KOSGEB Maaş Desteği 2018

Bu yönde işletme sahibi olan KOBİ’lerin lisans mezunu elemanlarının maaşlarının %50’sini KOSGEB karşılarken başvuru şartları ve koşullar da değişkenlik gösterebilmektedir.

KOSGEB Maaş Desteği 2018

KOSGEB’den maaş yardımı temel anlamda üniversite mezunu işçilerin maaşlarının KOSGEB tarafından karşılanması esasına dayanmaktadır. Bu yönde işletme sahibi olan KOBİ’lerin lisans mezunu elemanlarının maaşlarının %50’sini KOSGEB karşılarken başvuru şartları ve koşullar da değişkenlik gösterebilmektedir.

KOSGEB Hizmet Detayları

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) iş kurmak isteyen girişimcilere vermiş olduğu çok değerli desteklerin yanında son dönemde üniversite mezunlarının işsizlik rakamlarının aşağı çekilmesi için işletmelerin desteklenme faaliyetleri de oldukça dikkat çekmektedir. KOSGEB mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler konusunda girişimcileri desteklerken KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018 yanında;

 • Ülke genelinde girişimciliğin teşvik edilmesi
 • Yurt dışında üretilen ve ithal edilen ürünlerin Türkiye’de üretilmesi
 • Türkiye pazarının tüm dünya pazarlarında söz sahibi olması
 • Her tülü üretimin teşvik edilerek ihracat rakamlarının desteklenmesi
 • Her türlü işsizlik rakamının aşağı çekilmesi, ev kadınlarından yeni mezunlara kadar herkese iş imkânı sağlanması
 • İşletme kurulumundan yönetilmesine kadar girişimcilerin her türlü konuda desteklenmesi
 • Ekonomik rakamların artış göstermesi, kişi ve kurumların sosyal ihtiyaçlarının karşılanması
 • KOBİ’lerin ekonomik işlevlerinin ekonomik anlamda arttırılması
 • İşletmenin kazandığı birikimlerin profesyonel anlamda değerlendirilmesine kadar oldukça fazla amaç içerdiği de görülmektedir.

KOSGEB Maaş Desteği Nasıl Sağlanmaktadır?

KOSGEB desteklerinden faydalanmanın ilk koşulunun kişilerin KOSGEB’e kayıtlı bir işletmelerinin olmasından geçmesinin yanında ortada bir iş, bir proje, somut fikirler ve projelerin hayata geçirilmesi konusunda da profesyonel adımlar sağlanmak durumundadır. KOSGEB’in işletmelere ve KOBİ’lere verdiği bu desteklerin kapsamları her geçen yıl artarak devam ederken son dönemde KOSGEB desteklerinin bir türü de işletmelerin personel giderlerinin bir bölümünün karşılanması olmuştur. Nitelikli personel alımlarının desteklenmesi olarak da adlandırılacak bu maaş desteği sayesinde lisans mezunu gençlere daha çok iş imkânı sağlanması da amaçlanmaktadır. KOSGEB maaş desteği için;

 • İşletmelerin öncelikle lisans mezunu çalışanlar için normal ya da İŞKUR vasıtasıyla ilan oluşturması
 • Yapılan görüşmelerin ardından işe alınacak personeller için işe giriş yapılmadan KOSGEB’e bildirim yapılması
 • Personellerin en az dört yıllık bir fakülte ya da dört yıllık bir yüksek okul mezunu olmaları
 • Personellerin iş hayatı için ilk basamağın bu işletmeler olması, maaş desteğinden önce personelin aynı işletmede en az 30 gün çalışmış olmaları gerekmektedir.

KOSGEB Maaş Desteği İçin Yapılması Gerekenler

KOSGEB maaş desteği konusunda hem işletmelerin hem de çalışanların yapmaları gereken bazı detayların olduğu göze çarpmaktadır. Buradan hareketle KOSGEB eleman desteği 2018 için işletmelerin KOSGEB kayıtlarının olması ve KOSGEB üyeliklerinin hali hazırda devam etmesi gerekmektedir. Çalışanlar için de işletmenin maaş desteği alabilmesi için genel bir başvuru formunun doldurulmasının yanı sıra ilgili taahhütnameyi de eksiksiz doldurarak iş yerine teslim etmesi şarttır. Tüm bu çıktılar işletme sahipleri tarafından kontrol edildikten sonra çıktıları KOSGEB’e teslim edilmeli ve bu sayede maaş destek süreci de başlamış olmaktadır. Süreç tamamen işletmelerin nitelikli personel alımının teşvik edilmesi ilkesine dayanırken, personelin işe girişinin yapıldığı ilk bir ay içerisinde mezuniyet belgelerinin de KOSGEB’e ulaştırılması çok önemlidir. İşletmeler için KOSGEB maaş desteği her işletme için iki kişiyle sınırlandırılırken personelin işletme başına düşen tutarı da 20 bin TL olarak belirlenmiştir. Yani bir işletmenin KOSGEB maaş desteği alma tutarı maksimum 40 bin TL olacaktır. Bu da ortalama olarak KOSGEB desteklerinden 20 ay yararlanılması anlamına gelecektir. KOSGEB aylık maaş desteği üst sınırı net ücreti ifade ederken bu net ücret de 1500 TL’yi geçmemektedir.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER