KOSGEB’e E-Devlet Üzerinden Başvuru

KOSGEB’e E-Devlet Üzerinden Başvuru

KOSGEB başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilen işlemlerden biri haline geldi. KOSGEB 1990’lı yıllardan bu yana, işletmecileri ve girişimciler desteklemek için faaliyetler göstermektedir. Her sene çeşitli hibe ve kredi destekleriyle, girişimcilerin ve işletmecilerin maddi sıkıntılarına destek olarak ülke ekonomisini kaldırmayı amaçlamaktadır. KOSGEB’in hedefleri arasında şunlar yer alır:

  1. KOBİ Destek Programı
  2. AR-GE Destek Programı
  3. Kredi Faiz Desteği
  4. Genel Destek Programı
  5. İşbirliği Güçbirliği Destek Programı

Her sene binlerce kişiyi gerek maddi anlamda gerekse araçsal anlamda destekleyen KOSGEB, artık herkesçe bilinen bir kuruluş haline geldi. KOSGEB desteklerini verirken hibe desteği ya da kredi desteği adı altında veriyor. Başka isimde destekleri bulunsa da, en bilinen destek kalemleri bu ikisi olarak karşınıza çıkar. KOSGEB verdiği destekleri geri alır ancak uzun vadelerde ve uygun faiz oranlarıyla geri alır. KOSGEB girişi için, veri tabanına kaydolmak gerekir.

E-Devlet Ve KOSGEB:

E-Devlet üzerinden, günlük hayatta karşılaşacağınız her türlü resmi işlemi dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet’in başlıca hedefleri arasında, kullanımı yaygınlaştırmak da gerekiyor. E-Devlet bu hedefe ulaşmak adına, öncelikle soyağacı sorgulama projesini gerçekleştirdi bu sayede yüzbinlerce kişi soyağacını sorgulamak için e-Devlet şifresi aldı ve siteye giriş yaptı. KOSGEB’e başvuru da en az soyağacı sorgusu gibi çok kullanacak hizmetlerden biri.

E-Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

E-Devlet’e giriş yapmak oldukça basittir. Sizden sadece TC kimlik numaranız ve şifreniz istenir. Bu bilgilerden anlaşılacağı üzere, e-Devlet şifreniz yoksa şifre almanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi almak için size en yakın PTT şubesine şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz sırasında kimlik kartı ve 2 TL yeterli olacaktır. Bu sayede kapalı zarf içinde e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifresini alan ama unutan insanlar da, aynı işlemi gerçekleştirir ancak bu sefer 4 TL ödemek zorundadır. E-Devlet daha önce giriş yapıp cep telefonunu ve e posta adresini doğrulayan kişiler şifremi unuttum kısmına tıklayarak da e-Devlet şifresini yenileyebilir. Tüm bu kolaylıkların yanı sıra, internet bankacılığı kullanan kişilerin de e-Devlet’e giriş yapması mümkündür. Hatta bu sayede herhangi bir şifre kullanmaksızın işleminizi doğrudan gerçekleştirebilirsiniz. Güvenliğiniz için e-Devlet şifrenizi paylaşmamanız gerekir. E-Devlet KOSGEB girişimcilik hizmetini de bünyesine almıştır.

E-Devletten KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden yapılan her işlem gibi, KOSGEB’e başvurmak da oldukça kolay ve pratiktir. Üstelik bu sayede, normalde istenenden daha az sayıda belgeyle KOSGEB’e başvuru gerçekleştirebilirsiniz. KOSGEB başvurusunu e-Devlet’ten gerçekleştirme hizmeti 2018 yılında başlamıştır. E-Devlet’e giriş yapmanızın ardından, KOSGEB başvurusu yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Sadece gerçek şahıs şirketleri de değil, gerçek şahıslar da e-Devlet üzerinden KOSGEB’e başvuru yapabilmektedir.
  2. Anonim şirketler, limitet şirketler ve şahıs şirketleri, yani tüzel kişiliği olan işletmeler, e-Devlet üzerinden KOSGEB’e başvurabilmek için, başvuru işlemlerini merkezi sicil kayıt sisteminde kayıtlı olan temsilcileri aracılığıyla başvuru yapmalıdır.
  3. İşletmeleri münferi olarak temsil eden kişiler ise, herkes gibi e-Devlet üzerinden KOSGEB başvuru işlemini gerçekleştirebilmektedir.
  4. Diğer durumlarda olan kişiler ise öncelikle, işletmelerden aldıkları vekalet dosyasını taratarak sisteme giriş yapmalıdırlar. Elektronik ortama yüklenen vekaletin onaylanması halinde, KOSGEB’e e-Devlet üzerinden başvuru gerçekleşecektir.

KOSGEB e-Devlet üzerinden 13 farklı programla hizmet vermektedir. KOSGEB’e başvuru için gerekli evraklar e-Devlet’te daha sınırlıdır. Bu şekilde başvurunuzu çok daha hızlı bir şekilde ve yorulmadan gerçekleştirebilirsiniz. 22 Şubat 2018 tarihinden itibaren e-Devlet üzerinden başvuru kabul eden KOSGEB, vatandaşlara kolaylıklar sunmaya devam etmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER