankadan kredi alınmış ve alınan kredi ödenmemiş ise kişilerin kredi notları düşer ve bankaların kara listelerine alınırlar. Bu durumda olan kişilerin kredi alma imkânı oldukça düşüktür. Fakat yine de en detaylı ve güvenilir bilgi bankalar tarafından alınmalıdır.

Yukarıda ki şartları sağlayan kişiler bankaların kredi avantajlarından faydalanabilir ve diledikleri kredi çeşidi için başvuruda bulunabilirler. Taşıt kredisi alacak kişilerin bilmesi gereken en önemli noktalardan birisi; kişi krediyi aldığı anda alacakları araba banka tarafından ipotek altına alınmış olacağıdır. Banka taksitlerini ödemeyi bitirdiğinizde ipotek kalkar. Bankanın ipotek koyması ise, kişi krediyi ödemediği takdirde çektiği krediye karşılık, ipotek koyduğu arabayı nakde çevirerek kendini güvenceye almasıdır. Bu şartlar göz önünde bulundurularak taşıt kredisi alınabilir. Size uygun oranda faiz ve bankaları öğrenerek ister internet üzerinden isterseniz direk şubelerden taşıt kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Almak için Başvuruda Gereken Belgeler Nelerdir?

Bankalardan Taşıt Kredi işlemlerine başvurmak için gereken belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Bu belgeler tamamlandığında kredi başvurusunda bulunulabilir. Taşıt Kredisi için gereken belgeler;

  • Nüfus cüzdanı ya da fotokopisi,
  • Kişiye ait maaş bordrosu veya gelir durumunu gösteren belge,
  • Sıfır alınacak araçlar için; satın alınacak araca ait fatura,
  • 2. El araçlar için; satışı yapan kişiye ait son Motorlu Araç Tescil ve Trafik Belgesi’dir.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER