KOSGEB Kira Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB Kira Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB Kira Desteği Nedir, Nasıl Alınır? KOSGEB Kira Desteği ile küçük ve orta işletme sahiplerinin yanında yer almaktadır. Kira desteği; KOSGEB tarafından girişimcilere verilen ve işletme sahiplerinin, aldıkları hibe ile yeni açtıkları iş yerlerinin kira ödemelerini yapması demektir. Bu bağlamda işletme sahipleri iş yerlerinin kira ödemeleri için KOSGEB’e başvuruda bulunabilirler. Vatandaşların iş yeri açtıktan sonra en fazla düşündükleri konu; açtıkları yeni iş yerlerinin kirasının nasıl ödeneceğidir. İş yeri açmak isteyen veya iş planı bulunan fakat hayata geçiremeyen girişimciler için KOSGEB birçok konuda destek verdiği gibi kira desteğini de vatandaşlara vermektedir. Kuruluşundan bu zamana kadar pek çok işletmenin açılmasında rolü olan KOSGEB verdiği hibeler ve faizsiz kredilerle orta ve küçük işletme sahiplerine can suyu olmaktadır. Bu sebepten dolayı yeni iş yeri açan işletme sahipleri kira ödemeleri için KOSGEB’e hibe başvurusunda bulunabilirler. Böylece işletme sahiplerinin iş yeri kiraları KOSGEB tarafından karşılanmış olur. KOSGEB bünyesinde bulundurduğu Girişimci Destek programlarıyla gerekli olan hibeleri başvuran kişilere vermektedir. İşletme sahipleri gereken şartları sağladıktan sonra KOSGEB’e Kira Destek Kredisi için başvuruda bulunabilirler.

KOSGEB Kira Desteği Ne Kadardır?

KOSGEB’ten Kira Destek ödemeleri, kişiler KOSGEB tarafından belirlenen şartları yerine getirdikten sonra KOSGEB tarafından Kira Destek Hibesi olarak alınabilir. KOSGEB Kira Destek hibesini Girişimcilik Destek programları ile vermektedir. Başvuruda bulanacak olan kişiler Girişimci Destek programı kapsamında kira destek hibelerinden ya da faizsiz kredilerden faydalanma olanağı bulurlar. Program dahilinde verilen harcama tutarları;

  • İş yeri açılış harcaması için 2.000TL,
  • Açılış harcamalarında kullanılacak olan gerekli malzemelerin satın alımı için 18.000TL,
  • Açılan iş yerinin giderleri ve kira ödemesi için 30.000TL,

olan harcama miktarları KOSGEB tarafından geri ödemesiz olarak alınabilir. Buna ek 100.000TL daha sabit yatırım desteği gerekli durumlarda KOSGEB’ten alınabilir. Bununla birlikte KOSGEB’in işletme sahipleri ve girişimciler için sağlayacağı teşvik miktarı 150.000TL’dir. Ayrıca KOSGEB esnaf olan kişiler için de resmi internet sitesi üzerinde bulunan e-kobi kayıt işlemi alındıktan sonra KOBİ Bilgi İşlem Sisteminden kira desteğine başvuruda bulunabilir. Başvurularda gereken en önemli durum; başvuran kişilerin destek paketleri kapsamında, KOSGEB tarafından istenilen şartların hepsini sağlıyor olmalarıdır. Şartları sağlayan kişiler Kira Desteği için KOSGEB’e başvuruda bulunabilirler.

KOSGEB’ten Kira Desteği Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB Kira Destek almak için gereken şartlar kapsamında; destek paketine başvuracak kişilerin ön onay almaları gerekmektedir. Daha önceden ön onay alma şartı bulunmazken 2017 yılı itibariyle yeni kabul edilen şartlara göre başvuran kişinin ön onay alma zorunluluğu bulunmaktadır. Ön onay alan kişiler, onayı aldıktan sonra iş yerlerini açmalıdırlar. Onay sürecinde başvuru yapan kişinin karşılaşabileceği herhangi bir olumsuzluk için kurum işletme sahibin zarar görmesini engellemek için çeşitli tedbirler almaktadır. Yapılacak işin başarısız olacağı kanaat edilirse kişilere ödeme yapılmaz. Bu durum işletme sahiplerinin alacakları hibeleri ya da faizsiz kredileri düşünerek iş yeri için sözleşme imzalamasını engelleyerek, kişileri korumuş olur. Ayrıca KOSGEB yatırım amaçlı gayrimenkul alımlarına destek vermez. Başvuran kişinin mutlaka bir projeye sahip olması gerekmektedir.

KOSGEB Kira Desteğini Kaç Ay Boyunca ve Ne Kadar Verir?

KOSGEB’ten iş yeri kira desteği alan kişilere kurum tarafından 2 sene boyunca destek sağlanır. Yukarıda belirtilen KOSGEB ödemeleri içinde yer alan 18.000TL’lik hibe; kira desteği için KOSGEB tarafından verilen miktardır. 18.000TL’lik hibeyi almak isteyen kişiler şehirlerde 1. ve 2. Bölge olarak geçen yerlerde %60, 3,4,5 ve 6. Bölgelerde yer alan iş yerleri için ise %70 oranında KOSGEB’ten destek alabilirler. Ayrıca işletme sahiplerinin 24 ay içerisinde yapmış oldukları harcamaların %60’ı kadarı destek alınabilir. Fakat bu harcamaların miktarlarının 18.000TL’lik limiti geçmemeleri gerekir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER