2018 Yılı Polis Alımları

2018 Yılı Polis Alımları

2018 yılı için polis alımı takvimi kesintisiz olarak işlemeye devam ederken polis akademisinin en az lise mezunu olan adaylar arasından yapacağı istihdam için bekleyiş oldukça zirveye çıkmış durumda. Bu konuda beklenen ilanlar henüz açıklanmasa da 2018 yılının son çeyreğinde polis alımı ayrıntılarının da netleşmesi bekleniyor.

2018 Yılı Polis Alım Detayları

Özellikle son yıllarda her yıl yapılan 2500 polis istihdamının 2018 yılında da aynı şekilde sürmesi beklenirken PMYO, PAEM ve POMEM’ler için kadro alımı yapılması bekleniyor. Bu konuda öncelikle Polis Meslek Yüksekokullarının 2500 kişiye kadar polis alımı yapması beklenirken yapılacak alımın orta öğretim mezunları arasından yapılacağı da kesinleşti. 2018-2019 polis alımı için lise mezunu derecesinde olsa da YKS’de alınacak puan da adayların yerleşmesinde belirleyici olacak. YKS’de barajı geçen tüm adayların yazılı sınav ve fiziki yeterlilik sınavlarına katılımlarının ardından bu sınav ortalamalarından en yüksek puanı alan adaylar iki yıl (dört dönem) PMYO’da eğitim görmelerinin ardından Türkiye genelinde polis memuru olarak göreve başlamış olacaklar.

POMEM Polis ve PAEM Komiser Yardımcısı Alım Detayları

POMEM’ler her yıl istihdam ettiği binlerce polis kadrosuyla dikkat çekerken 2017 POMEM istihdam rakamlarının kadın ve erkek toplamının 23 bin olduğu da önemli bir ayrıntı olarak göze çarpıyor. Bu yönde 2018 yılında da 23-24 bin civarı bir alım beklenirken ayrıntıların Eylül ayı itibariyle netleşmesi bekleniyor. PAEM komiser yardımcısı kadrosunda ise personel alımları açıktan yapılırken, alınacak personellerin eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamalarının ardından komiser yardımcısı olarak göreve başlamalarının da yolu açılmış olacak. Polislik başvuruları 2018 kapsamında POMEM polis alımları ve PAEM komiser yardımcısı alımlarıyla ilgili her haberin dikkatli bir şekilde takip edilmesi de oldukça önemli. Alımları için ön plana çıkan tarihler ise;

  • PMYO’lara yapılacak polis alımının YKS’den hemen sonra yapılacağı açıklandı.
  • POMEM polis alımları ise 2019 yılının hemen başında yapılacak. POMEM ikinci tur alımları ise 2019 yılının ikinci yarısında Ağustos ayı civarında gerçekleşecek.
  • PAEM komiser yardımcısı kadrosu için kesin bir tarih telaffuz edilmemekle beraber 2018 yılı Ağustos ayında ilgili alımların yapılabileceği vurgulanıyor.

KPSS Şartı Olmadan Gerçekleştirilecek Polis Alımları

KPSS şartı olmadan polis alımları için birinci öncelik daha önce PMYO ve POMEM’lere seçilen polis özel harekât personellerine veriliyor. Bu yönde 2017 yılında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte çizgileri belirlenen alımlarda yaş şartının ise 1993 ve 2000 yılları arasında doğan kişileri kapsadığı görülüyor. PÖH alımlarında ise diğer polis okulları için gereken şartlar aynı şekilde geçerli olmakla birlikte, bu yönde POMEM eğitimlerinin de başarıyla tamamlanması oldukça önem taşıyor. 2018 yılındaki ilk POMEM alımları Şubat - Mart, ikinci dönem POMEM alımları ise Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşirken, PMYO alımlarında TYT sınavının hemen ardından yapılacağı ifade ediliyor.

2018 Yılı Polis Alım Sayıları

25500 polis adayı için ön lisans ve lisans mezunları arasından Polis meslek Eğitim Merkezi Müdürlükleri (POMEM) 22.dönem için 10 bin adet, 23. dönem için de aynı şekilde 10 bin adet olmak üzere toplam 20 bin personel alınması öngörülüyor. Ön lisans polis alımı 2018 başvuru için de aynı takvim işlerken emniyet teşkilatına alınacak 25 bin polis istihdamının oldukça önemli olduğunun da belirtilmesinin yanında en az lise mezunu adaylar arasında yapılacak seçimlerin de oldukça titizlikle yapılacağı ve adayların fiziksel yeterlilik testlerinde oldukça ter dökeceğine de kesin gözüyle bakılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER