KOSGEB İş Yeri Açma Desteği 2018

İş yeri açma kredisi devlet destekli olarak farklı şekillerde verilirken, bu desteklerin maddi olarak en kapsamlısı KOSGEB tarafından sağlanmaktadır.

KOSGEB İş Yeri Açma Desteği 2018

İş yeri açmak için KOSGEB desteği 2000’li yılların başından itibaren devlet tarafından girişimciliğin teşvik edilmesi için verilen desteklerin en detaylısı olması yanında, ihracat odaklı KOBİ’lerin tam olarak yenilikçi, teknolojik ve katma değeri yüksek üretimlerin yapılarak; işletmelerin dünya standartlarına gelmesini amaçlamaktadır. Verilen destekler aynı zamanda işletmelerin kurulduktan sonra varlıklarını devam ettirebilmeleri, profesyonel anlamda işletme yönetimlerinin yapılması ve her geçen yıl git gide artan bir vizyonla büyümelerinin önünün açılması için de oldukça önemlidir. Genel olarak mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmeleri, finansal desteklerinin sağlanması, istihdam ve üretimin olabildiğince arttırılmasını amaçlayan KOSGEB iş yeri açma desteklerinin kapsamı da olabildiğince  artarak devam etmektedir. KOSGEB destekleri temel anlamda 1990’ların sonunda verilmeye başlanmakla birlikte, 2003 yılında faaliyet alanını geliştirmiş ve üç kamu bankası tarafından sağlanan finansal destekler 2008 yılından sonra kamu bankalarının yanında özel bankalar ve katılım bankaları tarafından da devam ettirilmiştir.

KOSGEB İş Yeri Açma Desteklerinin Amacı

İş yeri açma kredisi devlet destekli olarak farklı şekillerde verilirken, bu desteklerin maddi olarak en kapsamlısı KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. KOSGEB iş yeri açma destekleri genel olarak istihdamın arttırılarak işsizlik rakamlarının aşağı çekilmesi ve üretim sağlayarak da ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlarken, bu sayede büyüme rakamlarına olumlu etki etmesi bakımından da oldukça önemlidir. KOSGEB iş yeri açma destekleri;

  • Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin uygun koşullarda maddi anlamda desteklenmesi, hibe desteklerinin yanında sıfır faizli kredi imkânlarının sağlanması
  • KOBİ’lerin hem işletme açılışında hem de daha sonrasında ortaya çıkacak finansal problemlerinin çözülmesi
  • KOBİ’lerin ürettiği mal ve hizmet kalitesinin, üretilen ürün niteliğinin hem yönetim hem de mal kalitesiyle dünya standartlarına kavuşturulması
  • Girişimciliğin desteklenerek sürekli artan oranlarda iş imkânı yaratılması, tarımsal istihdam da dahil olmak üzere işsizlikle mücadele edilmesi için oldukça önemlidir. 

KOSGEB İş Yeri Açma Destek Şartları Nelerdir?

İş yeri açma kredisi nasıl alınır sorusunun ilk cevabı için KOSGEB faaliyet alanlarından bahsetmek doğru olacaktır. Tüm Türkiye genelinde herhangi bir iş yeri açılmasından kanalizasyon atık yönetimine, maden araştırmalarından bilgi ve iletişim hizmetlerine kadar KOSGEB destekleri alınabilmesi mümkündür. KOSGEB’in desteklediği sektör adedi her geçen gün artmakla birlikte KOSGEB tarafından KOBİ’lerin herhangi bir üretim yapılması da oldukça önemlidir. KOBİ’ler KOSGEB kapsamına giren herhangi bir iş kolunda oluşturdukları iş planlarıyla birlikte öncelikle inovasyon yeteneğine sahip, farkındalık ve farklılık yaratan, iş planına ve işletme yönetiminde oldukça aktif olan girişimcilere öncelikle 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz, daha sonra da işletmenin ilk yılını doldurmasından sonra da 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi seçeneği sağlamaktadır.

KOSGEB İş Yeri Açma Desteği İçin Girişimcilik Sertifikasının Alınması

KOBİ’lerin yasal kayıt prosedürlerini tamamlamalarından sonra çalışmak istedikleri faaliyet alanlarına göre KOSGEB uygulamalı girişimcilik sertifikası alabilmeleri için girişimcilik eğitimlerine katılmaları gerekmektedir. Bu eğitimler tamamen ücretsiz olup, her ilde periyodik olarak açılabilmektedir. Bu eğitimler ortalama olarak 32 saat olarak planlanmakta olup ortalama 4 günde sonuçlandırılmaktadır. Eğitim sonucunda KOSGEB uygulamalı girişimcilik sertifikasını alan KOBİ’ler, çalışmak istedikleri sektörle alakalı hazırladıkları iş planlarını KOSGEB jürisine kabul ettirmek zorundadır. İşyeri açma kredisi 2018 olarak da isimlendirilen destek kapsamında hazırlanan iş planının somut, farkındalık yaratan, farklı ve rekabetçi olması oldukça önemlidir. Üretim ve istihdam ise hazırlanan iş yeri açma planının temel taşlarını oluşturmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER