KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır? KOSGEB kadın girişimcileri desteklemek için yeni bir program başlatmış durumda. Sizlerde kendi işinizi kurmak isteyen kadın girişimcilerden iseniz bu destek programı hayalinizde ki işi gerçeğe dönüştürmede sizlere yardımcı olabilir.

Günümüz şartlarında çoğu yetenekli kadın kendi işinin sahibi olmak istiyor. Örneğin evinde kekler, poğaçalar yapan bir kadın hem kendi sevdiği işi yaparak hem de bunu bir iş haline getirerek para kazanmak istiyor. Fakat yıllardır değişmeyen ana kural para kazanmak için para harcamanız gerektiği kuralıdır. Tam olarak bu noktada ise kadın girişimciler ve diğer bütün girişimcilerinde desteğine KOSGEB yetişiyor ve işin finansman bölümünü üstleniyor. Tabi KOSGEB’in kadın girişimciler için ve diğer girişimciler için hazırlandığı hibelerden ve faizsiz kredilerden faydalanmak için öncelikle belirli aşamaları tamamlamanız gerekmektedir.

KOSGEB Desteği Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye’de 1990 yılında kurulmuştur. Amacı Kobilerin sanayi kuruluşları ile mücadele edebilmesi ve işlerini büyütmeleri için maddi bir destek sağlamaktır. Tabi KOSGEB kurulduğundan beri kendini geliştirmiş ve kendi bünyesinde ücretsiz kurslar açarak girişimcileri eğitmeye başlamıştır.

Son yapılan düzenlemeler ile birlikte KOSGEB girişimcilere hibe desteği de vermeye başlamıştır. Hibe desteği 50.000 TL’dir. Kuruluş için 2000 TL, makineler ve araç gereçler için 18.000 TL, gider desteği için de 30.000 TL olarak kısımlara ayrılmış şekilde girişimciye ödenir.

KOSGEB desteklerinde yanlış bilinen bir gerçek ise hibenin hemen verildiğidir. Hibe almaya hak kazandıktan sonra öncelikle sizin gerekli harcamaları yapmanız beklenir. Ardından faturalandırdığınız bu harcamaları KOSGEB İl Müdürlüklerine beyan ederek geri ödeme alabilirsiniz.

50.000 TL’den daha fazla bir nakit miktarına ihtiyacınız var ise de KOSGEB’in sunduğu 100.000 TL’lik faizsiz kredi hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kredi olduğundan bu krediyi faizsiz olarak KOSGEB’e geri ödemeniz gerekmektedir.

Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Öncelikle başvura sürecine geçmeden önce kafanızda kuracağınız işi belirlemeniz gerekmektedir. Yapacağınız işe ve bunu nasıl yapacağına karar verdiyseniz hibe kredisi için artık KOSGEB’in kapısını çalabilirsiniz.

KOSGEB hibe başvurusu için çalışan kadınlar İŞKUR üzerinden, çalışmayanlar ise KOSGEB İl Müdürlüklerinden başvuru yapabilirler.

Başvurunun ardından KOSGEB’den hibe alacak kadının, KOSGEB’in bütün il merkezlerinde ücretsiz olarak verdiği “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” ne katılması gerekmektedir. Kadınlar için özelleştirilmiş KOSGEB kursu 32 saattir. Eğer gerekli ve uygun görülürse aynı zamanda kadın girişimci 70 saatlik ücretsiz kurs programına da KOSGEB tarafından yönlendirilebilir. Bu kurs sonunda kadına KOSGEB tarafından ücretsiz olarak “Girişimcilik Sertifikası” verilir. KOSGEB’in verdiği “Girişimcilik Sertifikasını” almanın bir yolu da üniversite de 56 saat girişimcilik dersi almaktır. Fakat bu alınan bu girişimcilik dersi her zaman kabul edilmiyor. Kursa başvuru yaptığınızda bunu görevli kişiye belirtirseniz gerekli incelemeleri yapıp size kabul edilip, edilmediğini bildirir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nden sertifikanızı aldıktan sonra işletmenizin iş planını başvuru öncesinde hazırlamadı iseniz bunu hazırlamanız gerekmektedir. İş planında nelere yer vermeniz ve nasıl hazırlamanız gerektiği KOSGEB tarafından sizlere bildirilecektir.

İş planınız, girişimcilik sertifikanız ve KOSGEB’in internet sitesi üzerinden düzenleyeceğiniz belgelerle destek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzdan sonra başvurunuz uzman kurul tarafından değerlendirilir. Sonuç olumlu ise bir sonra ki aşamaya yani Kobi kayıt aşamasına geçilir.

Başvuru ve hibe desteği onaylandıktan sonra kadın girişimciye KOSGEB üzerinden kullanıcı adı ve şifre verilir. Alınan bu bilgiler ile E-Kobi sistemine giriş yapılır. Karşınıza çıkan beyanname kabul edilerek KOSGEB’in sizlere sunmuş olduğu şartları kabul etmiş olursunuz.

Son olarak sizden işiniz için harcamaları yapmanız beklenir ve faturalandırdığınız giderleri KOSGEB’e sunmanız istenir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER