KOSGEB Kredi Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Kredi Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Kredi Desteği Nasıl Alınır? KOSGEB’ten kredi desteği almak isteyen kişilere, faizsiz kredi ve hibe her yıl kurum tarafından verilmektedir. KOSGEB; kurulduğu günden beri orta ve küçük işletmeler için karşılıksız yardımda bulunan, devlet tarafından kurulmuş bir kurumdur. Kendi işini kurmak isteyen ya da kendi iş yerini açmak isteyen vatandaşlara destek vererek ekonomiyi canlandırmaya çalışır. Kendi işini kurmak isteyen girişimciler tarafından tercih edilen KOSGEB; girişimcilere ihtiyaçları kadar geri ödemesiz hibe ve faizsiz kredi imkânı verir. Ayrıca genç girişimci kapsamında, projesi onay alan girişimcilere geri ödemesiz hibe olanağı da sağlar. Fakat dikkat edilmesi gereken husus girişimcinin 18 ile 30 arasında olması gerektiğidir. Hibe kredilerinin yanı sıra kendi işini kurmak isteyen kişilere faiz desteği de verir. KOSGEB desteği ile bugüne kadar birçok kişi kendi işini kurmuş ve pek çok girişimci aldıkları proje desteği ile başarıya ulaşmıştır.

KOSGEB’ten Faizsiz Kredi ya da Hibe Desteği Alma Şartları Nelerdir?

KOSGEB’ten kredi almak için gereken şartlar sağlandığında KOSGEB ihtiyacı olan vatandaşlara hızlı bir şekilde finansman desteği sağlamaktadır. Böylece desteğe ihtiyacı olan kişiler sorunsuz bir şekilde finansman desteğini alarak projelerini ya da iş kurma planlarını hayata geçirirler. Her yıl olduğu gibi bu yıl da KOSGEB destek almak isteyen kişilere hibe ve faizsiz kredi desteği verecektir. Yalnız finansman desteği almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı konular ve sağlaması gereken şartlar mevcuttur. Buna göre KOSGEB’ten girişimci desteği almak isteyen kişiler şu şartları yerine getirmek zorundadırlar;

  • Girişimcilerin yaşadıkları şehirde bulunan KOSGEB İl Müdürlüklerine “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” için başvuruda bulunmaları,
  • Başvurdukları Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine düzenli bir şekilde katılmaları,
  • Kurs sonunda yapılacak olan genel testten başarılı olmaları gerekmektedir.

Bu eğitimler düzenli olarak KOSGEB ve İŞKUR tarafından, tüm illerde belirli aralıklarla yapılmaktadır. Ücretsiz olarak alnına bu eğitimlerden başarı olmak ve kurs sonundaki testi geçerek Girişimci Sertifikasına sahip olmaları beklenir. Eğitim süresince öğrenilen bilgilerle İş Planı ve İş Projesi oluşturulur. Hazırlanan bu proje ve plan KOSGEB yetkililerine onaylatıldığı takdirde kişiler KOSGEB desteklerinden yararlanma hakkına sahip olurlar.

Sonrasında kişilerin açtıkları iş yerlerini KOSGEB’in veri tabanına kaydetmeleri zorunludur. KOBİ bilgi dokümanı ile gereken belgeler KOSGEB müdürlüklerine teslim edilir. Bu belgeler;

  • Girişimci Sertifikası,
  • KOBİ bilgi doküman çıktısı,
  • İş yeri açarken, açılışta yapılan harcamaların tutarlarını gösteren faturalar ile başvuru yapıldığında KOSGEB’ten destek alabilirler.

Kimler KOSGEB Desteği ile İş Yeri Açabilir?

KOSGEB desteği ile iş yeri açmak isteyen kişiler, KOSGEB tarafından belirlenen kurallara uydukları takdirde iş yeri açma hakkına sahip olabilirler. Herhangi bir şekilde sermayesi olmayan kişilerin KOSGEB desteğinden faydalanmaları mümkün değildir. Bu bağlamda, iş yerinin daha önceden açılmış olması ve KOSGEB veri tabanına önceden kaydının yapılmış olması beklenmektedir. KOSGEB’ten desteği aldıktan iş yeri açılmaz. İş yerini daha önceden açmış olan kişilerin açılış giderlerini KOSGEB karşılar. Bu durumda herhangi bir sermayesi bulunmayan kişiler iş yeri olmadığı için kayıt yaptırmayacakları gibi KOBİ beyannamesinde bulunamayacaklarından KOSGEB’ten destek alamazlar.

KOSGEB Para Ödemesi Nasıl Yapılır?

KOSGEB’ten kredi alan kişilerin para ödeme süreçleri, kişilerin işletmelerini KOSGEB’e kayıt ettirmesi ve iş planı ile KOSGEB’e başvurması ile başlar. Onay alan projeler, ihtiyaçları olan ürünleri satın alma konusunda destek sürecinden faydalanırlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta harcamaların banka üzerinden yapılması gerektiğidir. Bankadan onaylanan faturalar orijinalleri ile birlikte kişiler, KOSGEB destek ödeme başvurusunda bulunurlar. KOSGEB uzman incelemesinden sonra onay alan kişilere belirtilen bankalar üzerinden ödeme yapılır. Kısaca açıklamak gerekirse, ilk ödeme kişi tarafından yapılır sonrasında yapılan ödemeler KOSGEB’ten geri alınır. Harcamalar faturalandırıldığı takdirde 50.000TL’ye kadar bireyler geri ödeme alabilirler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER