KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği Nedir?

KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği Nedir?

KOSGEB’ten kendi işinin patronu olmak isteyenlere faizsiz kredi desteği, her yıl olduğu gibi bu yılda küçük ve orta işletme sahiplerine veriliyor. Kendi işinin patronu olmak isteyen herkes için KOSGEB faizsiz kredi ve hibe desteği veriyor. KOSGEB devlet tarafından küçük ve orta işletmeleri desteklemek ve Türkiye’de yeni iş alanları açarak birçok bölgede istihdam sağlayan bir kamu kuruluşudur. Özellikle ülkedeki genç girişimci sayısını arttırmak ve elinde iş projesi olan birçok kişiye finansman destek sağlamak için kurulmuştur. KOSGEB tüm illerde faaliyet göstermektedir fakat özellikle iş olanaklarının daha az olduğu bölgelerde girişimcileri iş kurmaya teşvik etmek, öncelikli hedefleri arasındadır. Bu şekilde ülke ekonomisine büyük katkılar sağlar. KOSGEB’in girişimciler için sağladığı en büyük imkân, şüphesiz ki kredilerdir. Projesine onay alan birçok girişimci KOSGEB’in faizsiz kredilerinden ve hibelerinden faydalanmaktadır. Peki nedir bu sıfır faizli KOSGEB kredisi?                                            KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Nedir?

KOSGEB Sıfır Faizli Destek Kredisi, KOSGEB’in kendi işletmesini açmak isteyen ya da elinde hali hazırda bir projesi veya iş planı bulunan girişimciler için sağladığı ekonomik destek çeşididir. Bu destek kredisi sayesinde, birçok girişimci hayalini kurduğu iş planlarını gerçekleştirirken birçok vatandaşta kendi işinin patronu olma keyfini doyasıya yaşamaktadır. KOSGEB; belirli şartları sağlayan tüm herkese faizsiz kredi imkânı sunar. Bu krediye göre kişiler 100.000TL’ye kadar KOSGEB’ten faizsiz kredi alabilirler.

KOSGEB’ten Faizsiz Destek Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

KOSGEB’ten faizsiz kredi almak için, öncelikle KOSGEB’e kayıt olunmalıdır. KOSGEB üzerinde herhangi bir kaydı bulunmayan kişilerin kredi almak için başvuru yapmaları mümkün değildir. KOSGEB’e kayıt olduktan sonra kişinin yaşadığı ildeki KOSGEB İl Müdürlüğüne “Girişimcilik Eğitimi” için başvuruda bulunması gerekir. KOSGEB, girişimci olan herkese faizsiz kredi vermek için bu eğitimi zorunlu olarak tutar. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alındıktan sonra eğitimi alan kişiler KOSGEB tarafından teste tabi tutulur. Testi iyi bir puanla geçen kursiyerler için kredi alma hakkı doğar. Sonrasında KOSGEB tarafından kişilere atanan uzmanlar ile yapılması planlanan işin taslağı ve projesi oluşturulur. Oluşturulan bu proje ile KOSGEB’e kredi başvurusunda bulunulabilir. Proje ile KOSGEB’e başvurma aşaması işin en son aşamasıdır ve değerlendirilen bu projeler KOSGEB’ten onaylanırsa kişiler faizsiz kredi ve hibe desteklerinden faydalanabilirler.

KOSGEB Kredi Desteğine Başvurmada Gereken Belgeler Nelerdir?

KOSGEB desteğine başvurmak için gereken belgeler, KOSGEB ve İŞKUR’un yaptığı “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” tamamlandıktan sonra hazırlanıp KOSGEB İl Müdürlüklerine teslim edilir. KOSGEB’in girişimcilere ve işletme sahiplerine faizsiz kredi ve hibe desteği vermek için kişilerden istediği belgeler;

  • KOSGEB Girişimcilik Eğitimi başarı ile tamamlandığında alınan Girişimci Sertifikası,
  • KOBİ bilgilerine ait dokümanlar,
  • İş yeri açmak için alınan malzemelerin ya da yapılan masrafların faturalarıdır.

Ancak krediye başvuracak olan kişinin bilmesi gereken en önemli noktalardan birisi KOSGEB’in sermayesi olmayan kişilere kredi imkânı sağlamadığıdır. Yani kişiler ilk önce iş yerlerini açmalıdırlar. KOSGEB hiç kimseye doğrudan iş yeri açmaları için kredi vermez. İş yerleri işletme sahipleri tarafından açılır ve işletme sahibi iş yeri açarken harcadığı masraflar için KOSGEB’ten kredi desteği alırlar. Dükkân açan bir kişinin açılış esnasında harcadığı giderler ile dükkâna aldıkları malzemeler ya da ekipmanlar için KOSGEB kişilere destek verir. Bilinmesi gereken diğer bir önemli husus ise işletme sahiplerinin ya da girişimcilerin açtıkları bu dükkânların KOSGEB veri tabanına kaydedilmesi gerektiğidir. Eğer iş yerleri KOSGEB veri tabanına kaydedilmemiş ise kişilerin kredi alması imkânsızlaşır

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER