KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası, KOSGEB’ten Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası almak için öncelikle kişilerin KOSGEB tarafından verilen Uygulamalı Eğitimi almaları gerekmektedir. KOSGEB; temel amacı kendi işine sahip olmak ya da iş yeri açmak isteyen vatandaşlar için hibe ve faizsiz kredi sağlayan devlete bağlı bir kuruluştur. Bu doğrultuda, vatandaşın geliştirmek istediği projelerine destek vererek ülke ekonomisini canlandırmayı ve vatandaşlar için yeni istihdam alanı oluşturmayı hedefler. Faizsiz kredi imkânları ve hibe destek programları ile işletme sahiplerinin ve girişimcilerin sıkça başvurdukları bir destek sistemine sahiptir. Böylece girişimcilik ruhu bireyler arasında pekiştirilmiş olur. Bu amaçla KOSGEB tarafından tüm illerde Uygulamalı Eğitimler açılarak KOSGEB bünyesinde iş eğitimi verilir.

Bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişilere KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası vermektedir. Bu sertifika ile KOSGEB’e faizsiz kredi ve hibe desteği için başvuruda bulunabilir. KOSGEB tarafından verilen bu sertifikayı alamayan kişiler kredi başvurusunda bulunamazlar. Sertifikanın işletme sahipleri için avantajları oldukça fazladır. Bu yüzden birçok girişimci ve işletme sahipleri her yıl KOSGEB’e Uygulamalı Eğitim almak için başvuruda bulunurlar.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Nedir?

Girişimcilik kursu, her yıl KOSGEB ve İŞKUR tarafından açılan kurslardır. Kredi ihtiyacı veya işletme açarken ortaya çıkan masrafların karşılanması için KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredileri ve hibe desteklerinin alınmasını sağlayan eğitim programlarıdır. Bu program sonunda verilen Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası ile kişiler ihtiyaçları olan finansman desteği için KOSGEB’e başvuruda bulunabilirler. Uygulamalı Girişimcilik Sertifikasına sahip olmayan kişilerin kredi desteği için başvuruları kabul edilmez. O yüzden en az 32 saatlik kurs süresi ya da en fazla 70 saatlik sınıf içi ders ve atölye eğitim süresini başarı ile tamamlanmalı ve Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası mutlaka alınmalıdır. Eğitim sonunda kişiler KOSGEB tarafından kendilerine atanan uzman kişiler ile birlikte iş planlarını oluştururlar.

İş planı hazır olan kişiler gerekli şartları da sağlamak koşulu ile KOSGEB’e kredi başvurusunda bulunabilirler. Her bir eğitim için kabul edilen kişi sayısı maksimum 30 kişidir. %80 oranında devam zorunluluğu içeren eğitim programı iş planlarının pekiştirilmesi için 4 ana modülden oluşur. Eğitim sonunda kişilere seviye yeterlilik testi yapılarak sertifika almaya hak kazanıp kazanmadıkları değerlendirilir. Testi başarıyla geçenler sertifikalarını almaya hak kazanırlar.

KOSGEB Girişimcilik Kursuna Nasıl Başvurulur?

Girişimcilik kursuna başvurmak için, öncelikle başvuruda bulunacak olan kişiler KOSGEB resmi internet sayfasını sık sık takip etmelidirler. Bu sayede illerde açılan eğitimler güncel olarak izlenmiş olur. Belirli dönemlerde, kurumlarla yapılan anlaşmalar dahilinde açılan bu kurslar başlangıç ve bitiş tarihleri açısından önemlidir. Bu yüzden KOSGEB resmi internet sitesinin eğitim duyuru kısmı kontrol edilmelidir. Sitede yayınlanan duyurularda başvuru tarihleri açıklanır. Başvurulmak istenen eğitimin başvuru tarihine göre; KOSGEB resmi internet sitesinden indirilen eğitim başvuru formu doldurularak gerekli kuruma iletilir. Formun değerlendirilmesinden sonra kişiler mülakata alınır ve mülakat değerlendirmesi sonucunda olumlu değerlendirmeye sahip olan kişiler Uygulamalı Girişimcilik Kursuna kabul edilir.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Girişimcilik sertifikası geçerlilik süresi, birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. KOSGEB, eğitim programlarını başarılı şekilde tamamlayan girişimcilere verdiği sertifika ile mevcut destek programı geçerli olduğu takdirde süresiz kullanım imkânı tanır. Yani sertifika sahibi kişi, kendi işini kurmadığı ve destek programı geçerli olduğu müddetçe sertifikasını kullanabilir. KOSGEB’in belirtmiş olduğu herhangi bir sertifika kullanım süresi yoktur. Bu yüzden sertifikası olan herkes, KOSGEB’ten faizsiz kredi ve hibe destek programları için başvuruda bulunabilir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER