2018 Yılı Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Evlilik yardımı halk arasında çeyiz parası da olarak adlandırılan ve evlenecek çiftlere bir kereye mahsus verilen bir ödenek olarak ön plana çıkmaktadır.

2018 Yılı Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Evlilik yardımı halk arasında çeyiz parası da olarak adlandırılan ve evlenecek çiftlere bir kereye mahsus verilen bir ödenek olarak ön plana çıkmaktadır. Çeyiz parası temelinde evlilik nedeniyle SGK aylığı kesilecek olan ölüm ve yetim maaşı alan kız çocuklarına verilme durumu yatarken, devlet tarafından kız çocuklarına ödenen çeyiz parasının alınabilmesi için evlenen kız çocuklarının evlenene kadar SGK’dan yetim aylığı almaları ve bu aylıklarının evlilik nedeniyle kesilmesi gerektiği de ifade edilmektedir.

Çeyiz Parası Alabilme Detayları

Evlenecek olan erkeklerin 2018 çeyiz parası alabilme hakları bulunmazken kız çocuklarının da bu yardımdan faydalanabilmeleri için belli şartları taşımaları önemli bir zorunluluktur. Yeni evlenecek kadınlar için ödenmekte olan çeyiz parası evlenene kadar SGK’dan yetim aylığı almakta olan ve bu aylıkları evlilik nedeniyle kesilen kız çocuklarına son aldıkları yetim aylığının 24 katı oranında (iki yıllık tutarı) ödenmektedir. Çeyiz parası devlet tarafından peşin olarak ve bir defada ödenirken, evlilik nedeniyle kesilen yetim aylıkları nedeniyle oluşan mağduriyetin bir nebze olsun giderilmesi de amaçlanmaktadır.

2018 Yılı Çeyiz Parası Alma Şartları

Çeyiz parası son dönemlerde sosyal devlet ilkesi kapsamında yeni evlenen çiftlerin kuracakları yuvaya destek amaçlı verilen önemli bir destek olmasının yanında, evlenen kız çocuklarının daha önce aldıkları yetim aylıklarının kesilmesi nedeniyle oluşan mağduriyetin de az da olsa giderilmesi amaçlanmaktadır. Evlenme yardımı için;

  • Çeyiz parası sadece kadınlara verilirken, erkeklerin her ne sebeple olursa olsun çeyiz yardımı alabilme şansları yoktur.

  • Çeyiz parası alabilmek için yeni evlenecek kadınların evlenene kadar anne babalarından ölüm aylığı almaları gerekmektedir. Evlenme nedeniyle bu aylıklar kesilecek olsa da bunun telafisi için devlet tarafından son alınan yetim aylığının 24 katı peşin bir ödenek verilmektedir.
  • Eğer çeyiz parasına başvuracak kadınlar evlenene kadar SGK bünyesinde 4A ya da 4B kapsamında çalışıyorlarsa çeyiz parası başvurularını SGK il ve ilçe müdürlüklerine yapmalıdır. Bu yönde kurum tarafından incelenecek başvurular neticesinde çeyiz paraları peşin olarak kadının hesabına kısa bir süre sonra yatırılmaktadır.
  • Özetle evlenecek olan kadınların 2018 yılı için çeyiz parası alabilmeleri için iki koşuldan birinin gerçekleşmesi gerekmektedir. İlk koşul anne ya da babadan ölüm aylığı alıyor olmak, ikincisi de halihazırda bu aylığın alındığı esnada evleniyor olmaktır.
  • Çeyiz parası alabilmek için herhangi bir yaş alt ya da üst sınırı bulunmamaktadır. Bu yönde halk arasında dillendirilen 25 yaş altı durumu gerçeği yansıtmamakla birlikte ilgili şartları taşıyan tüm kadınlar yaşları kaç olursa olsun çeyiz parası ödeneği için hak kazanabilmektedir. Buradaki tek kıstas ilgili şartları taşıyan kadınların ilk defa evlenmiş olmaları gerektiğidir.

2018 yılı Çeyiz Parası Başvuruları

2018 yılı çeyiz parası başvuruları çeyiz yardımı alınması için olmazsa olmaz bir durumdur. Sistemsel olarak otomatikman çeyiz parası ödeneği ilk defa evlenen kadınlara verilmemekle birlikte evlilik tarihinden itibaren 60 ay süreyle (5 yıl) bu ödeneğe başvurulmaması durumunda hak kaybı olacağı önemle belirtilmelidir. Çeyiz parası başvuruları için;

  • Hak sahibi kadınların bağlı bulundukları SGK il veya ilçe müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine şahsen başvurmaları gerekmektedir.

  • Başvuru esnasında evlilik akdi tamamlanmış olan kadınlardan eksiksiz doldurulmuş olan evlenme ödeneği talep dilekçesi (başvuru dilekçesi) istenirken, evlilik akdinin henüz nüfus kütüğüne işlenmediği durumlarda başvuru esnasında evlilik cüzdanının da ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Çeyiz parası son alınan yetim aylığının 24 aylık tutarı şeklinde olurken, ödemeler başvurunun yapıldığı ayı takip eden ay içerisinde Ziraat Bankası aracılığıyla hak sahiplerine ödenmektedir.
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER